„Płomień Braterstwa” zapłonie również w Piotrkowie

ePiotrkow Środa, 12 sierpnia 20207 1286
W piątek 14 sierpnia o godzinie 18.00 na Cmentarzu Prawosławnym w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się uroczystość upamiętnienia żołnierzy ukraińskich, którzy polegli walcząc u boku Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Wydarzenie „Płomień Braterstwa” ma charakter ogólnopolski i jest organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego, przy udziale Płastu – Narodowej Organizacji Skautowej Ukrainy. Lokalne obchody przeprowadzi 40. Radomszczańska Drużyna Wędrownicza im. gen. Władysława Andersa.


- Nie zapominamy nauki płynącej z krzywd, jakie nasze narody wyrządziły sobie wzajemnie, ale przyszłość chcemy budować na tym, co nas łączy. W związku z setną rocznicą wojny 1920 r. pragniemy przywrócić pamięć o żołnierzach Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w tamtej godzinie największej próby okazali się godnymi zaufania sojusznikami i do końca walczyli za wolność Polski – mówią harcerze i zapraszają na piątkowe uroczystości.

 

 

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zmieniło bieg historii. W tym ważnym momencie Wojsko Polskie miało wsparcie w swoim sojuszniku, Ukraińskiej Armii Ludowej. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej.

14 sierpnia o godz. 18.00, w przeddzień stulecia bohaterskiego odparcia ataku bolszewików, Polacy i Ukraińcy spotkają się na kilkudziesięciu cmentarzach w Polsce, aby uczcić pamięć ukraińskich żołnierzy – bohaterów Polski w walce o wolność. Zapalą razem Płomień Braterstwa.

To już druga edycja akcji, której inicjatorami i organizatorami są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i Płastu – Ukraińskiej Organizacji Skautowej w Polsce. Młodzi ludzie w różnych miastach odnajdują i porządkują mogiły ukraińskich żołnierzy aby potem wspólnie oddać hołd bohaterom. Do udziału w akcji zapraszani są mieszkańcy tych miejscowości, przedstawiciele władz samorządowych, wspólnot religijnych, mediów, szkół.

Celem akcji jest uczczenie pamięci zapomnianych bohaterów. Wspólne spotkanie Polaków i Ukraińców sto lat po braterskich zmaganiach z wrogiem jest także okazją do dialogu i odkrywania tych kart historii, które mogą być inspiracją i drogowskazem dla relacji dwóch narodów.

W Polsce „Płomień Braterstwa zapłonie m.in. w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie. Wskutek ubiegłorocznego sukcesu „Płomienia Braterstwa”, w stuletnią rocznicę Bitwy Warszawskiej, akcja odbędzie również w Ukrainie. Tamtejsi harcerze i płastuni w tym samym czasie co w Polsce zapalą znicze na mogiłach polskich żołnierzy.

 

 

 

Ciekawostki dotyczące akcji „Płomień Braterstwa”:


1. W 2019 roku w „Płomień Braterstwa” zapłonął w 26 miejscowościach.


2. W stulecie Bitwy Warszawskiej akcja zostanie przeprowadzona również w Ukrainie. Tamtejsi płastuni i harcerze od kilku miesięcy odnajdują miejsca pochówku poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy brali udział w Wyprawie Kijowskiej w 1920 r.


3. W 2019 roku akcję wsparł znany aktor Andrzej Seweryn, który w tym celu nagrał specjalne video dla „Płomienia Braterstwa”


4. W poprzedniej edycji akcji były przypadki, kiedy liderzy lokalnych społeczności nie byli świadomi, że w ich miejscowości są pochówki bohaterów wojny 1920 roku.


5. W odnajdywaniu miejsc pochówku żołnierzy organizatorzy posługiwali się książką A. Kolańczuka „Umarli, żeby zmartwychwstała Ukraina. Miejsca pamięci w Polsce”. Niestety, mimo niedawnej daty ukazania się publikacji, niektóre opisane w niej miejsca pochówku już nie istnieją. Mimo usilnych starań harcerzy i płastunów w kilku miastach nie udało się już znaleźć mogił bohaterów.


6. W niektórych miastach, np. w Warszawie lub w Lublinie, tradycja spotkań Polaków i Ukraińców przy grobach ukraińskich żołnierzy w przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej sięga kilkudziesięciu lat. W tych miastach nawiązała się wyjątkowa współpraca organizatorów „Płomienia Braterstwa” z liderami wieloletnich inicjatyw i obecnie uroczystości są organizowane wspólnie.


7. Ambasador Ukrainy w Polsce objął akcję honorowym patronatem.

 

 

 

 

 

(materiały organizatora) 


Zainteresował temat?

3

7


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

www ~www (Gość)12.08.2020 12:05

Może Ukraińcy zapalą płomień "braterstwa" w tych miejscach gdzie UPA wymordowało Polaków?

140


gość ~gość (Gość)12.08.2020 16:53

Bardzo mi pachnie prowokacją i manipulacją OUN - UPA. Jak jest w to zamieszany Andrzej Seweryn i ambasador ukraiński w Polsce i podobne osoby, to polskie służby specjalne powinny mieć to pod ścisłą kontrolą i raczej należy być czujnym i ostrożnym. Niestety.

40


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)12.08.2020 13:04

W 1920 roku Ukraińcy nie walczyli o niepodległość Polski, tylko o swoją własną. A to, że zostali później wykiwani to już kwestia polityki. Podobnie my nie biliśmy się podczas II wojny światowej o wolność świata, tylko o swoją niepodległość i też zostaliśmy sprzedani. A w ramach akcji braterstwa Ukraińcy mogliby wskazać, gdzie na Wołyniu znajdują się doły śmierci, bo ja nadal nie wiem gdzie znajdują się szczątki mojego dziadka a też chciałbym móc zapalić na grobie świeczkę.

100


www ~www (Gość)12.08.2020 12:07

Jakoś na mapie nie zauważyłem Wołynia.

111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat