"Polska regionem stoi". Sejmik sejmików rozpoczęty

ePiotrkow Czwartek, 18 maja 201726 5819
Rozpoczął się I Kongres Sejmików Województw. Do Łodzi przyjechało około czterystu radnych sejmiku wojewódzkiego oraz politycy - w tym były premier, a obecny europoseł Jerzy Buzek, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Ryszard Petru. Pojawili się także reprezentanci rządu - Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu przy Ministerstwie Rozwoju. W roli przedstawiciela Prezydenta Andrzeja Dudy występuje natomiast Marcin Witko.

Ładuję galerię...

 

- To historyczny moment, tym bardziej, że możemy mówić o sejmikach jako o strukturach samorządowych, które dzisiaj kreują rozwój gospodarczy regionów, ale nie będziemy debatować sami. Po raz pierwszy możemy debatować wspólnie z przedstawicielami rządu i parlamentu.  To dowodzi, że parlamenty regionalne są zauważalne i w rządzie, i w samorządzie - 

mówił na konferencji prasowej Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego i pomysłodawca zjazdu radnych sejmiku wojewódzkiego.

 

Cieszę się, że dziś wszystkie drogi prowadzą do Łodzi, do środka Polski. Liczę, że będzie to rozmowa o tym, co w ciągu minionych 27 samorządowych lat zmieniło się w Polsce i naszym społeczeństwie i o tym, jakie problemy i zagrożenia się pojawiają, a także o tym, jaka jest nasza przyszłość - podkreślał z kolei marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. - To czas dyskusji, propozycji i wniosków, chcemy, by w dyskusję byli zaangażowani mieszkańcy.

Wspólnie z marszałkiem i przewodniczącym sejmiku wystąpili Zofia Szalczyk, przewodnicząca konwentu przewodniczących sejmików województw RP,  Adam Struzik, wiceprezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz  Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

 

Chwilę po pierwszej konferencji głos rozpoczęła się druga - tym razem z udziałem polityków Platformy Obywatelskiej - Grzegorza Schetyny, Witolda Stępnia i Jacka Protasa, choć głos zabrał jedynie przewodniczący PO. - Będziemy bronić integralności i  niezależności samorządów. Nie pozwolimy na to, by PiS zabierał im pieniądze. Po wyborach parlamentarnych będziemy wdrażać 3 etap reformy samorządowej i kontynuować kroki decentralizacyjne - zapowiedział.

 

- Polska potrzebuje dobrych gospodarzy, wybieranych przez suwerena, a nie przez polityków w Warszawie - mówił z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Wierzę głęboko, że pomimo różnic na tej sali, samorządność zwycięży.

 

- Ta siła jest być może silniejsza niż sejm - zaznaczał Ryszard Petru. - Uważam, że trzeba domagać się czegoś zupełnie innego niż to, w czego kierunku idzie rządy. Potrzeba więcej władzy i pieniędzy dla samorządów - dodał i podkreślił, że w programie .Nowoczesnej znajduje się likwidacja urzędu wojewody i przekazanie większości kompetencji marszałkom województw.

 

Forum ma potrwać mniej więcej do godziny 14:00, choć po występach wszystkich prelegentów ma nastąpić dyskusja. Najpewniej - burzliwa. 

 

Więcej na temat Kongresu Województw w piątkowym magazynie "Reporterskim tropem" na antenie Strefy FM o godzinie 12:30.

 

Zdjęcia: Mariusz Jaroń

 

 


Zainteresował temat?

4

15


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Siara ~Siara (Gość)18.05.2017 14:12

Grzesio i Rysio w końcu są za przyjmowaniem najeźdźców? Tak czy Nie?

161


97-300 97-300ranga19.05.2017 10:38

Jaka cisza nad tą trumną.

31


bambaryła ~bambaryła (Gość)18.05.2017 16:28

Zjazd rozwodnikow -Buzek, Petru, Kosiniak.

182


gość ~gość (Gość)18.05.2017 21:04

Tonący brzytwy się chwyta.

72


derty ~derty (Gość)18.05.2017 22:09

A kogo to obchodzi ??? Banda darmozjadów która myśli że są ważni

82


republikanin ~republikanin (Gość)18.05.2017 21:24

Gadające głowy
rozgadane wargi wciąż
gadające głowy
jadowite zęby lśnią
jadowita ślina
klei się do nóg i rąk
gadające głowy
rozgadane wargi wciąż
gadające głowy
goni mnie stugłowy smok
zdążę uciąć jedną
już wyrasta nowych sto
gadające ręce
ciągle pchają w gardło mi
rozgadanych gaaaaa...
gazet plik
fanatyczne mowy
opętany kociokwik
opętane łowy
czarownice idą w dym
operacja mowy
usuwanie wrogich słów
gadające głoooooo...
głowy znów

41


97-300 97-300ranga18.05.2017 20:29

Klapa.

62


gość ~gość (Gość)18.05.2017 14:35

Niech pan poinformuje, panie Marku, czy obecny jest pan czy pana sobowtór. Od dawna mówią, że ma pan swojego sobowtóra, ponieważ jeden człowiek nie może być jednego dnia i o tej samej godzinie w dwóch różnych miejscach, na dwóch różnych imprezach, spotkaniach czy uroczystościach. Czy pana sobowtór jest zatrudniony w sejmiku, formalnie na jakim stanowisku i jakie pobiera wynagrodzenie.

133


Witek ~Witek (Gość)18.05.2017 20:13

Jak widać kolejny zjazd lewactwa a czego się można było spodziewać rozpieprzyli kraj i czego jeszcze szukają . Ci Panowie ani honoru ani wstydu i zwykłej przyzwoitości nie mają

123


batistutaa ~batistutaa (Gość)18.05.2017 19:55

za nasze zyją i kraj sprzedają

103


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat