ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podatek od kupna samochodu - kto musi zapłacić?

Wtorek, 11 sierpnia 2020 814
Zakup samochodu to kwestia, która wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Niezwykle ważnym aspektem jest nie tylko obowiązek ubezpieczenia auta, ale również uiszczenie podatku od kupna samochodu. Sprawdź, kto jest zobligowany do dokonania płatności i dowiedz się, co się z tym wiąże.

 

Podstawą zawarcia transakcji jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży między właścicielem auta a nabywcą. To dopiero początek, ponieważ trzeba dopełnić wielu formalności urzędowych.

Podatek od kupna samochodu – co to?

Podatek od kupna samochodu to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stanowi daninę wobec urzędu skarbowego, która jest pobierana w momencie transakcji nabycia / zbycia przedmiotu.

Kto jest zobowiązany do zapłaty PCC?

Przepisy jasno określają, kto jest zobowiązany do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Płatnikami są osoby, które nabywają pojazd:

  • od osoby prywatnej
  • w komisie – jako firmie pośredniczącej w transakcji między osobami prywatnymi.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatku PCC nie muszą regulować osoby:

  • nabywające pojazd w salonie samochodowym
  • kupujące auto w komisie
  • nabywające pojazd od osoby prowadzącej działalność gospodarczą
  • niepełnosprawne w przypadku zakupu auta na użytek własny
  • kupujące samochody za granicą, które nie są zarejestrowane w Polsce.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/podatek-od-kupna-samochodu-kto-i-kiedy-musi-zaplacic .

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Przepisy jednoznacznie wskazują na wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości sprzedawanego pojazdu – o ile jego wartość jest wyższa niż 1000 zł.

 

Przykład. Załóżmy, że wartość rynkowa pojazdu wynosi 45 000 zł. Podatek od kupna auta to kwota 900 zł.

 

Jeśli auto jest warte mniej niż 1000 zł, wówczas nabywca zwolniony jest z opłacania PCC. Nie oznacza to jednak, że można pokusić się o pewne nadużycia w tej kwestii. Celowe zaniżanie wartości pojazdu, choć teoretycznie jest możliwe, w praktyce bywa niewykonalne. Dlaczego?

 

Urzędnicy mają prawo zgłosić się z roszczeniami przed upływem 5 lat od podpisania umowy, jeśli wartość pojazdu wyda im się podejrzanie niska. Wówczas mogą zobligować nabywcę auta to wyliczenia podatku na podstawie wartości rynkowej i… uregulowanie odsetek. To mogą być naprawdę spore kwoty, biorąc pod uwagę 5-letni okres.

 

Warto pamiętać, że od decyzji urzędu skarbowego możesz się odwołać. Musisz mieć jednak bardzo silne argumenty potwierdzające faktyczną wartość nabywanego pojazdu. Fiskus powoła bowiem rzeczoznawcę, który wyceni pojazd. Jeżeli urząd będzie miał rację, wówczas – jako nabywca – będziesz musiał pokryć koszty pracy rzeczoznawcy oraz dopłacić brakującą kwotę podatku wraz z odsetkami.

 

Pamiętaj o złożeniu deklaracji podatkowej

 

Samo wpłacanie podatku to za mało – koniecznością jest jednoczesne złożenie deklaracji podatkowej PPC-3. Należy ją wypełnić poprawnie, a następnie złożyć w urzędzie skarbowym.

 

Dokumentu wcale nie musisz dostarczać osobiście. Dokonasz tego m.in. za pośrednictwem e-Deklaracji – programu instalowanego na komputer. Dzięki temu deklaracja dotrze do urzędu skarbowego w czasie rzeczywistym.

 

Kiedy trzeba złożyć deklarację i opłacić podatek?

 

Nie jest tak, że kwestie podatkowe związane z nabyciem auta możesz dopełnić w dowolnym momencie. Masz na to nie więcej niż 14 dni od momentu podpisania umowy.

 

Co się jednak stanie, gdy nie dotrzymasz wspomnianego terminu? W takim przypadku musisz jak najszybciej dopełnić formalności. Wraz z deklaracją PCC-3 należy złożyć tzw. czynny żal. Jest to pismo wyjaśniające przyczynę opóźnienia zapłaty podatku i złożenia dokumentu.

 

Pamiętaj! Kwestie podatkowe związane z nabyciem auta są niezwykle ważne. Dlatego nie możesz ich pominąć w toku dopełniania formalności dotyczących transakcji kupna-sprzedaży.


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat