artykuł sponsorowany

Polski Ład – ostatnie zmiany i stan prawny oraz PIT – o dla seniora

Wtorek, 16 listopada 2021
Nowy Ład, czyli tak na prawdę Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw to akt prawny składający się z 277 stron, stanowiący jedną z największych reform prawa podatkowego w Polsce od wielu lat. W kwestii jej uchwalenia, prac oraz treści narasta wiele kontrowersji i mitów. Większość podatników nie jest nawet pewna na jakim etapie prac jest ustawa i czy wejdzie w życie. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie teraz, w chaosie informacji korzystać z oficjalnych źródeł i pewnych informacji.
Polski Ład – ostatnie zmiany i stan prawny oraz PIT – o dla seniora

Proces legislacyjny - czyli Polski Ład i jego droga

Projekt zwany potocznie jako Polski Ład czy nowy Ład jest projektem rządowym, który wpłynął formalnie do Sejmu 8 września 2021 roku. Już wtedy budził bardzo duże zainteresowanie oraz kontrowersje. Całą jego drogę, oraz kolejne etapy prac można śledzić na stronie Sejmu – i jest to rozwiązanie bardziej rekomendowane niż śledzenie doniesień medialnych. 1 października 2021 roku Polski Ład został uchwalony przez Sejm. Ustawę przekazano prezydentowi oraz Marszałkowi Senatu. Senat wniósł poprawki i projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych. 29 października Sejm przyjął część poprawek Senatu. Ustawa dnia 2 listopada 2021 roku została przekazana prezydentowi do podpisu.

Pojawiają się apele o to, aby prezydent ustawę zatrzymał – jednak jest to raczej mało prawdopodobne. Jeżeli zmiany wejdą w życie to większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Zostało już naprawdę niewiele czasu na przygotowanie się do projektowanych nowości. Na stronie sejmu znajduje się również dokument, który można pobrać i go przeczytać – czyli projekt tekstu ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu.

Poprawki do projektu ostatnie poprawki ustawodawcy - PIT – o dla Seniora

Obecne brzmienie art. 21 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) zwanej dalej "Ustawa o PIT" umożliwia weryfikację w ustępie 1 co jest wolne od podatku dochodowego. Aktualnie ustęp ten ma 150 punktów. Projekt nowy Ład w tym artykule dodaje się kolejne punkty - w tym punkt 154. Ma być to nowelizacja zwana PIT-0 dla Seniora.

Zmiana ta stanowi, że wolne od podatku dochodowego będą przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 Ustawy o PIT oraz przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie odpowiednie zasady opodatkowania, otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje emerytury lub renty rodzinnej (określonych w odpowiednich ustawach) lub uposażenia przysługującego w stanie spoczynku i tym podobnych (szczegółowo określonych w projekcie ustawy).

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

3


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat