Podwyżka cen za odbiór śmieci nieunikniona również w Piotrkowie?

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 06 grudnia 201956 8261
W gminach w całej Polsce drastycznie wzrastają opłaty za śmieci. To oczywiście skutek rosnących kosztów, które ponoszą firmy odbierające odpady. Nowa stawka za odbiór odpadów w stolicy województwa to już 24 zł od osoby. Czy również u nas w Piotrkowie nieuniknione są podwyżki? Wszystko na to wskazuje.

Jak informują urzędnicy piotrkowskiego magistratu, o 60% na wielkogabarytach, 46% na lekach, 33% na odpadach zmieszanych i 23% na odpadach bio – to tylko niewielki ułamek wzrostu cen oddania tony odpadów na Instalacjach Komunalnych, które w ostatnim czasie dotknęły firmy odbierające śmieci. Koszty gospodarowania odpadami komunalnymi idą w górę w całym kraju.

Podwyżki na Instalacjach Komunalnych oraz ciągły wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przekłada się na cenę odbioru odpadów. Stawki za śmieci gwałtownie rosną w we wszystkich miastach. - Piotrkowski magistrat z uwagą przygląda się sytuacji, która dzieje się na rynku i szczegółowo analizuje problemy, jakie dotykają wykonawców – zaznacza Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.


- Obecnie mamy podpisane umowy z firmami odbierającymi odpady do końca 2020 roku, ale firmy kolejny raz zwróciły się do nas, o zwiększenie wynagrodzeń za realizowane usługi – mówi Dorota Kosterska, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zaznaczając, że argumenty podnoszone przez firmy odbierające odpady mają pokrycie w rzeczywistości.

 

Przetargi rozstrzygaliśmy w Piotrkowie w 2016 roku. Przedsiębiorcy, podpisując umowy, nie byli jednak w stanie przewidzieć tak drastycznego wzrostu opłat w ciągu 4 lat. Obecnie prowadzenie usługi za taką stawkę jak w 2017 czy 2018 jest nierentowne. Firmy żądają podwyżek, grożą nawet wypowiedzeniem umów. - Wzrosty stawek opłat za odpady o 100% są w Polsce na porządku dziennym – mówi kierownik Kosterska, podając przykładowe stawki za śmieci w innych miastach województwa. - W Bełchatowie od stycznia mieszkańcy mają zapłacić 19 złotych, w Skierniewicach 20,60 zł., w Łodzi stawka wynosi już 24 zł, a w Tomaszowie Mazowiecki 19,50 zł.

W Piotrkowie obecna stawka za odbiór odpadów segregowanych wynosi 11 złotych od mieszkańca.
Czy w najbliższym czasie czeka nas zmiana stawki? - Niewykluczone, choć za wcześnie na konkretną odpowiedź. Obecnie trwają rozmowy z firmami odbierającymi odpady z terenu naszego miasta – mówi Dorota Kosterska.


Zainteresował temat?

2

8


Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.12.2019 00:39

Tak działa.uklad i mafia śmieciowa

21


Ciekawe... ~Ciekawe... (Gość)07.12.2019 20:06

... jak podpisuję umowę z kimkolwiek na czas określony, to nie ma opcji, żebym wcześniej ją zerwał. A te firmy mogą, tak? Z jakiej racji?!!! Jeszcze szantażowanie, że nie odbiorą śmieci. REMONDIS w życiu by tak się nie zachował, tylko został wykurzony z tego wspaniałego miasta!

40


gość ~gość (Gość)07.12.2019 11:33

Surowce wtórne to biznes, a w pl biznes podwójny lub potrójny w przypadku spalenia ich na pryzmach, Takie miasto jak PT mógłby zrobić spalarnie śmieci i mieć z tego ciepło i prąd. Ale to jest umierania, i tu tylko krematorium będzie mieć prawo bytu i działki na cmentarze...cmentarze, kościoły i markety oraz dziury w drogach. A i magazyny.

40


xx ~xx (Gość)06.12.2019 21:54

Spokojnie to tylko podwyżki dla gospodarstw domowych. Śmieci dla firm zdrożeją jeszcze bardziej. Odbiór odpadów z warsztatów samochodowych do utylizacji zdrożało w przypadku niektórych odpadów o 200%. Teraz pytanie kto za to zapłaci? Klient który cieszy się że państwo wszystko rozdaje za darmo, a firmy szczegolnie te małe dostają po dupie, bo jan kowalski nie zrozumie ze w zeszłym roku za wymianę klocków płacił np 70 zł a teraz będzie musiał zapłacić 90-100 w legalnie działającym warsztacie tylko pojedzie do majstra który w szopie wymieni za 50 zł nie mając kosztów utrzymania firmy. A koniec końców to urząd skarbowy nie przyjdzie do majstra z szopy który swiedczy usługi nie prowadzac działalności bo US nie wie jak go namierzyć, ale do firmy której adres jest ogolnodostępny zawsze z chęcia wpadną doczepić się do czegokolwiek i mówić ile to mechanik powinien brać za usługę.
Spokojnie. teraz po cichutku kończy się czas na zgłaszanie firm do BDO. Praktycznie każda firma(z paroma wyjątkami) musi do końca roku dokonać wpisu. A od nowego roku kary za sam brak wpisu do BDO od 5 tys do 1mln. Spokojnie na kolejne bonusy od panstwa z NASZYCH pieniedzy się znajdą.

61


kiki ~kiki (Gość)06.12.2019 15:19

od stycznia także prąd w górę o 30 do nawet 60% bo Unia psioczy że płacimy bardzo mało za prąd mimo że pensje mamy 2-3 razy mniejsze ale co tam o tym komuchy z parlamentu nie rozumieją, a po drugie że to w związku z kosztami o emisje CO2, mimo że globalne ocieplenie to propaganda bo CO2 w powietrzu to zaledwie 0,04%, i okresy ocieplenia czy oziębienia są w historii ludzkości cykliczne tak jak w średniowieczu w latach 900-1400 było cieplej niż jest teraz a nie istniał przemysł, dlaczego Polscy politycy nie bojkotują tego to nie wiem, a nawet jeśli CO2 ma takie znaczenia to i tak największymi producentami są USA oraz Chiny a one mają te zakazy o emisje głęboko w nosie, więc czy taka mała Polska spala węgiel nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia, to wszystko po to by uderzyć w Polskę bo unijni gangsterzy wiedzą że mamy głównie elektrownie węglowe.

185


ad ~ad (Gość)07.12.2019 00:09

Jeden wystawia 20 worków drugi 1 worek i obaj maja płacić jednakowo? niedoczekanie.

41


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)06.12.2019 20:39

Smieciowy biznes rośnie w siłę. Gminy chcą sobie zrekompensować deficyt spowodowany zmniejszeniem podatku... A ostatecznie i tak śmieci spłoną na wysypiskach w niewyjaśnionych okolicznościach...

60


gość ~gość (Gość)06.12.2019 20:18

Bedzie drozej tez dzieki osobom podrzucajacym smieci w szczegolnosci firma ktore maja umowy na sztuke firmy budowlane ktore podrzucaja gruz i inne do pergoli a wy stoicie sie i przygladacie a oni i tak wliczaja koszty utylizacji w cene a pozniej my jako obywatele za nie placimy
Po pierwsze nie przechodzcie obojetnie reagujcie jest ich wiele i coraz wiecej a wy nie reagujecie
A oni sie smieja i ceny podnosza bo .... Śmieci drozeja i. CO SIE DZIWICIE

30


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)06.12.2019 19:09

Czytając posty piotrkowskiej malkontencji można dojść do wniosku, że to peło, Tusk i UE jest winna kłopotom śmieciowym w Polsce, jakoś do tego pisowskiego grajdołu nie dociera, od 5 lat w Polsce, a szczególnie w Piotrkowie rządzi specjalista od Smoleńskiego Zamachu, od lat wszystko musi indywidualnie zatwierdzić nic nie znaczący skromy poseł Kaczyński, a węgiel to Polskie złoto w wyniku którego nie powstają trujące spaliny-smog i smród tylko piekna uzdrowicielska woń uzdrawiająca. To ,że w Polsce już ponad milion osób choruje na raka to wymysły chcące szkodzić prawdziwym patriotom i nie lewakom bo ich rak nie dotyka! A Republika Banaśiowa to zemsta peło i unii. Co jest nie tak z wyznawcami , a może jest coś nie tak z tymi nie zadymionymi?

124


gość ~gość (Gość)06.12.2019 12:47

Nie było ustawy o śmieciach i było dobrze, a teraz jest i każdy robi co chce w imię środowiska,na szczęście ekolodzy są zadowoleni... oczywiście ustawę wprowadziło PO-PSL, dla ludzi wszystko

154


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat