Polacy coraz później przechodzą na emeryturę

Kraj Niedziela, 01 marca 202018 2544
Polacy nie spieszą się na emeryturę i  coraz rzadziej przechodzą na nią zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dzięki temu mogą liczyć na wyższe świadczenia.
fot.: pixabay

 

W 2019 roku, tylko 60 procent osób wnioskujących o emeryturę, zrobiło to od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pozostałe 40 procent wnioskujących postanowiło odwlec moment przejścia na emeryturę:

25 procent wnioskujących złożyło wniosek o emeryturę w okresie od 1 do 11 miesięcy po uzyskaniu wieku emerytalnego, a 
15 procent po roku lub więcej od chwili uzyskania uprawnień emerytalnych.


Dla porównania, w latach 2015-2017 osób, które natychmiast po uzyskaniu wieku emerytalnego przechodziły na emeryturę było w granicach od 80 do 88 procent. Tendencje zaczęły się zmieniać w 2018 r. Liczba osób, które natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodziły na emeryturę spadła do 57 procent.

 

ZUS przypomina, że emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Przyznawana jest na wniosek. Osobom urodzonym po 1948 roku przysługuje po osiągnięciu 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę. Wysokość emerytury, zależy od kwoty zgromadzonych składek, a także od średniego dalszego trwania życia danej osoby w momencie przejścia na emeryturę.

 

Odroczenie momentu przejścia na emeryturę oznacza po pierwsze, że więcej składek zostanie opłaconych do systemu. Po drugie zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Po trzecie zmniejszeniu ulegnie liczba miesięcy odzwierciedlająca średnie dalsze trwanie życia. To korzystne, ponieważ jest to liczba, przez którą dzielimy kwotę zgromadzonych składek, aby ustalić kwotę miesięcznego świadczenia brutto. Każdy rok odroczenia przejścia na emeryturę łączy się z podwyższeniem jej wysokości od 8 do 12 procent.

 

Od lipca 2017 r. na salach obsługi klientów funkcjonują doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę. Wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń, tłumaczą od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Od początku uruchomienia usługi doradcy emerytalni obsłużyli w naszych placówkach 20 mln klientów i wykonali dla nich 2 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym.


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

w SM ~w SM (Gość)01.03.2020 18:00

dalej pracuje ta 80 letnia księgowa?

30


gość ~gość (Gość)01.03.2020 22:49

Jaka waloryzacja emerytur była za rządów PO-PSL?Jaka za rządów SLD i PSL?Osoby które odeszły na emeryturę w tamtych latach po czterdziestu latach pracy maja 1200 zł do 1500zl ponieważ były one nisko waloryzowane.Jak szybko się o tym zapomniało

21


xx ~xx (Gość)01.03.2020 20:26

To najpierw chcieliście wcześniejszej emerytury i nawet ostatnio prezydent Duda mówi coś o wieku 58lat a teraz dłużej pracujecie? Qwa, ludziom to nikt nie dogodzi. Masakra. A ten obecny prezydent obiecuje już nie tylko 13tą czy 14tą emeryturę ale już 15tą. A to wszystko z naszych pieniędzy odłożonych na cięższe czasy.
"Rząd bardzo chce, by emeryci w przyszłym roku, podobnie jak w bieżącym, również dostali "trzynastkę". Skąd jednak wziąć te pieniądze, na dodatek nie zwiększając deficytu? Tym bardziej, że 13. emerytura ma wynieść 1,1 tys. zł - a dla budżetu to wydatek wielkości ok. 10 mld zł....
...Posłowie PiS szybko znaleźli rozwiązanie. Pieniądze miałyby pochodzić z... Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Skąd jednak ten powstały dopiero na początku bieżącego roku fundusz miałby mieć na to środki? Otóż ma dostać pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej."

12


Anastazja ~Anastazja (Gość)01.03.2020 19:35

Emerytura albo pensja a nie to i to.

50


Bida i nędza. ~Bida i nędza. (Gość)01.03.2020 11:09

Bo na emeryturze nie da się żyć.

34


ali ~ali (Gość)01.03.2020 16:38

a jakby poszli na emeryturę w swoim czasie to i dzieci byłoby więcej ,gdyż młodzi odkładają rodzicielstwo na póżniej ,. nie mogą podołać obowiązkom wychowania ,bo najpierw praca a dzieci na póżniej nie mówiąc o utracie pracy,czego za wrednej kumuny nie było

61


ol ~ol (Gość)01.03.2020 14:43

powinni przechodzić na emeryturę obowiązkowo jak ustalił rząd ,a nie zastąpiają młodszym i blokują karierę ,dziadki i babuszki bawić wnuki a młodym dać się spełnić ,wystarczy tej pracy do osiągniętego wieku boi siła nie ta i rozum słabszy ,ale idzie się pracować tylko po to żeby powiększyć kasę i dlatego te stare głowy nie dość ze nie umieją obsługi z komputerem toczęsto stwarzają układy które są szkodliwe dla wszystkich

62


ol ~ol (Gość)01.03.2020 14:43

powinni przechodzić na emeryturę obowiązkowo jak ustalił rząd ,a nie zastąpiają młodszym i blokują karierę ,dziadki i babuszki bawić wnuki a młodym dać się spełnić ,wystarczy tej pracy do osiągniętego wieku boi siła nie ta i rozum słabszy ,ale idzie się pracować tylko po to żeby powiększyć kasę i dlatego te stare głowy nie dość ze nie umieją obsługi z komputerem toczęsto stwarzają układy które są szkodliwe dla wszystkich

52


gośc ~gośc (Gość)01.03.2020 14:03

Ci co zwlekają z odejściem na emeryturę, najczęściej jej niedożywają, żyjemy coraz krócej.

60


gość ~gość (Gość)01.03.2020 13:57

W Pewiku jest taki PAN, który ma już prawie 70 lat, bierze prawie 10 baniek, nic nie robi, a Zarząd twierdzi, że jest wszystko w porządku.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat