Piotrkowskie Muzeum ma już 100 lat

Tydzień Trybunalski Środa, 06 maja 20090 1374
Muzeum w Piotrkowie rozpoczyna obchody okrągłego jubileuszu 100-lecia istnienia. Uroczystości rozpoczną się dziś o godz. 13.00 w Zamku Królewskim przy Placu Zamkowym 4. W programie m.in. otwarcie wystawy "Muzeum w Piotrkowie 1909-2009 - dzieje i zbiory", koncert Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej oraz sesja popularnonaukowa. Obchody mają się zakończyć w styczniu przyszłego roku.

Przeszłość

Inicjatorem powstania Muzeum w Piotrkowie był Michał Rawita-Witanowski – prezes utworzonego w maju 1908 roku piotrkowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Do prac nad realizacją planów przystąpiono dopiero w roku kolejnym. Pierwsza wystawa została udostępniona zwiedzającym 14 stycznia 1910 r. Wówczas zbiory znajdowały się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 75, gdzie obecnie mieści się Pogotowie Opiekuńcze. Po przejęciu zamku przez PTK we wrześniu 1918 roku i wykonaniu koniecznych remontów zbiory zostały tam przeniesione, a od roku 1922 do aż wybuchu II wojny światowej budynek udostępniany był zwiedzającym.
Do najistotniejszych wydarzeń w historii Muzeum dyrektor Gąsior zalicza przede wszystkim sam fakt powstania placówki. – Kolejnym ważnym etapem w historii był remont zamku, otwarcie wnętrz zamkowych i wystaw muzealnych w październiku 1922 roku. Niewątpliwie nie należy zapominać o sytuacji, która miała miejsce z chwilą wybuchu drugiej wojny, we wrześniu 1939. Wówczas Michał Rawita-Witanowski wraz z pozostałymi członkami PTK osobiście zadbali o przechowanie zbiorów muzealnych.

Tuż po wojnie, bo już w maju 1945 roku specjalnie powołana komisja działaczy PTK przystąpiła do spisu zbiorów. Stwierdzono zaginięcie kilkudziesięciu przedmiotów z działów sztuki, historii i numizmatyki. Do tej pory nie odnaleziono również sztandaru z powstania styczniowego – opowiada dyrektor Gąsior. - Według informacji, które przekazał mi uczeń i współpracownik założyciela muzeum – Tadeusz Nowakowski, sztandar zniknął w 1942 roku. Istnieją podejrzenia, że został schowany przez samego Michała Rawitę-Witanowskiego, który umierając w 1943 roku, zabrał jego tajemnicę do grobu. Być może jeszcze kiedyś się odnajdzie, na co liczymy, bo to bardzo cenny eksponat.

Teraźniejszość

- Od 1970 roku do dzisiaj Muzeum udostępniane jest bez przerw. Z ilości 7 tys. egzemplarzy w 1970 r. dorobiliśmy się do tej pory ponad 17 tys. eksponatów. Mamy bogate zbiory działów: historii militariów, sztuki, numizmatyki oraz dział archeologii, który od wielu lat prowadzi również badania w regionie.
- Każdy przedmiot jest dla Muzeum cenny. Każdy z nich ma swoją historię i każdy ma swoją wartość. Można mówić o najcenniejszych kolekcjach. A są nimi: zbiór obrazów i militariów oraz kolekcja numizmatyki. Staramy się nabywać kolejne eksponaty w rozmaity sposób. Pierwszy z nich to droga badań i poszukiwań. Drugi, ze względu na brak środków finansowych - trudniejszy, to zakupy. Kolejnym źródłem nowych muzealnych eksponatów są dary i przekazy – opowiada dyrektor.
- Osobiście najbardziej cenię sobie obraz pochodzący z początków osiemnastego wieku z wizerunkiem miasta Piotrkowa pod postacią kobiety. Został on wykonany w pierwszej połowie XVIII w. na zamówienie ojców jezuitów.
Od 1999 roku Muzeum przestało być własnością Skarbu Państwa, a opiekę nad nim przejął piotrkowski samorząd. – Mamy wiele planów na przyszłość. Największym marzeniem byłoby pozyskanie dodatkowych pomieszczeń muzealnych, np. w siedzibie zabytkowego budynku Kolegium Pijarów, czyli dawnego więzienia. Obecnie staramy się pozyskiwać eksponaty, opracowywać je, inwentaryzować. Oczywiście organizujemy wystawy. Oprócz tych stałych mamy w tej chwili trzy wystawy czasowe. Jedną z nich jest ekspozycja zatytułowana „Skąd nasz ród” ukazująca wczesne średniowiecze w krainie między Wisłą, Pilicą a Kamienną. Wystawa ta pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i ze zbiorów własnych. Druga wystawa - “Legiony w Piotrkowie” zorganizowana została z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Prezentujemy również wystawę pt. “Zamki na ziemiach Ukrainy i Polski”, której ekspozycja już się kończy.

- Jak w przypadku każdej podobnej instytucji, większość muzeów wybiera pewien okres, w którym świętuje jubileusz. Same obchody 100-lecia chcemy prowadzić od maja 2009 aż do 14 stycznia 2010 roku, czyli do dnia, w którym równo wiek temu otwarto pierwszą wystawę muzealną w Piotrkowie. Wstępem do obchodów będą czterdzieste “Dni Muzyki Kameralnej”, które rozpoczną się w połowie kwietnia. 6 maja chcemy otworzyć wystawę prezentującą dzieje i zbiory Muzeum w Piotrkowie. Jeżeli środki finansowe pozwolą, mamy w tym czasie również nadzieję na wydruk opracowania poświęconego bezpośrednio jubileuszowi, które zostanie zaprezentowane na sesji popularnonaukowej. Odbędzie się również wystawa poświęcona zbiorom muzealnym zgromadzonym w czasie ostatnich dwudziestu lat. Dodatkowo w czerwcu chcemy zaprezentować dziewiętnastowieczne wyroby srebra z wytwórni warszawskiej, pochodzące ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Również w czerwcu mamy zamiar zorganizować wystawę oraz sesję naukową poświęconą Kazimierzowi Stronczyńskiemu – jednemu z najsłynniejszych piotrkowian. We wrześniu przypomnimy również 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nie są to wszystkie planowane w czasie jubileuszowych obchodów wystawy.

Muzeum można zwiedzać właściwie przez cały tydzień. - Tradycyjnie w poniedziałki placówka jest nieczynna, jednak czasami, zwłaszcza dla grup szkolnych, robimy wyjątki. Co roku liczba zwiedzających jest podobna. W minionym wyniosła nieco ponad 21 tys. osób. Nie jest to dużo, ale nie możemy narzekać. Z moich obserwacji wynika, że są to, mimo wszystko, osoby związane ze środowiskiem tzw. okołomuzealnym, czyli takie, które przekonały się, że jednak warto nas odwiedzać - dodaje dyrektor.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat