Po co nam archiwum?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 17 lutego 20198 2541
Po co w ogóle są archiwa? Kto najczęściej z nich korzysta? Dlaczego w tym piotrkowskim nie znajdziemy informacji na temat Bitwy pod Grunwaldem? O to wszystko – w setną rocznicę Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – pytamy dyrektora tej placówki dr. Tomasza Matuszaka.

Ładuję galerię...

Jaka jest misja Archiwum Państwowego w Piotrkowie?

Taka sama jak całej państwowej służby archiwalnej, czyli zabezpieczenie trwałe świadectw historii, pamięci zapisanej w dokumentach, by dzięki digitalizacji o każdej porze dnia i nocy użytkownicy mieli dostęp do interesujących ich materiałów i mogli bez przeszkód korzystać z oryginalnych dokumentów na terenie archiwum.


Kto obecnie najczęściej korzysta z zasobów AP?

Już od kilku lat grupą wiodącą są genealodzy, zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Łączy ich to, że czują potrzebę poznania swoich przodków i zgłębienia wiedzy o nich. Co istotne, zależy im na realnej prawdzie, a nie na "rodzinnych legendach" i tym, jak wypada kogoś pamiętać. Na drugim miejscu są osoby poszukujące dokumentów własnościowych, gruntów, nieruchomości czy budynków. Dopiero na trzeciej pozycji - co niektórych pewnie może dziwić - są pracownicy naukowi wyższych uczelni.


Jakie są zasady korzystania z archiwalnych zbiorów?

Na pewno trzeba obalić mit dotyczący tego, że wszelkie dokumenty musimy przeglądać w rękawiczkach, a interesanci noszą długie fartuchy. Oczywiście ze względu na to, że od 1939 roku nasza siedziba mieści się w budynku sądu okręgowego, musimy zachowywać odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Posiadamy m.in. monitoring wizyjny czy wideodomofon. Po wejściu do archiwum kierujemy się do pracowni naukowej. Tam odpowiadamy na pytanie, w jakim celu tu jesteśmy i jakich dokumentów poszukujemy. Trzeba też wypełnić zgłoszenie użytkownika, które służy archiwum do celów statystycznych. Właśnie dzięki nim wiemy, kto odwiedza nas najczęściej. Następnie wypełniamy rewersy i tak jak w bibliotece zamawiamy za ich pomocą interesujące nas akta. Własnym sprzętem możemy te akta sfotografować. Po skorzystaniu z nich, dokumenty na powrót trafiają w ręce dyżurnego.


Mamy w piotrkowskim archiwum jakieś "perełki"?

Nasze archiwum szczyci się przede wszystkim Kopiarzem Sulejowskim, który był kanwą obchodów 800-lecia pierwszej zapisanej wzmianki o Piotrkowie Trybunalskim. Trzeba wyróżnić dyplomy królewskie. Pamiętać trzeba jednak, że w XIX wieku wiele bezcennych dokumentów z piotrkowskiego archiwum przewieziono do Warszawy, by je zabezpieczyć. Niestety po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 roku zostały one zniszczone.


Przez lata działalności AP w Piotrkowie zdarzały się jakieś nietypowe sytuacje?

Regularnie odwiedzają nas użytkownicy, którzy nie są przygotowani do korzystania z zasobów lokalnego archiwum i w związku z tym zadają nam pytania, które mogą wydawać się zabawne. Pytano nas choćby o to, czy w naszych zasobach można znaleźć informacje dotyczące Bitwy pod Grunwaldem. Oczywiście to niemożliwe, ponieważ takie dokumenty gromadzi Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Mimo to zachęcamy, by zadawać nam wszelkie pytania, nawet jeśli wydają się one nietypowe.


Jakie działania obecnie prowadzi piotrkowskie archiwum?

Aktualnie przygotowujemy się do obchodów 100-lecia sieci archiwów państwowych oraz 100-lecia naszego archiwum. 7 lutego, czyli we czwartek czworo naszych pracowników w Pałacu Prezydenckim odebrało złote medale za długoletnią służbę. Prezydent RP szczególnie docenił ich zaangażowanie i pracę związaną z zabezpieczeniem zasobu archiwalnego. Właśnie we czwartek na Zamku Królewskim odbyła się wielka gala połączona z prezentacją okolicznościowej monety wybitej przez Narodowy Bank Polski oraz znaczka pocztowego wydanego przez Pocztę Polską. Jednak my również w związku z międzynarodowym dniem archiwów na przełomie maja i czerwca zorganizujemy we własnym zakresie szereg imprez. Wtedy też chcielibyśmy wyznaczyć dzień obchodów naszego stulecia, ponieważ obecnie nie mamy udokumentowanej jednoznacznej daty, z którą można byłoby powiązać początek działalności archiwum w Piotrkowie.


Czego można życzyć pracownikom AP w Piotrkowie Trybunalskim w związku ze wspomnianym jubileuszem?

Najlepiej kolejnych stu, a może tysiąca lat funkcjonowania. Na pewno też nowej siedziby, ponieważ trwa protest inwestycyjny związany z obiektem przy ul. Batorego 10. To byłoby spełnienia naszych marzeń.

 

Posłuchaj reportażu Łukasza Michalczyka poświęconemu Archiwum Państwowemu w Piotrkowie:

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gościu ~gościu (Gość)18.02.2019 17:37

re: gościu
aby zdobyć doświadczenie, trzeba dać komuś szansę

10


:gość z miasta ~:gość z miasta (Gość)18.02.2019 11:46

Chciałbym sprostować . Chodzi o akta z Piotrkowa przechowywane przed II wojną światową w archiwum w Warszawie , to zostały zniszczone w czasie powstania warszawskiego ( był tam sztab Armii Krajowe i dlatego zostały zniszczone).

40


cóżh ~cóżh (Gość)18.02.2019 11:31

dziwne, że młodzi ludzie, którzy pokończyli historię, polonistyki, czy inne filologie - nie siedzą na tych stanowiskach
ba! czy w jakiejkolwiek bibliotece, muzeum, archiwum, itp., widzi ktoś młodych ludzi? tylko starsi, z brzuchami jak beczki, albo emerytki.

40


po znajomosciii ~po znajomosciii (Gość)17.02.2019 10:52

Zauważcie, że dyrektor archiwum jest synem byłego dziekana UJK Piotrków. Przypadek?

96


gość ~gość (Gość)17.02.2019 13:11

Korzystam często z gościnnych progów piotrkowskiego AP,pracownicy chętnie śluza pomocą.Oby jak najszybciej zmienili lokum,

111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat