Plenerowa wystawa przy kościele farnym

ePiotrkow Piątek, 08 stycznia 20216 1247
Piotrkowskie Muzeum zaprasza do oglądani wystawy plenerowej umieszczonej na płocie piotrkowskiej Fary. Ekspozycja nosi tytuł „Budowanie państwowości i demokracji. Wybrane wiece, zjazdy i sejmy piotrkowskie” .
fot. piotrkow.pl

Celem wystawy jest podkreślenie i pokazanie roli Piotrkowa w historii naszego państwa oraz tego jak ich dzieje się ze sobą splatały. - W ciągu stuleci, sejmy wielokrotnie zwoływane były do Piotrkowa właśnie na początku roku, a uroczyste rozpoczęcie obrad następowało po święcie Trzech Króli – mówią pracownicy Muzeum. - Podejmowane tu decyzje wpływały na budowanie państwowości opartej na zasadach demokracji. Przyczyniło się to do tego, że dziś miasto określane jest mianem kolebki polskiego parlamentaryzmu - dodają. 

 

W Piotrkowie hołdy składali wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego. Na zjazdach w Piotrkowie zatwierdzano wybór kolejnych przedstawicieli dynastii jagiellońskiej na królów, a w trybunalskim grodzie bywali najwybitniejsi przedstawiciele polskiego odrodzenia. 


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hono ~Hono (Gość)11.01.2021 17:34

Ale to już było i miałam nadzieję ,że nie wróci więcej .... nuda, powtórka z lamusa...

20


gość_robert ~gość_robert (Gość)08.01.2021 10:53

Już lecę pooglądać

12


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)08.01.2021 09:11

Kiedy policja przyjdzie na msze policzyć wiernych ??

33


gość_patolog ~gość_patolog (Gość)08.01.2021 10:35

Ja mam swoją wystawę przed bramą na W.Polskiego

23


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat