"Polska dla wszystkich"

Strefa FM Sobota, 05 maja 2018117 11751
"Polska dla wszystkich" to hasło protestu, który odbył się w sobotę w Rynku Trybunalskim. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych mieszkańcy Piotrkowa postanowili walczyć o ich prawa. Piotrkowianie zwrócili uwagę na sytuację osób z dysfunkcjami, ale także wspierali tych, którzy od 18 dni protestują przed Sejmem.

Ładuję galerię...

Od kilkunastu dni przed Sejmem odbywają się protesty osób, które walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Protestujący domagają się m.in. dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł. Także piotrkowianie postanowili zwrócić uwagę na ten problem i zorganizowali protest w Rynku Trybunalskim. - Z racji tego, że nie jest łatwo zaplanować tak liczny wyjazd do Warszawy, postanowiłyśmy zorganizować protest na szczeblu lokalnym, bo przecież nas również dotyczy problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Jest to pierwsze takie działanie w Piotrkowie, ale jak widać mieszkańcy bardzo chętnie zebrali się tu razem z nami. Nasze społeczeństwo jest bardzo obywatelskie i pełne empatii - powiedziała Maria Malczyk, współorganizatorka wydarzenia. 

 

Uczestnicy protestu wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami życiowymi. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miasta oraz niepełnosprawni wraz z rodzinami. - Zebraliśmy się tutaj, by dać wyraz poparcia dla osób, które od 18 dni walczą w Sejmie. Chciałbym, aby rząd podszedł rozsądnie do tego tematu. Sam mam niepełnosprawnego syna. Nie zgadzam się z tym, że ci, którzy tam protestują walczą o pieniądze, aby przeznaczyć je np. na wczasy czy lżejsze życie. Ludzie mający w rodzinie osoby niepełnosprawne muszą ograniczyć godziny pracy, bądź w ogóle z niej zrezygnować, a przecież z czegoś trzeba żyć. Mój syn obecnie ma rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny, co daje niecałe 1000 zł. Moja żona musiała zrezygnować z pracy, aby opiekować się dzieckiem. Sprawą do dyskusji jest to, czy jest to kwota wystarczająca, czy też nie. Ale pamiętajmy, o tym, że osoba niepełnosprawna także potrzebuje odpowiedniego sprzętu, np. wózka inwalidzkiego. To zaopatrzenie nie jest dożywotnie. Z czasem mogą pojawiać się inne dysfunkcje, więc urządzenia trzeba udoskonalić, bądź wymienić - mówi Wojciech Król, uczestnik protestu.

 

 


Zainteresował temat?

14

20


Komentarze (117)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

rodzic ~rodzic (Gość)07.05.2018 16:01

Mówicie, że politycy wykorzystują niepełnosprawnych do swoich celów. A ja Wam mówię, że to my, rodzice niepełnosprawnych wykorzystujemy to, że zbliża się czas wyborów!
Bo my rodzice, jesteśmy gotowi podpisać pakt z samym diabłem, żeby zapewnić szczęśliwe i godne życie naszym niepełnosprawnym dzieciom.

30


97-300 97-300ranga06.05.2018 20:08

aligator ," Jak minie pisslam," - - - > Ty wiesz kiedy to będzie ? Jak nakręcą 579123456789876543210 odcinek serialu " M jak miłość "

22


97-300 97-300ranga07.05.2018 08:13

Gdyby rząd miał tak nowoczesne poglądy jak tzw.totalna opozycja to nie byłoby dziś waszego protestu.

72


Woseba ~Woseba (Gość)07.05.2018 11:56

Krótko: polityczna hucpa.

43


Rob Son ~Rob Son (Gość)07.05.2018 08:12

Dlaczego "wkręcam" katolików ? :) Oj proszę Pana a kto tak krzyczy o zakazie np aborcji o miłości bliźniego,miłości życia poczętego.te dzieci na wózkach to życie dawno poczęte i co później dzieje się z tymi dziećmi które rosną,dorastają,nie mają pracy:( nie mogą w większości nawet do takowej pójść by zarobić cokolwiek na siebie :) mają 700 zł renty i jakieś pielęgnacyjne 150 zł :-/ Co z nimi się dzieje gdy zabraknie rodziców :( Problem nie dotyczy mnie bezpośrednio,znam ludzi,którzy mają i wychowują dzieci niepełnosprawne,Luiza i Sławek mają już dorosłą córkę,Seba z Gabrysią również wychowują dorastającą córę,Sławek z żoną ,syna dorosłego ponad 30-letniego,całe życie poświęcają dzieciom jak każdy z nas,lecz nie porównujmy nas i naszego poświęcenia do tego co oni potrafią zrobić dla swoich pociech :) a takich rodzin są dziesiątki tysięcy.Brak empatii w naszym kraju to bardzo szerokie zjawisko :( A spróbujmy choć przez chwile spojrzeć na świat z pryzmatu tych ludzi ,ich oczami :) spójrzmy na nasze dzieci i pomyślmy przez chwilę...co by było gdyby moja córka..syn ,gdyby to oni byli taką osobą niepełnosprawną....pomyślmy przez chwilę,jakże inne było by nasze stanowisko w tej sprawie :) Poświęcić życie,własne plany,marzenia,pragnienia dla drugiej osoby nie jest takie łatwe.Jakie by było moje życie,gdyby któreś z moich dzieci było osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.Zauważyłem że my katolicy oczywiście nie wszyscy ,mamy mało współczucia w sobie dla drugiej osoby :( istotą naszej wiary jest miłość :) prawda? nie nienawiść,zawiść,zachłanność,nietolerancja :( Jeśli jestem katolikiem czyli propaguję takie wartości jak miłość bliźniego a nie te które są sprzeczne z wiarą :) A patrząc na zachowanie niektórych "katolików" odechciewa się wszystkiego włącznie z chodzeniem do kościoła,gdzie widzi się ludzi na co dzień zachowujących się nie po chrześcijańsku a w Niedzielę Bogobojnych ,to żenujące :( i smutne.Gdzie oni są teraz ci wszyscy katolicy,księża ,gdzie oni są teraz gdy ci najsłabsi ich tak potrzebują?a przecież z historii wiemy że my jako naród potrafimy się jednoczyć w obliczu niesprawiedliwości,nieszczęść,kataklizmów i tym podobnych.Naszym obowiązkiem wręcz jest trwać przy nich,tych najsłabszych jako Polaków,obywateli Katolików :) Bo nasze dzieci to nasza przyszłość,to my :) Pozdrawiam wszystkich bez żadnych wyjątków :) Robert :)

43


olrajt ~olrajt (Gość)06.05.2018 19:40

gdzie są te osoby, które w kościele podpisywały projekt Kai Godek "Stop Aborcji". Powinien być niezły tłumek z księżmi na czele.

83


aleksy ~aleksy (Gość)06.05.2018 09:05

Wystarczy nie przeznaczać 6 mld rocznie na wypasionych pasożytów.

114


gość ~gość (Gość)05.05.2018 23:15

Popieram że rodziny z osobą niepełnosprawną powinny mieć odpowiednie wsparcie rodziny ale jeśli te same osoby najpierw popierają czarny protest i prawo do aborcji dzieci właśnie niepełnosprawnych a potem popierają protest osób niepełnosprawnych to już chyba hipokryzja.. Ręce mi opadły widząc i słysząc apel Pani która tak zawzięcie brała udział w czarnym proteście...

229


serio? ~serio? (Gość)06.05.2018 09:14

Przecież ci sami ludzie niedawno walczyli, by niepełnosprawne dzieci zabijać od razu w łonie matki. Czy wy myślicie, że wszyscy tu mają demencję?

236


gość ~gość (Gość)06.05.2018 09:33

P.Pingot proszę się zdecydować - albo czarne marsze i zabijanie chorych albo walka o ich prawa... Są chyba jakieś granice pazerności, bo o przyzwoitości nie będę wspominać...

329


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat