Piotrkowski zamek królewski kończy 500 lat!

ePiotrkow Wtorek, 17 września 20191 2001
Pracownicy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na uroczyste obchody 500-lecia zakończenia budowy zamku królewskiego i oddania go w użytkowanie ostatnim Jagiellonom. Imprezę zaplanowano na sobotę (21 września) między 15.00 a 20.00 na skwerze przy placu Zamkowym oraz na dziedzińcu piotrkowskiego Muzeum.
fot.: Muzeum Piotrków Trybunalski

Obchody 500-lecia rozpoczną się od wciągnięcia na maszt zamku królewskiego chorągwi jagiellońskiej i przejścia orszaku królewskiego na plac Zamkowy, gdzie rozpocznie się piknik plenerowy „Z zamkiem królewskim przez wieki”, podczas którego nie zabraknie atrakcji edukacyjno-artystycznych przygotowanych przez partnerów wydarzenia, czyli pracowników: Miejskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika, Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Ośrodka Działań Artystycznych, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Informacji Turystycznej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Wsparcia udzielą także harcerze ze Związku Harcerstw Polskiego Hufiec w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Po części oficjalnej ok. godziny 15.30 zainteresowani będą mogli obejrzeć inscenizacje legend piotrkowskich w wykonaniu reprezentantów Piotrkowskiej Fundacji Talentów oraz Etiudę Trybunalską w wykonaniu aktorów Grupy Teatralnej TOR.

 

Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli piotrkowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Kreatywni”, będzie możliwość wykonania fotograficznej „Pamiątki z dworu króla Zygmunta I Starego”. Nie zabraknie też pokazów fechtunku i walki rycerskich w wykonaniu członków grup rekonstrukcyjnych „Strefa Historii” oraz Szkoły Fechtunku Aramis, które prezentowane będą na dziedzińcu muzealnym.

 

 - Ważnym elementem obchodów 500-lecia piotrkowskiego zamku będzie wernisaż wystawy malarstwa historycznego. - Na ekspozycji przedstawione zostaną obrazy tak znakomitych malarzy polskich jak: Jan Matejko, Jerzy Kossak, Wojciech Kossak, a także prace nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, Marcello Bacciarellego - mówi Marta Walak, dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Wernisaż odbędzie się o godzinie 17.00, a uświetni go koncert w wykonaniu wykładowców i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Przez cały czas trwania imprezy, uczestnicy będą mogli zapoznać się z plenerowymi wystawami: „Widoki piotrkowskiego zamku na przestrzeni wieków”, „Budowanie państwowości i demokracji”, a także prezentacją artefaktów renesansowej kamieniarki zamkowej z warsztatu królewskiego muratora Benedykta Sandomierzanina.

 

O 19.00 miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję do wysłuchania okolicznościowego koncertu p.t.: „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu”, który wykonany zostanie przez zespół muzyków wawelskich FLORIPARI.

 

Zakończenie obchodów przewidziane zostało na godzinę 20.00. Wówczas nastąpi prezentacja iluminacji zamku królewskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

 

 


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.09.2019 13:19

Niektóre osoby z Muzeum niech się w końcu raz na zawsze zdecydują. Czy "zamek" czy "pałac"? Najpierw głośno krzyczą w internecie, że "pałac" a teraz piszą, że "zamek". Ustalić jedno i się Trzymać. Na dzień dzisiejszy mamy w Piotrkowie pałac zwany zamkiem.

36


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat