Pół miliarda zł na projekty prośrodowiskowe w Elektrowni Bełchatów

PAPBełchatów Czwartek, 13 sierpnia 202019 3038
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzyma łącznie 0,5 mld zł pożyczki od NFOŚiGW na cztery projekty z zakresu ochrony środowiska, które będą realizowane w Elektrowni Bełchatów. Dzięki inwestycjom obniżone zostaną emisje tlenków siarki, rtęci i pyłu.

Inwestycje prośrodowiskowe, które otrzymają dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeprowadzone będą na wszystkich dwunastu pracujących blokach energetycznych Elektrowni Bełchatów. Jak podała rzeczniczka prasowa PGE GiEK Sandra Apanasionek, największa kwota przeznaczona zostanie na realizację zadań redukujących emisję tlenków siarki z bloków 3–6 oraz 8–12 i tylko na ten cel spółka PGE GiEK, do której należy bełchatowska elektrownia, pozyska łącznie blisko 425 mln zł. Na obniżenie emisji pyłu z bloku nr 2 Elektrownia Bełchatów otrzyma dofinansowanie w wysokości prawie 42 mln zł, a na redukcję emisji rtęci z bloków 2–12 i 14 niemal 18 mln zł.

 

"Do tej pory udało nam się zrealizować już kilkadziesiąt projektów współfinansowanych ze środków pomocowych i tym bardziej cieszy fakt, że zyskują one także aprobatę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To dowód na to, że działania spółki w zakresie ochrony środowiska są dostrzegane i doceniane. Pozyskanie tak dużego wsparcia finansowego przyczyni się do dostosowania pracy bloków w Elektrowni Bełchatów do zaostrzonych norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać już w sierpniu przyszłego roku" – podkreśliła prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletta Czemiel-Grzybowska.

 

PGE GiEK zapewniła w przysłanym do PAP komunikacie, że Elektrownia Bełchatów spełnia obecnie wszystkie obowiązujące normy emisyjne i intensywnie przygotowuje się do wejścia w życie nowych, zaostrzonych wymogów środowiskowych wynikających z konkluzji BAT, co nastąpi w sierpniu 2021 r.

 

Bełchatowska elektrownia nieustannie analizuje także wpływ swojej działalności na środowisko oraz realizuje szeroko zakrojone działania służące jego ochronie, inicjując liczne działania związane z badaniami i rozwojem. "Efektem tych prac jest znacząca redukcja emisji do atmosfery w tej lokalizacji. Od lat 90. do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja SO2 zredukowana została o 90 proc., emisja NOx o 47 proc., a pyłów o 97 proc. Taki efekt mógł zostać osiągnięty wyłącznie dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii" - zaznaczyła Apanasionek.

 

Elektrownia Bełchatów jest największym krajowym wytwórcą energii elektrycznej; pokrywa ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, a także jest najważniejszym stabilizatorem polskiego systemu elektroenergetycznego. Obok Elektrowni Bełchatów dofinansowanie z NFOŚiGW na inwestycje proekologiczne w 2020 roku otrzymały także inne jednostki z grupy PGE, m.in. 9 mln zł dotacji przyznane zostało na modernizację sieci i węzłów w elektrociepłowni PGE Toruń, a 2 mln zł na przyłączenia nowych odbiorców do systemu ciepłowniczego w Siechnicach.

 

 

 

Agnieszka Grzelak-Michałowska/PAP


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

maddox maddoxranga15.08.2020 22:42

Zaraz zaraz, jak to obniżone emisje? Przecież ja od 20-lat słyszę od lokalnych polityków i ludzi z elektrowni że to co się wydobywa z kominów to w zasadzie czysta para wodna no i może trochę dwutlenku węgla...

62


gość ~gość (Gość)17.08.2020 09:37

Na głupoty jest kasa ale dać trochę bezrobotnym to już nie.

06


Jan Kowalski ~Jan Kowalski (Gość)15.08.2020 19:03

To znaczy ,że jeszcze pochodzi , a mówili , że brunatny jest be!

92


gość ~gość (Gość)15.08.2020 19:35

Gdyby nie kopalnia i elektrownia to betatów wymże w raz z tymi miejscowościami

63


k ~k (Gość)16.08.2020 09:24

Mam dobrą informacje wygląda na to że przedłużenie/remont linii kolejowej z/do Bełchatowa będzie strategiczną potrzebą państwa. Wytłumaczenie jest jedno odkrywa Złoczew, koło Wielunia. Dzisiaj taśmociągi mają ok 27km niektórzy mówią że to jest fizyczny max, a nowa odkrywka to ok. 50km od elektrowni. Czyli aby doprowadzić węgiel do elektrowni musi być linia kolejowa, która będzie dostarczać węgiel na tą odległość lub przynajmniej jako zapasowa droga zaopatrzenia. Bełchatów produkuje 20% energii w kraju i wciąż jest to najtańsza energia. Także myślę że dzisiaj nie powinniśmy się zastanawiać czy budować/remontować linie kolejową do/z Bełchatowa, a jak szybko wbić szpadel :-). Może regiony powinny zwrócić uwagę na ten strategiczną linie ministerstwu gospodarki.

64


janosik ~janosik (Gość)16.08.2020 12:52

To co widać na zdjęciach to para wodna.

32


janosik ~janosik (Gość)16.08.2020 12:45

Ogólnie. Najbardziej truje nas hrabia. Ludzie czują i buntują się. Wtedy hrabia używa murgrabi. Kto jest hrabia kto murgrabia. Hrabia i murgrabia niczym się nie różnią od tych, których duszą. hmmm?

22


historyk ~historyk (Gość)16.08.2020 12:22

pic na wodę fotomontaż, od dziesięcioleci używany bełkot opowieści jakie to właściwości zdrowotne ma ten największy kopciuch którego skutki nie jest w stanie zniwelować zakup elektrycznych autobusów, likwidacja lokalnych kotłowni a może jeszcze całego Piotrkowa, budowa tężni solankowych na każdej ulicy itp. itd. bo to stanowi promilowy procent "zasyfienia" środowiska przez tego giganta kopciucha, jedyne rozwiązanie to w perspektywie około 30 lat zastąpienie go elektrownia atomową nowej generacji ale o ty trzeba już myśleć teraz a nie mydlić oczu niekonkretnymi ruchami pozornymi, których nikt nam nie uszczegółowia w sposób zrozumiały dla przeciętnego obywatela

34


jjjjj ~jjjjj (Gość)15.08.2020 21:21

Może zamiast wypłacać horrendalne pensje, trzynastki, czternastki, nagrody jubileuszowe, darmowy prąd dla pracowników, PGE zainwestowałoby te pieniądze w ekologię i nie żerowało na podatnikach.

122


gość ~gość (Gość)15.08.2020 23:35

Nie podawać o ile procent zredukowano, tylko ile w tonach emitowano, a ile emituje się teraz.

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat