Poinstruowali księży, jak mają się zachowywać wobec dzieci

Strefa FMŁódzkie Środa, 15 maja 201949 5262
Film dokumentalny pt. "Tylko nie mów nikomu" na temat pedofilii w polskim Kościele wzbudził wiele kontrowersji. Zareagowali także przedstawiciele Archidiecezji Łódzkiej, którzy postanowili poinstruować kapłanów, jak mają się zachowywać wobec dzieci.
fot. pixabay.com

Kontakt fizyczny musi ograniczać się do "poklepania po ramionach lub plecach" czy "uścisku dłoni". Dopuszczalne jest również "delikatne objęcie na powitanie". Dotykać można "ramion, rąk czy barku". Absolutnie zabronione są za to "wszelkie formy okazywania niechcianej czułości". Wśród nich są "pełne i mocne uściski", "dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych", "klepanie w uda lub kolana" oraz "łaskotanie lub mocowanie się w mocnych objęciach". Duchowny absolutnie nie może masować małoletniego ani go całować - zwłaszcza w usta. Nie wolno kłaść się obok dziecka. Zabronione jest też okazywanie jakiejkolwiek czułości w miejscach odosobnionych - takich jak łazienki czy prywatne pokoje, ksiądz nie powinien też zapraszać dzieci do prywatnych pomieszczeń.


M.in. takie zapisy znalazły się w dokumencie diecezjalnym zatytułowanym "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej" ma on być według kościelnych hierarchów kolejnym krokiem kościoła łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich i niepełnosprawnych. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wręczył go wszystkim dziekanom z 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej, ci z kolei mają je przekazać wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Archidiecezji oraz osobom świeckim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani się w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła.

 

Arcybiskup zaapelował, by każdy ksiądz, który otrzyma „Zasady ochrony", zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z dokumentem diecezjalnym o ochronie małoletnich i niepełnosprawnych, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Z kolei osoby świeckie, pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia kościoła łódzkiego, po zapoznaniu się z treścią dokumentu, powinny podpisać deklarację respektowania i przekazać ją proboszczowi parafii, w której pełnią posługę. Dokument ma wejść w życie 20 maja.


Ponadto arcybiskup przekazał duchownym także papieski dokument „Motu Proprio - Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych, którzy sami dopuszczają się pedofilii albo nie wszczynają dochodzeń, wiedząc o takich czynach. Ten z kolei ma wejść w życie 1 czerwca.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.05.2019 22:56

Hmm... teraz przebudzenie kościoła ? Teraz to może w końcu ten kraj się obudzi z tej bajki... i Św. Piotrków zawierzony. Ciekawe co na to moherki teraz...ale one mają swój świat....zacofany świat

41


gość ~gość (Gość)15.05.2019 22:09

Ksiądz dobrze rzecz

00


gość ~gość (Gość)15.05.2019 22:06

To ksiądz nie wie, że nie może krzywdzić dzieci? Nie zna przykazań? Muszą mu to jak krowie na rowie dawać do podpisania? To jest śmiech na sali. Przestępców trzeba sadzić a nie instruować.

110


gość ~gość (Gość)15.05.2019 21:54

Skonczy sie nominacja mafji koscielnej skonczy sie i mafji pisowskiej

30


Geydheu ~Geydheu (Gość)15.05.2019 20:47

Gdyby jeszcze ktoś nie oglądał:

40


a oo ~a oo (Gość)15.05.2019 16:39

12


gość ~gość (Gość)15.05.2019 17:48

Do Torunia robić porzadki

32


gość ~gość (Gość)15.05.2019 17:34

Początek końca kościoła w Polsce

92


sdkcnsdkl ~sdkcnsdkl (Gość)15.05.2019 16:34

pierwszy akapit i jego tresc rozłozyla mnie na lopatki...wychodzi na to ze do tej pory mogli lapac tu i tam...

61


gość ~gość (Gość)15.05.2019 15:53

Kontrowersje wzbudził z jakiego powodu?

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat