Poinstruowali księży, jak mają się zachowywać wobec dzieci

Strefa FMŁódzkie Środa, 15 maja 201948 3501
Film dokumentalny pt. "Tylko nie mów nikomu" na temat pedofilii w polskim kościele Kościele wzbudził wiele kontrowersji. Zareagowali także przedstawiciele Archidiecezji Łódzkiej, którzy postanowili poinstruować kapłanów, jak mają się zachowywać wobec dzieci.
fot. pixabay.com

Kontakt fizyczny musi ograniczać się do "poklepania po ramionach lub plecach" czy "uścisku dłoni". Dopuszczalne jest również "delikatne objęcie na powitanie". Dotykać można "ramion, rąk czy barku". Absolutnie zabronione są za to "wszelkie formy okazywania niechcianej czułości". Wśród nich są "pełne i mocne uściski", "dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych", "klepanie w uda lub kolana" oraz "łaskotanie lub mocowanie się w mocnych objęciach". Duchowny absolutnie nie może masować małoletniego ani go całować - zwłaszcza w usta. Nie wolno kłaść się obok dziecka. Zabronione jest też okazywanie jakiejkolwiek czułości w miejscach odosobnionych - takich jak łazienki czy prywatne pokoje, ksiądz nie powinien też zapraszać dzieci do prywatnych pomieszczeń.


M.in. takie zapisy znalazły się w dokumencie diecezjalnym zatytułowanym "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej" ma on być według kościelnych hierarchów kolejnym krokiem kościoła łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich i niepełnosprawnych. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wręczył go wszystkim dziekanom z 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej, ci z kolei mają je przekazać wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Archidiecezji oraz osobom świeckim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani się w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła.

 

Arcybiskup zaapelował, by każdy ksiądz, który otrzyma „Zasady ochrony", zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z dokumentem diecezjalnym o ochronie małoletnich i niepełnosprawnych, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Z kolei osoby świeckie, pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia kościoła łódzkiego, po zapoznaniu się z treścią dokumentu, powinny podpisać deklarację respektowania i przekazać ją proboszczowi parafii, w której pełnią posługę. Dokument ma wejść w życie 20 maja.


Ponadto arcybiskup przekazał duchownym także papieski dokument „Motu Proprio - Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych, którzy sami dopuszczają się pedofilii albo nie wszczynają dochodzeń, wiedząc o takich czynach. Ten z kolei ma wejść w życie 1 czerwca.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

albinos ~albinos (Gość)3 dni temu, 21:35

W następnym roku szkolnym moje dziecko przestaje uczęszczać na lekcje religii.

11


1alonzo ~1alonzo (Gość)15.05.2019 14:56

Księdza po kolędzie wpuszczę domu tylko pod warunkiem przedstawienia mi zaświadczenia, że nie jest pedofilem.

1515


gość ~gość (Gość)3 dni temu, 20:53

Oni już najlepiej wiedzą jak robić z dziećmi nie trzeba ich instruowac

11


mąż ~mąż (Gość)3 dni temu, 15:59

Poinstruowałem swoją żonę, żeby pod żadnym pozorem nie wpuszczała księdza do domu.

31


Purpura i szkarłat ~Purpura i szkarłat (Gość)3 dni temu, 12:16

Nie na darmo w Biblii napisane jest że ta instytucja zniknie z powierzchni ziemi i wszystkie jej podobne odnogi

21


abc ~abc (Gość)3 dni temu, 11:37

Przyzwoity, normalny człowiek, dobrze wychowany nie potrzebuje instrukcji jak się ma zachowywać...

70


gość ~gość (Gość)16.05.2019 09:59

W mojm odczuciu najwieksza pedofilja jest u boszka pisu Rydzyka ktory jest wyslannikiem szatana

21


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)16.05.2019 00:15

Własnie zaczęłiśmy żyć w nowej. lepszej rzeczywistości. Tak drodzy rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie i cała reszta pospólstwa, własnie zaczęła się nowa era w naszym życiu. Skończyło się publiczne przytulanie, całowanie, sadzanie na kolanach i inne zabawy Waszych pociech w miejscach publicznych, skończyło się wchodzenie dzieci do łóżek rodziców, bo może to wskazywać na pedofilię, będzie problem z kąpaniem i ogólnie utrzymaniem higieny dzieci, bo trzeba dotykać przecież miejc intymnych. Ja na szczęście mam dorosłego już syna i jak będę chciał przywitać się z nim, po ojcowsku na misia, czy go ucałować, z jakiejkowiek okazji, to najwyżej obaj zostaniemy oskarżeni o homoseksualizm, ale to akurat jest teraz cooooooooooool.

135


gość ~gość (Gość)16.05.2019 01:45

Zdecydowanie zabrac klerowi fudusz koscielny bedzie mniej rozpusty

62


gość ~gość (Gość)15.05.2019 22:56

Hmm... teraz przebudzenie kościoła ? Teraz to może w końcu ten kraj się obudzi z tej bajki... i Św. Piotrków zawierzony. Ciekawe co na to moherki teraz...ale one mają swój świat....zacofany świat

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat