„Polska musi odejść od węgla”. Czy Bełchatów skorzysta z unijnych pieniędzy? (VIDEO)

Strefa FMKraj Piątek, 17 stycznia 202087 7162
Bełchatów będzie mógł skorzystać z przyjętego przez Parlament Europejski programu „Zielony ład”. To oznacza duże pieniądze dla Polski, ale i likwidację kopalń zarówno węgla kamiennego, jak i brunatnego. Na to musimy być przygotowani – podkreśla europoseł z Łódzkiego Marek Belka.
fot. A. Barabasz/Wikipedia

- Problem polega na tym, że aby się do tych pieniędzy dobrać, musimy przestać się wić, krążyć, a powiedzieć po męsku, kiedy i w jaki sposób chcemy dekarbonizować polską gospodarkę, czyli jak odejść od węgla, w tym węgla brunatnego – mówił Marek Belka. - Jeśli tego nie powiemy, to dalej będziemy musieli od tego węgla odchodzić, tylko że nie dostaniemy pieniędzy. Obywatele Bełchatowa, województwa łódzkiego, także Śląska i całej Polski będą tych pieniędzy pozbawieni. Patrzymy często na transformację energetyczną jak na coś wrogiego, tymczasem jest to wielka szansa skoku technologicznego.

 

W ramach “Zielonego Ładu” z 7,5 mld euro do Polski mają trafić 2 mld. Docelowo Komisja Europejska planuje przeznaczyć na transformację energetyczną związaną m.in. z likwidacją kopalń ok. 100 mld, z czego nasz kraj mógłby liczyć na ok. 26 mld. Przypomnijmy, że program na grudniowym szczycie UE poparły wszystkie kraje poza Polską. Komisja Europejska chce neutralności klimatycznej do 2050 roku, nasz rząd domaga się jednak przedłużenia tego terminu.

 

 

zdjęcia: Marek Ich

 


Zainteresował temat?

5

6


Komentarze (87)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Belek! ~Belek! (Gość)20.01.2020 11:24

A Niemcy nie muszą jakoś odchodzić od węgla. Właśnie zapowiedzieli otwarcie kolejnej elektrowni węglowej. I co Ty na to mądralo?

30


Jacenty ~Jacenty (Gość)20.01.2020 11:21

Panie Belka. Nie ogląda Pan tego co napiszę. Ale tak dla ludzi z umysłem. Gadanie po próżnicy jest nieopodatkowane i jeszcze nie podlegające karze. Ale jak Pan Belka wymyśli mi alternatywę dla ciągłych potrzeb w gospodarce, które przestawią nas na EKO to chętnie tego posłucham. A tak mamy tylko info, że jest kasa do wzięcia tu i teraz.

10


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)18.01.2020 19:19

~Pierre D. (Gość) - "Eurokołchoz to projekt stworzony przez komunistów, którego celem jest zniszczenie państw narodowych" Ciemnota to stan umysłu odporny na postęp i reformację, czyli świat bez postępu, stan jak w średniowiecznym Kościele Katolickim odpornym na reformy i nie dopuszczającym innej myśli, dogmat o nieomylności.Przez setki lat ciemne chłopki były zmuszane do chodzenia na mszę pod karą, choć była odprawiana po łacinie i nikt nic nie kumał, kumać mieli tylko Pany, oni interpretowali dla chołoty co ma myśleć. Historia K.Łyszczyńskiego spalonego na stosie przez APARAT WATYKANSKI. A teraz wyobraźcie sobie Polskę jako państwo tzw narodowe, czyli kasty np pisowska, która na dziesiątki lat opanowuje wszystko, obstawia kolesiami i dziećmi, reszta, która nie ma talentu do wła władzy narodowej do dy jest zwykłymi chłopkami pańszczyznianymi, dla kliki jest wszystko dla reszty odpady i marazm. POKAZYWAŁA TO WIELOKROTNIE HISTORIA. PANSTWA NARODOWE TO faszyzm i dyktatura, CIERPIENIE , UCISK I PRZESLADOWANIE. taka jest prawda!. HISTORII NIE DA SIĘ OSZUKAĆ! TYLKO KLIKA ,MAFIA z własnego nadania dyktuje reszczcie jak ma żyć. W DEMOKRACJI jaka by nie była jednostka ma wybór . Historia już pokazała Państwa tzw "narodowe", wszyscy zdrowi na uczenie o nich słyszeli? Do innych wpisów trudno się odnosić jak ktoś ma szacunek dla siebie, swojego otoczenia, środowska w którym żyje i szacunku chrzescijanskiego do drugiego człowieka! Ciekawe że ci co tak ryczą o panstwie narodowym biorą unijną kasę i inną kiełbaskę rozdawaną bo zabrali innym! ,wyobrażam już sobie to Panstwo Polskie Narodowe bez wejscisa Polski do Unii i NATO, pomiędzy Niemcami i Rosją. - czyli bida, nędza i bryndza i rozpacz? Obowiązek oddawania pokłonów księżom i tzw wybitnym przywódcom z nadania nawiedzeńców. A teraz co by było pod nadzorem takiego państwa narodowego w Piotrkowie Trybunalskim?

27


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)18.01.2020 01:43

Nie wiem, jakimi kryteriami kierują się cenzorzy portalu przy dopuszczaniu komentatorów do głosu, bo pomimo tego, iż obecnie pisuję tutaj rzadko, to i tak nie wszystkie moje komentarze są przepuszczane. Zaryzykuję jednak napisanie paru zdań.
Eurokołchoz to projekt stworzony przez komunistów, którego celem jest zniszczenie państw narodowych i zbudowanie jednego komunistycznego totalitarnego superpaństwa rządzonego przez niewybieralnych demokratycznie komisarzy. Nie jest to żadna teoria spiskowa, tylko fakt, którego większość do tej pory jeszcze nie raczy zauważać. Krok po kroku ten cel jest realizowany. Tym razem komunizm przywdział zielone szaty, ale ideologia pozostała ta sama. Jak wiadomo cel uświęca środki, a szeroko pojęty ekologizm jest jednym ze środków do celu. Sztucznie wykreowano wydumany problem, na rozwiązanie którego podsuwa się opracowane już wcześniej rozwiązania.
Człowiek nie ma istotnego wpływu na klimat, i prawdziwi naukowcy o tym wiedzą. Właściwie powinien wiedzieć o tym każdy, kto nie spał na lekcjach w szkole podstawowej. Greta Thunberg może o tym nie wiedzieć, bo zamiast chodzić do szkoły od dawna jest na wagarach-gigancie. Naukowców mających odmienne zdanie od tego prezentowanego przez mainstreamowe media nie dopuszcza się do głosu, nie ma żadnej debaty publicznej. Wpływ człowieka na klimat podawany jest jako niezaprzeczalny fakt - to masowe medialne ogłupianie ma służyć wyciąganiu gigantycznych pieniędzy i niszczeniu całych gospodarek. Przemysł energetyczny jest bowiem podstawą dla każdej gospodarki. Wysokie koszty energii oznaczają wysokie koszty życia, wysokie koszty wytwarzania wszelkich dóbr i to, że gospodarka nie będzie konkurencyjna w stosunku do krajów, które nie przyłączyły się do tej eko-histerii. Już obecnie za prawo do spalenia tony węgla trzeba zapłacić więcej niż wynosi cena tegoż węgla w kopalni. A będzie coraz drożej.
Najśmieszniejsze jest to, że nie da się udowodnić, że zawarty w powietrzu dwutlenek węgla ma mierzalny wpływ na klimat. Nie da się i już. Klimat zależy od wielu czynników, a wśród tych wszystkich czynników dwutlenek węgla można spokojnie umieścić na samym końcu. Jest jednak jedna rzecz, która z tych wszystkich czynników go wyróżnia: jego emisję można opodatkować! Żadna władza nie zbierze podatków od prądów morskich, od księżyca, wulkanów, czy słońca. Ale od ludzi spalających węgiel czy ropę jak najbardziej...
Wszyscy razem, wraz z całą planetą, pędzimy wokół gwiazdy, która nie jest niczym innym, jak gigantycznym reaktorem jądrowym, trzysta trzydzieści tysięcy razy cięższym od Ziemi. Podobnym reaktorem jest jądro naszej planety - im głębiej, tym cieplej - temperatura w środku Ziemi sięga kilku tysięcy stopni. Sumaryczny efekt procesów zachodzących we wnętrzu Ziemi i promieniowania słonecznego, które do nas dociera powodują, że średnia globalna temperatura wynosi... niecałe 15 stopni Celsjusza. Tymczasem słuchając medialnej histerii można dojść do wniosku, że największy wpływ na ziemskie temperatury ma dwutlenek węgla, którego jest w powietrzu niecałe 0,04 %. Tak, niecałe 0,04 %! I to tylko w dolnych warstwach atmosfery, bo im wyżej, tym niższe ciśnienie, coraz bardziej rozrzedzone gazy, a zawartość procentowa dwutlenku węgla coraz niższa. Gdyby zawartość dwutlenku węgla spadła o połowę, to zaczęłoby się wielkie wymieranie, bo większość roślin nie jest w stanie przeprowadzać fotosyntezy przy zawartości dwutlenku węgla poniżej 150 ppm (0,015%). Ale czy ci strajkujący "ekolodzy" o tym wiedzą? Czy Marek Belka o tym wie?

Cytuję:
Problem polega na tym, że aby się do tych pieniędzy dobrać, musimy przestać się wić, krążyć, a powiedzieć po męsku, kiedy i w jaki sposób chcemy dekarbonizować polską gospodarkę, czyli jak odejść od węgla, w tym węgla brunatnego – mówił Marek Belka.


Belka nie ma zielonego pojęcia o klimacie - on zastanawia się jedynie jak się DOBRAĆ do pieniędzy. Dobrać tu i teraz, a co potem? A niech się już inni martwią, bo przecież Belka martwił się nie będzie.

Cytuję:
Komisja Europejska chce neutralności klimatycznej do 2050 roku


Neutralność klimatyczna - górnolotne hasło ukute przez neomarksistów. Zielony Ład - też piękne hasło, prawda? Ślad węglowy - kolejny przykład pojęcia wymyślonego na potrzeby tworzenia nowych podatków.
Nie da się z dnia na dzień przejść z energetyki opartej na węglu, na inne źródła zapewniające możliwość stałego poboru energii. Polska nie ma wielkich elektrowni wodnych jak Brazylia czy Chiny, nie mamy też elektrowni atomowych. Wiatry u nas też wieją tak sobie, a słonecznych dni w roku mamy stosunkowo niewiele. Tymczasem wychodzi taki Belka i mówi, że musimy pozamykać nasze kopalnie i elektrownie. W zamian eurokołchoz da nam parę miliardów, z których część zostanie rozkradziona, a część zwyczajnie zmarnowana. W efekcie zostaniemy skazani na zakup prądu za granicą, a zamknięte kopalnie za śmieszne pieniądze kupią Niemcy.
Pamiętacie jak eurokołchoz nałożył limity na produkcję cukru? Zlikwidowano wtedy w Polsce wiele cukrowni. Eurokołchoz później zniósł limity... tylko, że cukrowni już nie mieliśmy. Jak obcy przejmą kopalnie, to się wtedy okaże, że prąd z węgla jest ekologiczny.
Obecnie prąd z węgla jest "czystszy", niż dawniej. Elektrownie mają filtry kominowe zbierające większość pyłów i instalacje odsiarczania spalin. Zresztą istnieją też inne metody spalania węgla, jak choćby podziemne zgazowanie - dlaczego u nas się o tym nie mówi?
Węgiel to nie tylko opał na cele energetyczne, to także tanie źródło otrzymywania szeregu użytecznych substancji organicznych i nieorganicznych. Mam tu na myśli skoksowanie węgla - oprócz niezbędnego dla hutnictwa koksu, otrzymuje się gaz stosowany do celów opałowych i wiele substancji wydzielanych ze smoły pogazowej i wody pogazowej, których synteza na innej drodze byłaby skomplikowana i kosztowna. Zamknięcie kopalń zamknie drogę również do takiego wykorzystywania węgla. Co na to pan Belka? Czy sprowadzone z Niemiec wiatraki ukręcą koks i potrzebne w przemyśle związki organiczne? Ech, i pomyśleć, że "za komuny" w szkole uczyli, że węgiel to nasz największy skarb narodowy... Dziś szkoły zamiast uczyć, od czego tak naprawdę zależy ziemski klimat i jak się zmieniał na przestrzeni dziejów, wysyłają uczniów na ulice, żeby robili "strajki klimatyczne". Lewacka ideologia zastępuje naukę.
***

Cytuję:
Patrzymy często na transformację energetyczną jak na coś wrogiego, tymczasem jest to wielka szansa skoku technologicznego.


Skoków technologicznych nie wymusza się ustawami. Ludzkość przeszła z epoki kamiennej do epoki brązu, a z epoki brązu do epoki żelaza bez odgórnych nakazów. Podobnie było z przejściem z epoki pary do epoki elektryczności. Każda zmiana nastąpi we właściwym czasie, kiedy pozwoli na to rozwój technologii, i przede wszystkim musi być zracjonalizowana ekonomicznie! Przejścia z płyt gramofonowych na kasety, a z kaset na płyty kompaktowe też nie wymagała żadna ustawa. Dziś jakiś eurokomisarz, nie mając zielonego pojęcia o fizyce, chemii i inżynierii może ustalać limit dwutlenku węgla jaki może emitować samochód. I wszyscy traktują to jako coś normalnego. Przecież to obłęd.
Mógłbym tak do rana pisać o tej głupocie, która rozpanoszyła się wokół, tylko co z tego, skoro polskich polityków nie interesuje prawda, ani fakty, a jedynie wypełnianie jakichś umów zawartych z komunistycznymi oszołomami?
Dziękuję, dobranoc.
***
P. Dolevas

152


gość ~gość (Gość)19.01.2020 06:41

W dniu 17.01.2020 podano, że Niemcy w okolicy Dormundu otwarli i uruchomili jedną z największych elektrowni węglowych w Europie - w Polsce chcą zamykać a sami uruchamiają.

70


jak ~jak (Gość)18.01.2020 19:40

glosował wszyscy wiedzą,,,,czy nie czas na paciorek

30


Bożena ~Bożena (Gość)18.01.2020 18:39

Węgla mamy pod dostatkiem ale musimy odejść od węgla na rzecz droższych paliw no logiczne. Jeżeli elektrownia Bełchatów spala węgiel brunatny to jest pół biedy ( taka koncepcja i takie założenie ) ale największym złem dla środowiska jest palenie węglem brunatnym na osiedlu. http://www.embiznes.pl

13


gość ~gość (Gość)18.01.2020 01:17

Uwazam ze Unia Europejska powinna zostać zniszczona.dziękuję

144


gość ~gość (Gość)17.01.2020 18:42

Po prostu ograniczyć import aut z niemiec

71


adamo ~adamo (Gość)17.01.2020 16:26

Do wszystkich mędrców z tego forum co tak bronią węgla- wiecie że węgiel się kończy? Wiecznie węgla nie będzie - świta wam coś w związku z tym?

48


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat