Policja: niezmiennie będziemy sprawdzać czy obostrzenia są przestrzegane

PAPKraj Sobota, 15 maja 202116 1608
"Luzowanie nie oznacza całkowitego zniesienia" – napisała w komunikacie Komenda Główna Policji. Przypomina, że od 15 maja zmieniają się zasady obowiązkowego korzystania z maseczek. Nie trzeba będzie z nich korzystać na otwartej przestrzeni, trzeba jednak je mieć np. w komunikacji. Policjanci i służby sanitarne będą kontrolować przestrzeganie przepisów.
fot. PAP

Zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem pandemii. Funkcjonariusze zastrzegają, że to nie znaczy, że można zapomnieć o przepisach i je lekceważyć. Policjanci wspierając służby sanitarne "interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby" – zaznaczył inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

 

Dodaje, że policjanci swoją uwagę skupią szczególnie na galeriach handlowych, wielkopowierzchniowych sklepach oraz środkach komunikacji publicznej. "Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami" – podkreślił Ciarka.

 

Od soboty, 15 maja, nie trzeba już będzie nosić maseczek na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że trzeba zakrywać nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, m.in. w kinach, kościołach czy w sklepach. Po północy będzie już można skorzystać z oferty lokali gastronomicznych, jednak tylko na zewnątrz – w ogródkach. Tu też pozostają obostrzenia, zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Skorzystać z toalety wewnątrz lokalu można tylko z założoną maseczką.

 

Na zewnątrz mogą również odbywać się imprezy kulturalne i sportowe. Tutaj również należy przestrzegać reżimu sanitarnego. Kolejne zmiany czekają od 21 maja. Działalność rozpoczną kina, teatry, opery i filharmonie, przy obecności maksymalnie połowy odwiedzających i przestrzeganiu reżimu sanitarnego. W tych pomieszczeniach nie będzie można spożywać napojów i posiłków.

 

Od 29 maja dania będą mogły być serwowane również wewnątrz lokalu gastronomicznego. Wesela i inne imprezy okolicznościowe będą mogły się odbywać przy limicie 50 osób (nie wliczając osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19). Swoja działalność rozpoczną też obiekty sportowe, z zachowaniem limitów i reżimu. (PAP)

 

Autorka: Marta Stańczyk


Zainteresował temat?

0

5


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_roman ~go?ć_roman (Gość)15.05.2021 18:17

Dlaczego milicjanci jak jeżdżą autami to nie maja założonych masek. Co patrole jakieś rodzinne teraz są? Małżeństwa jeżdżą razem czy obsady z jednego domu?

81


NIE POZDRAWIAM ~NIE POZDRAWIAM (Gość)17.05.2021 00:15

***** *** i policje
dziękuje pozdrawiam

00


sdfsf ~sdfsf (Gość)16.05.2021 12:43

Mam nadzieję, że przedsiębiorcy równie gorliwie będą pamiętać jak policja pomagała im podczas lockdownu w prowadzeniu interesów, dzięki czemu nie upadli lub nie wpadli w spiralę długu

30


Szalom! ~Szalom! (Gość)15.05.2021 22:47

Biedni Policjanci... Wielu na kilka miesięcy straci sens życia ponieważ smyki mogą teraz na ulicy bez kagańca się poruszać, ale głowa do góry! Już za kilka miesięcy a może i wcześniej znów będziecie w swoim żywiole i będziecie mogli robić to co lubicie najbardziej czyli gnębić ludzi za brak szmaty na twarzy! כולכם צריכים לשרת אותנו יחד

60


miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)15.05.2021 22:17

Cytuję:
Policjanci wspierając służby sanitarne "interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby" – zaznaczył inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.


Teraz się namnożyło ekspertów od epidemii: specjalista od komputerów po maturze (ale za to z miliardami), historyk temperówką chrzczony, ekonomista, a nawet gliniarze. Żaden z nich nie potrafi wyjaśnić podstawowych wątpliwości, ale żądają by wszyscy ich słuchali. A na jakiej podstawie właściwie?

Cytuję:
"Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami" – podkreślił Ciarka.


Rozporządzenia ogłaszane na konferencji prasowej przez jakiegoś pajaca nie są obowiązującym prawem. Prawo uchwala sejm, zatwierdzić musi senat, a potem podpisać prezydent. I musi być ono zgodne z konstytucją. Tak kiedyś uczyli mnie w szkole. A policja tego nie wie.

Cytuję:
Skorzystać z toalety wewnątrz lokalu można tylko z założoną maseczką.


A majtasy można zdjąć?

Cytuję:
Wesela i inne imprezy okolicznościowe będą mogły się odbywać przy limicie 50 osób (nie wliczając osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19).


A tańce na Okęciu? Co z tańcami na Okęciu się pytam?!

61


cyt ~cyt (Gość)15.05.2021 19:30

A złodziei łapią???

70


Gazer ~Gazer (Gość)15.05.2021 19:11

ALE Kestem pijany jak tu jechac w poniedzielnik?

01


Kazik ~Kazik (Gość)15.05.2021 09:46

Milicja to niech zacznie od siebie jestem ostatnio na mieście stoją sobie Toyotą silnik na postoju pracuje a oni siedzą sobie w aucie . To co ja widziałem ponad 30 minut trwało odjechałem a oni dalej stali . Jak widać dobrze dbają o środowisko ale jak by Kowalski tak zrobił to został by ukarany mandatem

90


1312 ~1312 (Gość)15.05.2021 11:05

Szkoda, ze u sobie na bazie nie noszą masek, a ludzi karaja.
#JRZPP

51


M ~M (Gość)15.05.2021 10:07

Milicja niech już się nie odzywa.zamijcie się lepiej rowerzystami jeżdżącymi po chodnikach,bo strach po chodniku iść.dzwonią,krzyczą,zganiają z chodnikow.jestem starszą kobietą i boję się iść po chodniku.

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat