ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Polisa OC w składkach ratalnych – czy to się opłaca?

Czwartek, 04 czerwca 2020 1491
W 2020 roku na kierowców czeka sporo zmian, które mogą się odbić na zasobności ich portfeli. Dotyczą one przede wszystkim podwyżek ceny OC oraz wzrostu kar za brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Mimo to, jednorazowa opłata za polisę może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć zakup OC na raty. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

 

 

W 2020 roku na kierowców czeka sporo zmian, które mogą się odbić na zasobności ich portfeli. Dotyczą one przede wszystkim podwyżek ceny OC oraz wzrostu kar za brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Mimo to, jednorazowa opłata za polisę może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć zakup OC na raty. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Dlaczego koszty ubezpieczenia OC wzrosły?

 

Zmiany gospodarcze, niestabilna sytuacja na rynku oraz rosnąca inflacja to główne powody, dla których stawki OC w 2020 roku są wyższe niż w 2019. Oprócz tego o 6% wzrosły wypłaty odszkodowań z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego, co również odbiło się na aktualnych cenach polis. Warto zaznaczyć, że OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą dotkliwe kary finansowe. Te również znacząco wzrosły, gdyż są uzależnione od kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Sankcje są naliczane na podstawie okresu jazdy bez ważnej polisy i prezentują się następująco dla samochodów osobowych:

  • do 3 dni bez OC – 1 040 zł,

  • 4-14 dni – 2 600 zł,

  • powyżej 14 dni – 5 200 zł.

Oprócz wysokich kar za brak ważnego ubezpieczenia trzeba się także liczyć z ze sporym kosztem wykupienia samego OC. Dotyczy to zwłaszcza młodych kierowców, którzy nie wypracowali sobie jeszcze zniżek, oraz osób mających na koncie spowodowanie kolizji. W ich przypadku składka może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Żeby nie obciążać budżetu domowego jednorazową wpłatą, można zdecydować się na ubezpieczenie OC na raty, które można znaleźć pod tym adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-na-raty-gdzie-kupic-najtaniej/ Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wówczas cały koszt polisy może nieco wzrosnąć.

 

Czy ubezpieczenie na raty się opłaca?

 

Niemal wszystkie firmy umożliwiają rozłożenie składek OC na raty. Większość towarzystw oferuje spłatę w 2 lub 4 płatnościach. Są też takie, które mogą zaproponować indywidualne warunki współpracy. Dzięki temu jest możliwe rozbicie kosztów ubezpieczenia na większą liczbę rat. Zazwyczaj z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które decydują się na zakup szerszego pakietu ochrony, w którym zawarte jest OC i AC. Należy jednak pamiętać, że płatność ratalna może podnieść roczny koszt polisy nawet o 10%. Mimo to dla wielu jest to dużo korzystniejsze wyjście niż jednorazowa wpłata kilku tysięcy złotych. Z drugiej strony kierowcy, którzy mają naliczone maksymalne zniżki, a co za tym idzie niższą opłatę za OC, powinni rozważyć uiszczenie składki w całości. Można w ten sposób uniknąć dodatkowych opłat za oprocentowanie w systemie ratalnym.

 

Jak wybrać najtańsze OC na raty?

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają ceny swoich produktów. Może więc okazać się, że wysokość składki OC w poszczególnych firmach różni się nawet o kilkadziesiąt procent. Jedyną możliwością pozwalającą na to, by znaleźć najkorzystniejszą opcję, jest porównanie kilku ofert. Można w tym celu skorzystać z kalkulatora składek dostępnego na stronie internetowej porównywarki ubezpieczamy-auto.pl. Pamiętaj też, że gdy wybierzesz OC na raty, Twój pojazd jest ubezpieczony od dnia zawarcia umowy z towarzystwem. Na zakres ochrony nie wpływa to, że polisa nie została wykupiona w całości, a kierowca dokonał wpłaty dopiero za pierwszą ratę.

 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat