Po proponowanej zmianie przepisów liczba odebranych praw może urosnąć o 40 tys.

PAPKraj Czwartek, 06 lutego 202026 4357
Ministerstwo Infrastruktury proponuje m.in. odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym. Według niektórych szacunków liczba zatrzymanych praw jazdy może w przyszłym roku wzrosnąć nawet o 40 tys.

W ubiegłym tygodniu resort infrastruktury opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. rozwiązania dotyczące pierwszeństwa pieszych na pasach, ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h również poza terenem zabudowanym na wszystkich kategoriach dróg.

 

Zmiana ma umożliwić zatrzymywanie prawa jazdy również w razie przekroczenia dopuszczalnej prędkości określonej ustawą lub znakiem drogowym także poza obszarem zabudowanym. Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji (OSR) załączonej do projektu, wprowadzenie tej zmiany może spowodować zwiększenie liczby wydawanych przez starostów decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nawet o około 40 tys. rocznie. Niewykluczone, że w niektórych powiatach do realizacji zadań związanych z odbieraniem praw jazdy trzeba będzie zatrudnić dodatkowych pracowników.

 

Zwiększenia liczby zatrzymywanych praw jazdy po zmianie przepisów spodziewa się również podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Jak podał, w roku 2018 policjanci za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym zatrzymali 24,4 tys. praw jazdy. W roku 2019 natomiast 41,5 tys., a od początku 2020 roku 3,5 tys.

 

- Trzeba przenieść ten przepis również poza teren zabudowany, to konieczny kierunek zmian. Kierunek, który wyznaczają sami kierowcy. Prawo musi reagować na to, jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego - powiedział PAP podinsp. Radosław Kobryś.

 

Projekt zakłada również obniżenie prędkości pojazdów w godzinach nocnych na obszarze zabudowanym. Zgodnie z proponowaną zmianą dopuszczalna prędkość pojazdu albo zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h bez względu na porę. Teraz w godzinach 23-5 jest to 60 km/h.

 

"Prawdopodobnie byliśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który stosował taki podział. Zmiana spowoduje, że nie będzie niedomówień co do tego, czy wybiła już godz. 23, czy jeszcze nie. Pamiętajmy, że czasami te 10 km/h mniej może pomóc uniknąć niebezpiecznego zdarzenia drogowego" - ocenił Kobryś.

 

Proponowane przepisy zakładają też, że kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, będzie zobowiązany również do zmniejszenia prędkości tak, "aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego". Zmieniony przepis zobowiązuje kierowcę także do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

 

Jak zaznaczył podinsp. Kobryś, po wprowadzeniu zmian zmniejszenie prędkości przed przejściem obowiązywałoby na mocy ustawy, a nie tylko rozporządzenia.

 

MI zaproponowało też rozszerzenie obowiązku zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności nie tylko podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, ale również podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko.

 

 

 

 

Marcin Chomiuk/PAP


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.02.2020 13:12

O kolego a ilu komunistów jest w rządzie i samorządzie o sondach też nie możemy zapomnieć.

00


gość ~gość (Gość)08.02.2020 13:10

Chyba, że jest się sędzia wtedy koledzy uznają, że złamanie zasad nie było "rażące" i prawo jazdy zostaje...

00


gość ~gość (Gość)07.02.2020 14:23

Po komentarzach od razu widać ,że Piotrków miasto starych ludzi i starych komunistów . Już nie mamy żadnego sklepu całodobowego bo przeszkadzało wam ,że ktoś sobie poszedł kupić fajki czy chipsy na maly głód wstyd na całą Polskę prohibicja komunistyczna i wy glupi ludzie przyklaskujecie i cieszycie się ,że ktoś na was nowe kary wymyśla i je zaostrza głupi jesteście niedługo na drogach sami policjanci będą jeździć bo oni po pijaku i 150km mogą jechać ich prawo broni ,a nas karze oj głupi wy ludzie same zakazy i nakazy chcecie już wszyscy dzięki wam niewolnikami jesteśmy . Żeby było bezpieczniej to wystarczy wszędzie ronda zrobić i oświetlenie dobre na przejsciach .

11


EP97300 ~EP97300 (Gość)07.02.2020 14:46

mi nie maja co odbierać bo mam już zatrzymane za prowadzenie na 2 gazie.

10


97-300 97-300ranga06.02.2020 20:43

Słusznie,popieram,jestem za..

53


gość ~gość (Gość)06.02.2020 20:21

Karać surowo i nie przejmować się motłochem

73


krawacia'sz' ~krawacia'sz' (Gość)06.02.2020 20:16

Karać karać cały czas karać.... Życie nie jest tylko po to żeby brać (Państwo też) ... może niech nam Państwo da np unijne zarobki.... a nei tylko nam zabierać...
Co do bezpieczeństwa zadziwiajcy jest fakt jak ludzie nie szanuja swojego życia za mało oleju w głowie za dużo pod autem ... Nie szanujesz swojego życia ... Twoja sprawa ale uszanuj życie drugiego człowieka może on ma po co żyć i do kogo wrócić.
Śpieszmy się powoli. Cieszmy się życiem. Bo nie wiemy ile nam go zostało...

40


erwinek ~erwinek (Gość)06.02.2020 12:40

Ja proponuję rozszerzyć ten przepis o odbieranie telefonów osobom które zapatrzone w ekran na ślepo wchodzą na jezdnie.A póżniej wina kierowcy bo nie zdążył zahamować.

223


Hmmm ~Hmmm (Gość)06.02.2020 20:02

Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach. I skończy się jazda 180-200 km/h.
A za złapanie pijanego za kierownicą, konfiskowanie auta na 12 miesięcy+grzywna+ upublicznienie wizerunku w mediach.

62


gość ~gość (Gość)06.02.2020 17:40

I na to jest sposób.Niezabiorą bo powiem że zapomniałam z domu.I wszystko w temacie.Jestem przedstawicielkom handlowom i nie wyobrażam sobie jechać 50na godzinę krajówkom tylko dlatego że jakiś gamoń nie uwaza na pasach.Hory kraj

38


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat