Po nowelizacji przepisów osoba bez maseczki będzie musiała okazać policjantowi zaświadczenie lekarskie

PAPKraj Czwartek, 08 października 202053 12831
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się we wtorek konferencja prasowa szefa MZ Adama Niedzielskiego oraz komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka, podczas której zapowiedzieli, że przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby. Ogłosili "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust.

 

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP zaznaczył, że osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie. Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

"Do tej pory wystarczało samo oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego" - podkreślił inspektor. Konieczność okazania zaświadczenia kończy niepotrzebne dyskusje podczas kontroli i znacznie ułatwi egzekwowanie przepisów przez funkcjonariuszy - stwierdził inspektor.

 

Wskazał, że osoba, która odmówi zakrycia ust i nosa będzie musiała posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

 

Inspektor zaznaczył przy tym, że policjanci będą mogli weryfikować autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. "Podrobienie jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem będzie rodziło dla takiej osoby skutki prawne związane z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 kk i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5" - ostrzegł.

 

Ciarka zaznaczył również, że to od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależeć, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem albo pouczona, czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do inspektora sanitarnego. "To policjant i służby sanitarne podejmują indywidualnie decyzje, co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów" - zaznaczył rzecznik KGP.

 

"Jeżeli zauważymy, że ktoś nie zakrywa nosa i ust w wyznaczonych miejscach albo po godzinie 22 działają lokale czy dyskoteki, które nie powinny działać, to nie tylko policjanci i inspektorzy sanitarni powinni reagować, ale i każda osoba, której zależy, aby wyhamować transmisję wirusa, powinna o tym informować. Liczymy także na solidarność obywateli. My na takie zgłoszenia będziemy reagować na bieżąco" - podkreślił insp. Ciarka.

 

W ocenie rzecznika KGP, kampania informująca o obostrzeniach, w tym o zakrywaniu ust i nosa jest "ogromna". "Nie wyobrażamy sobie sytuacji, żeby po tylu doniesieniach medialnych i konferencjach Ministerstwa Zdrowia ktoś tłumaczył, że tych przepisów nie zna i nie wie np., że trzeba zasłaniać usta i nos, czy że nie można organizować dyskotek" - tłumaczył. Dodał, że dla policji będzie to sytuacja niewytłumaczalna. "Dlatego, jeżeli będziemy mieli do czynienia z osobami, które notorycznie naruszają te przepisy, to będziemy wówczas w przypadku odmowy przyjęcia mandatu kierowali wnioski o ukaranie do sądu oraz informowali o takim zachowaniu powiatowego inspektora sanitarnego" - powiedział.

 

Wytłumaczył także, że to policjant, który będzie przeprowadzał interwencję, podejmuje indywidualnie decyzję, co do ewentualnych konsekwencji prawnych. "On zna najlepiej sytuację i wie, czy dana osoba na przykład na chwilę nie miała założonej maseczki, czy szybko się zreflektowała, na wezwanie policjanta zachowała zgodnie z prawem i nałożyła maseczkę, zakrywając nos i usta. Wtedy najczęściej wystarczy pouczenie jako wytknięcie niewłaściwego zachowania" - wyjawił.

 

"Natomiast jeżeli ma do czynienia z osobą, która jest agresywna i ignoruje przepisy, mówiąc np.: +że i tak nie założy maseczki+, czy będzie organizowała imprezy taneczne itp. W takich przypadkach policjanci będą wdrażać dozwolone prawem surowe konsekwencje" - poinformował dodając, że zgodnie z kodeksem wykroczeń funkcjonariusz może nałożyć na taką osobę mandat w wysokości do 500 złotych.

 

 

 

Bartłomiej Figaj/PAP


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (53)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_qwerdxcft ~gość_qwerdxcft (Gość)09.10.2020 21:42

A ja i tak nie założę bo nie ma stanu wyjątkowego i żaden pisior nie może mi nic nakazać śmiesznym rozporządzeniem.
Sorry ale prawa trzeba przestrzegać a tylko w stanie wyjątkowym mogą ograniczać swobody obywatelskie.

10


gość_malina ~gość_malina (Gość)08.10.2020 12:20

Dosyć tego egoizmu i sobie państwa. Karać, karać i jeszcze raz karać. Jak komuś nie odpowiada noszenie maseczek i zachowania dystansu społecznego to niech zostanie w domu przy komputerze. Tam jest najwięcej "bohaterów" im podobnych, szybko się dogadają ????????

817


GOŚĆ  BEZOBJAWOWY ~GOŚĆ BEZOBJAWOWY (Gość)08.10.2020 23:11

Szkoda ,szkoda słow na to chińskie wojsko jakie z nas zrobili. Ci co śpią to się obudzą bezobjawowo i współ-istniejaco tylko z czym.To sie okaże niebawem.Przychodnie pozamykane bo wirus ? ......... aktywny tylko do 16. Po 16 już nieaktywny i nie co "łaska" a za 100 -wę i 200-ście.Ludzie nagle przestali umierać na zawały , wylewy, pęknięte tętniaki,nowotwory. i inne choroby powodujące zejście.Nie rozumiem ludzi .Chyba dostałam cofki.

30


gość_maciej ~gość_maciej (Gość)08.10.2020 20:53

Nie ma podstawy prawnej do nakładania mandatu. Jeśli go nie przyjmiesz bo obowiązku nie masz to będą straszyć sanepidem ale sad nie przychyli się do ukarania Cię- ludzie już wygrywają te sprawy w sadach. Nie dać się zastraszyć! Kasy szukają!

52


zrealizowali ~zrealizowali (Gość)08.10.2020 20:24

Państwo policyjne.

31


uswy ~uswy (Gość)08.10.2020 20:23

Co z Rodo?

31


gość_halio ~gość_halio (Gość)08.10.2020 14:34

Tylko ustawa naklada na obywatela przestrzeganie prawa, a nie rozporządzenie, ktore wyłącznie zaleca, a nie nakazuje

73


gość_fg ~gość_fg (Gość)08.10.2020 18:55

A czy jak pokaże konstytucję i odpowiedni zapis w niej to co w takim układzie. Mandat czy nie

31


gość_gość ~gość_gość (Gość)08.10.2020 09:05

Popieram tą decyzję. A ci wszyscy oporni zwolennicy wolności, praw i swobód obywatelskich niech się skontaktują z panem wirusem i powiedzą mu, że nie ma prawa nas atakować bo jest to niezgodne z panującym porządkiem prawnym. Nie ma na to odpowiedniego paragrafu. He he

317


gość_swirus ~gość_swirus (Gość)08.10.2020 09:05

Zaświadczenie lekarskie a przechodnie zamknięte

130


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat