Po Powstaniu Warszawskim osiedli na ziemi piotrkowskiej

ePiotrkow Środa, 31 lipca 20195 2491
Do końca sierpnia można oglądać wystawę „Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim”. Oddział piotrkowskiego Muzeum mieszczący się w Polichnie zaprasza na plenerową ekspozycję, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim.

Ładuję galerię...

Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. - Powstanie Warszawskie w sposób bezpośredni dotyczyło wielu rodzin, które po II wojnie światowej osiadły na ziemi piotrkowskiej – mówi Paweł Kendra z piotrkowskiego Muzeum. - Przykładem może być rodzina Teofila Budzanowskiego. Podczas powstania warszawskiego walczył w Śródmieściu. Razem z nim w Powstaniu brało udział troje jego dzieci - synowie Andrzej i Tadeusz oraz córka Maria. Po zakończeniu wojny Budzanowski pracował w oświacie. Najpierw w Tomaszowie Mazowiecki, a następnie przeniósł się do Piotrkowa, gdzie został dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego. Piotrkowian biorących udział w Powstaniu Warszawskim odnaleźć można też w Grupie Kampinos. Do Piotrkowa, po klęsce tych oddziałów w bitwie pod Jaktorowem, przybył ówczesny porucznik Adolf Pilch – cichociemny, który wraz ze swoimi 80 żołnierzami dołączył do 25. pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej Podokręgu Piotrków. Wśród rdzennych warszawiaków, którzy osiedlili się w Piotrkowie nie brakowało nauczycieli, aktorów czy muzyków, którzy w pierwszych latach po wyzwoleniu współtworzyli życie kulturalne naszego miasta.

 

Miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe, bowiem w salach wystawienniczych Oddziału w Polichnie zapoznać można się ze stałymi wystawami poświęconymi walkom o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956, a także wziąć udział w grze multimedialnej „Meandry historii. Z prądem, czy pod prąd? Historia wskaże ci drogę”. Oddział muzeum w Polichnie dostępny jest dla zwiedzających nieodpłatnie od wtorku do czwartku w godzinach 10.00 - 16.00 oraz w piątki od 10.00 do 17.00, w soboty 10.00 - 16.00, a w niedziele od 10.00 do 15.00.

Warto przypomnieć również, że po upadku Powstania Warszawskiego zamek królewski w Piotrkowie od października 1944 do stycznia 1945 r. był tymczasową siedzibą Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Na elewacji znajdującej się obok piotrkowskiego zamku kamienicy użytkowanej dziś przez Muzeum, znajduje się pamiątkowa tablica, która ufundowana została w 2004 r. przez miasto Piotrków Trybunalski. Na muzealnym parkanie do końca sierpnia udostępniana jest wystawa poświęcona historii PCK.

 

 

 

 

(materiały: Muzeum Piotrków) 


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bez komentarza ~bez komentarza (Gość)01.08.2019 19:43

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=S-LKpsUchAQ

11


Teresa Budzanowska ~Teresa Budzanowska (Gość)01.08.2019 10:00

Dziękuję za wspomnienie o Teofilu Budzanowskim ps. Tum oraz Marii ps.Gnom , Tadeuszu ps. Tum-Junior zdr.Tumek, i Andrzeju ps. Samson. Moja rodzina i Ja - znaleźliśmy schronienie i akceptację w Piotrkowie Trybunalskim..V Zgrupowanie AK - Kryska - Górny Czerniaków z Powiślem, a nie Śródmieście chociaż granica dzielnic przebiegała w obecnej części Śródmieścia W-wy. Czy istnieją listy PCK -Warszawiaków przyjętych przez Piotrków i okolice. po wypędzeniu z Warszawy?

90


jdr ~jdr (Gość)31.07.2019 20:01

Warto również przypomnieć, że po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy wysiedlali Warszawiaków , których rozlokowano m. in. na terenach powiatu piotrkowskiego.To na naszej ziemi całe rodziny znalazły schronienie i oczywiście wyżywienie.

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat