Piotrkowskie chodniki zimą: nieodśnieżone i śliskie

Strefa FM Piątek, 15 stycznia 201642 9651
Stan piotrkowskich chodników w trakcie zimy pozostawia wiele do życzenia. Zmarznięty i śliski śnieg, błoto pośniegowe, nieodśnieżone przejścia dla pieszych, to tylko nieliczne z przykładów.

Ładuję galerię...

Z sondy przeprowadzonej dla radia Strefa FM wynika, że piotrkowianie nie są zadowoleni z odśnieżania chodników, a także z ich oczyszczania teraz, kiedy opady śniegu trochę ustępują. Oto kilka zebranych opinii:

- Mieszkam na bocznej ulicy, piaskiem niewysypane, ledwo szedłem. Młody nie jestem, ale nogi jeszcze sprawne, mimo to nogi mi się rozchodziły.

- Są miejsca, które naprawdę są nie do przejścia i nie jest nic posypane.

- Raz odśnieżają, 10 razy nie. Prawie po kolana się chodziło w śniegu. Nieodśnieżone w ogóle nic, ani ulice, ani chodniki. Makabra. Nie dało rady przejść.

Za odśnieżanie piotrkowskich ulic odpowiada PEUK. Zapytaliśmy w przedsiębiorstwie, jak wygląda dotychczasowe podsumowanie Akcji Zima. - Do grudnia zima obchodziła się z nami dość łagodnie. Dyżury całodobowe wprowadzono 5 stycznia. Przełom w pogodzie nastąpił 5/6 stycznia. Wystąpiły znaczne opady śniegu. Do tego ujemne temperatury również wpłynęły niekorzystnie na usuwanie śliskości. Od 6 stycznia w Akcji Zima uczestniczyły 3 piaskarki z pługiem, 4 pługi odśnieżne, 2 koparki i jedna ładowarka. Taki stan zaangażowania środków występował do 8 stycznia. W tym czasie ulice II i III standardu, czyli tam, gdzie jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, były czarne. Przez ten czas wszystkie ulice na terenie miasta były przejezdne. W okresie takich najbardziej intensywnych opadów śniegu tj. od 6 do 8 stycznia na każdej zmianie dyżuru było po 10 pracowników. W pierwszej kolejności odśnieżamy i posypujemy ulice II i III standardu. Pozostałe ulice są tylko odśnieżane, ewentualnie posypywane na zgłoszenie Zarządu Dróg i Komunikacji lub Straży Miejskiej -  podsumowuje Andrzej Włóka, pracownik przedsiębiorstwa PEUK.

W związku z nawrotem intensywnych opadów śniegu, zapytaliśmy o szczegóły dyżuru w PEUK. - Na terenie miasta posypują ulice i odśnieżają 3 piaskarko-pługi samochodowe, piaskarka ciągnikowa, koparko-ładowarka z pługiem i ładowarka do załadunku mieszanki. Do akcji planujemy wprowadzić jeszcze dodatkowe pługi samochodowe do odśnieżania błota pośniegowego. Działamy systematycznie posypując kolejne ulice - dodaje Zdzisław Kowalski z PEUK.         

Natomiast miejskie chodniki ma pod opieką ZiOM. Dotychczasowe podsumowanie Akcji Zima prezentuje się następująco: - Wyjeżdżały codziennie 4 ciągniki z pługami, oprócz tego 5 brygad, łącznie 20 osób. Z piaskiem to tak wyglądało, że wysypujemy codziennie około 35 ton. Działamy według własnego uznania. Jak uznajemy, że jest ślisko to działamy. Kilka dni temu była taka sytuacja, że rano popadał deszcz i się zrobiło ślisko, to o godzinie 7 jeszcze było ok., a o 7.15 już było bardzo ślisko. Wtedy trzeba było ładować szybko piasek, wyjeżdżać na miasto i sypać. Oczywiście za 2 godziny znowu stopniało, bo to było tylko powierzchniowe - tłumaczy Dariusz Sobierski, firma ZiOM.

Chodniki osiedlowe należą do spółdzielni, a te przy posesjach prywatnych są we władaniu ich właścicieli. Kontrolę nad tym, czy są one faktycznie odśnieżane sprawuje Straż Miejska. - Przypominam, że w czasie intensywnych opadów śniegu, jak również po nich, wszyscy właściciele nieruchomości, zarządcy budynków mieszkalnych, zobowiązani są do usuwania śliskości. Jeżeli właściciel nie wywiąże się ze swoich obowiązków, grozi mu za to mandat karny w wysokości do 100 zł. Mogą być oczywiście udzielane pouczenia, a w przypadku, kiedy zostanie odmówiony mandat karny, wówczas sprawa jest kierowana do sądu i tam grozi grzywna nawet do 5 tys. zł – wyjaśnia starszy inspektor Jan Sońta z piotrkowskiej Straży Miejskiej.

Choć chodniki i drogi w Piotrkowie według przedsiębiorstw są regularnie odśnieżane, niestety w trakcie najbardziej intensywnych opadów efektów ich pracy nie było widać. Niestety również i dziś sytuacja się powtarza. Według danych zgromadzonych przez Szpital Wojewódzki w Piotrkowie w dniach intensywnych opadów śniegu zwiększyła się ilość przyjęć do szpitala w związku z urazami rąk i nóg. - 6 stycznia nasiliły się wyjazdy zespołu ratownictwa medycznego do urazów spowodowanych śliską nawierzchnią. Były to głównie urazy kończyn górnych i dolnych. Mówiąc o konkretnych liczbach, od 6 do 11 stycznia zanotowaliśmy 38 interwencji z wyżej wymienionego powodu – podsumowuje Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie.

Dziś nastąpiło kolejne załamanie pogody. Intensywne opady śniegu, według synoptyków, mają się utrzymywać przez weekend. Apelujemy o ostrożne poruszanie się po piotrkowskich chodnikach. Zarządcom przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników przy swoich posesjach. Mamy również nadzieję, że firmy odpowiedzialne za stan chodników i ulic w naszym mieście tym razem zadziałają skuteczniej.


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sklave sklaveranga15.01.2016 15:53

Dziadek opowiadał mi jak to było przed wojną. Policjant szedł sobie przez miasto i jak wywołał dozorcę to go zaraz w pysk walił. No a ten musiał domyśleć się za co dostał w pysk bo policjant za parę godzin szedł z powrotem i mogła być powtórka. Za komuny jak sekretarz się wnerwił to cały magistrat z łopatami stał na baczność i każdemu przydzielano rewir do odśnieżania.
Foto na http://sklave.manifo.com/foto-szopka

101


dd ~dd (Gość)15.01.2016 15:48

śnieg jest szary zamiast biały , nie umiecie fotografować zimy , uczyć się albo zostawcie aparat w spokoju i nie męczcie bidulka

30


gość ~gość (Gość)15.01.2016 15:22

A ulice do kogo należą ?Bo ulice tez zsypane i zamrożone :))))

100


ares1 ~ares1 (Gość)15.01.2016 14:54

A z czego tu być zadowolonym??? Przecież nie można przemęczać ZIOM-u ani PEUK-u prawda Panie Prezydencie?!!

120


ja ~ja (Gość)15.01.2016 14:50

Nie tylko Piotrków, w Moszczenicy, nie dotknięto, nawet chodnika prowadzącego do szkoły podstawowej.
Zima daje znać raz do roku na tydzień a i tak zaskakuje odpowiedzialnych za drogi.

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat