Piotrkowskie chodniki zimą: nieodśnieżone i śliskie

Strefa FM Piątek, 15 stycznia 201642 9652
Stan piotrkowskich chodników w trakcie zimy pozostawia wiele do życzenia. Zmarznięty i śliski śnieg, błoto pośniegowe, nieodśnieżone przejścia dla pieszych, to tylko nieliczne z przykładów.

Ładuję galerię...

Z sondy przeprowadzonej dla radia Strefa FM wynika, że piotrkowianie nie są zadowoleni z odśnieżania chodników, a także z ich oczyszczania teraz, kiedy opady śniegu trochę ustępują. Oto kilka zebranych opinii:

- Mieszkam na bocznej ulicy, piaskiem niewysypane, ledwo szedłem. Młody nie jestem, ale nogi jeszcze sprawne, mimo to nogi mi się rozchodziły.

- Są miejsca, które naprawdę są nie do przejścia i nie jest nic posypane.

- Raz odśnieżają, 10 razy nie. Prawie po kolana się chodziło w śniegu. Nieodśnieżone w ogóle nic, ani ulice, ani chodniki. Makabra. Nie dało rady przejść.

Za odśnieżanie piotrkowskich ulic odpowiada PEUK. Zapytaliśmy w przedsiębiorstwie, jak wygląda dotychczasowe podsumowanie Akcji Zima. - Do grudnia zima obchodziła się z nami dość łagodnie. Dyżury całodobowe wprowadzono 5 stycznia. Przełom w pogodzie nastąpił 5/6 stycznia. Wystąpiły znaczne opady śniegu. Do tego ujemne temperatury również wpłynęły niekorzystnie na usuwanie śliskości. Od 6 stycznia w Akcji Zima uczestniczyły 3 piaskarki z pługiem, 4 pługi odśnieżne, 2 koparki i jedna ładowarka. Taki stan zaangażowania środków występował do 8 stycznia. W tym czasie ulice II i III standardu, czyli tam, gdzie jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, były czarne. Przez ten czas wszystkie ulice na terenie miasta były przejezdne. W okresie takich najbardziej intensywnych opadów śniegu tj. od 6 do 8 stycznia na każdej zmianie dyżuru było po 10 pracowników. W pierwszej kolejności odśnieżamy i posypujemy ulice II i III standardu. Pozostałe ulice są tylko odśnieżane, ewentualnie posypywane na zgłoszenie Zarządu Dróg i Komunikacji lub Straży Miejskiej -  podsumowuje Andrzej Włóka, pracownik przedsiębiorstwa PEUK.

W związku z nawrotem intensywnych opadów śniegu, zapytaliśmy o szczegóły dyżuru w PEUK. - Na terenie miasta posypują ulice i odśnieżają 3 piaskarko-pługi samochodowe, piaskarka ciągnikowa, koparko-ładowarka z pługiem i ładowarka do załadunku mieszanki. Do akcji planujemy wprowadzić jeszcze dodatkowe pługi samochodowe do odśnieżania błota pośniegowego. Działamy systematycznie posypując kolejne ulice - dodaje Zdzisław Kowalski z PEUK.         

Natomiast miejskie chodniki ma pod opieką ZiOM. Dotychczasowe podsumowanie Akcji Zima prezentuje się następująco: - Wyjeżdżały codziennie 4 ciągniki z pługami, oprócz tego 5 brygad, łącznie 20 osób. Z piaskiem to tak wyglądało, że wysypujemy codziennie około 35 ton. Działamy według własnego uznania. Jak uznajemy, że jest ślisko to działamy. Kilka dni temu była taka sytuacja, że rano popadał deszcz i się zrobiło ślisko, to o godzinie 7 jeszcze było ok., a o 7.15 już było bardzo ślisko. Wtedy trzeba było ładować szybko piasek, wyjeżdżać na miasto i sypać. Oczywiście za 2 godziny znowu stopniało, bo to było tylko powierzchniowe - tłumaczy Dariusz Sobierski, firma ZiOM.

Chodniki osiedlowe należą do spółdzielni, a te przy posesjach prywatnych są we władaniu ich właścicieli. Kontrolę nad tym, czy są one faktycznie odśnieżane sprawuje Straż Miejska. - Przypominam, że w czasie intensywnych opadów śniegu, jak również po nich, wszyscy właściciele nieruchomości, zarządcy budynków mieszkalnych, zobowiązani są do usuwania śliskości. Jeżeli właściciel nie wywiąże się ze swoich obowiązków, grozi mu za to mandat karny w wysokości do 100 zł. Mogą być oczywiście udzielane pouczenia, a w przypadku, kiedy zostanie odmówiony mandat karny, wówczas sprawa jest kierowana do sądu i tam grozi grzywna nawet do 5 tys. zł – wyjaśnia starszy inspektor Jan Sońta z piotrkowskiej Straży Miejskiej.

Choć chodniki i drogi w Piotrkowie według przedsiębiorstw są regularnie odśnieżane, niestety w trakcie najbardziej intensywnych opadów efektów ich pracy nie było widać. Niestety również i dziś sytuacja się powtarza. Według danych zgromadzonych przez Szpital Wojewódzki w Piotrkowie w dniach intensywnych opadów śniegu zwiększyła się ilość przyjęć do szpitala w związku z urazami rąk i nóg. - 6 stycznia nasiliły się wyjazdy zespołu ratownictwa medycznego do urazów spowodowanych śliską nawierzchnią. Były to głównie urazy kończyn górnych i dolnych. Mówiąc o konkretnych liczbach, od 6 do 11 stycznia zanotowaliśmy 38 interwencji z wyżej wymienionego powodu – podsumowuje Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie.

Dziś nastąpiło kolejne załamanie pogody. Intensywne opady śniegu, według synoptyków, mają się utrzymywać przez weekend. Apelujemy o ostrożne poruszanie się po piotrkowskich chodnikach. Zarządcom przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników przy swoich posesjach. Mamy również nadzieję, że firmy odpowiedzialne za stan chodników i ulic w naszym mieście tym razem zadziałają skuteczniej.


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

spacerowicz ~spacerowicz (Gość)15.01.2016 23:26

a na Kostromskiej to jak się odsnieża własne podwórko ,to śnieg wywozi się na ulicę.Czy tak można?

20


własne uznanie ~własne uznanie (Gość)15.01.2016 14:57

Cytuję:

miejskie chodniki ma pod opieką ZIOM...... My działamy według własnego uznania. Jak uznajemy, że jest ślisko to działamy.


Super biorą kasę i działają według własnego uznania. A gdzie jest nadzór nad realizacją umowy?

90


piotrko ~piotrko (Gość)15.01.2016 19:35

ulice to chyba zapomnieli że sie odsnieża!!!!!!!! jak Chojniak bierze kreydyty na inwestycje to i na odsnieżanie niech weźmie jak brakuje pieniędzy w budzecie. zaskoczyło ich znowu że w zimę ulice powinny by czarne a nie białe, normalnie szok że nie widzą, albo udają że nie ma problemu!

20


zima ~zima (Gość)15.01.2016 19:00

MA SA KRA ! Dokładnie właśnie tak. Chodniki są w strasznym stanie. Ślisko aż można nogi i wszystko inne sobie połamać. Ulice nie lepsze. Piaskarek nikt nie widział, pługów też nie. Może służby wreszcie zadbają o bezpieczeństwo zarówno pieszych jak również kierujących?!

60


no cóż... ~no cóż... (Gość)15.01.2016 18:08

gdzieś trzeba zaoszczędzić, by dać podwyżki urzędnikom.

62


Rycerz;-) Rycerz;-)ranga15.01.2016 18:03

Na 8 zdjęć może 2 wskazują na lekkie zaniedbania.Artykuł chyba ma tylko na celu zapełnić lukę na portalu i zrelaksować mieszkańców Piotrkowa iż uwielbiają takie tematy w których można ponarzekać :D

16


adi ~adi (Gość)15.01.2016 17:50

każdy ma obowiązek przed swoją posesja odśnieżyc chodnik bo "do niego należy". Ale jak wyjde przed swoją posesję na chodnik wypić piwo to już jestem w miejscu publicznym i mandat itd. Eeeh szkoda gadać:/

81


Leito ~Leito (Gość)15.01.2016 17:29

Cytując klasyka... sorry, taki mamy klimat.

30


chemik ~chemik (Gość)15.01.2016 16:54

Pan Andrzej Włóka, pracownik przedsiębiorstwa PEUK mógłby zostać ministrem propagandy. Nie czarujmy się - wydzielone do odśnieżania siły i środki starczyłyby w Rozprzy czy Moszczenicy, a nie w Piotrkowie. Brak jest jakiegokolwiek nadzoru nad wykonywaniem umowy (odśnieżanie). Ale czego się dziwić? To jest wiejskie miasteczko - tutaj umowy podpisuje się z kolesiami, tak żeby wilk był syty, a owca w ciąży.

81


Obserwator DWA ~Obserwator DWA (Gość)15.01.2016 16:19

Jechałem przez miasto dzisiaj ok. 5 rano i widziałem zarówno PEUK jak i ZIOM jak pracowali.Przecież od razu całego miasta nie da się oczyścić z ciągle padającego śniegu.

48


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat