Polska Szkoła Plakatu w piotrkowskim muzeum

ePiotrkow Środa, 02 lipca 20080 2132
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt.: „POLSKA SZKOŁA PLAKATU” Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 30 plakatów pochodzących z kolekcji Danuty i Jerzego Brukwickich. Wśród nich znalazły się prace uznanych artystów m.in..: Henryka Tomaszewskiego, Józefa Mroszczaka, Romana Cieślewicza, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego.
Celem wystawy jest przypomnienie i przybliżenie dokonań twórców polskiego plakatu artystycznego z lat 1956 – 1965. Okres ten określany terminem „polska szkoła plakatu” rozwijał się w specyficznych warunkach historycznych i politycznych. Stanowił przeciwwagę dla panującego wówczas w sztuce socrealizmu. Charakterystyczne cechy tego nurtu to rozmach połączony z siłą wyobraźni oraz swoboda kształtowania wizji artystycznej przy jednoczesnym zachowaniu zwięzłości kompozycyjnej. Artyści swobodnie posługiwali się metaforą, symboliką czasem zaskakiwali żartem. Odrębność i rozpoznawalność stylu łączyli z zastosowaniem efektownego i barwnego języka wypowiedzi plastycznej oraz doskonałością warsztatu. Zdaniem twórców „polskiej szkoły plakatu”, obok treści informacyjnych plakat powinien być również komentarzem do rzeczywistości, aktualnych wydarzeń społecznych czy kulturalnych.
Zasady wypracowane przez twórców „polskiej szkoły plakatu” do dziś są wyznacznikiem i punktem odniesienia w twórczości kolejnych pokoleń artystów, projektantów plakatów nie tylko w Polsce ale też w innych krajach świata.
Wystawa prezentowana będzie w salach piotrkowskiego Muzeum od 1 lipca do końca sierpnia 2008 r.

Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat