Piotrkowski szlam na polach w Cekanowie

Tydzień Trybunalski Czwartek, 01 sierpnia 201314 13334
Przyjeżdża ciężarówka i zrzuca na pole 18 ton szlamu. Zdarza się, że jednego dnia tych ciężarówek jest ponad 20. Dlaczego odpady z piotrkowskiej oczyszczalni ścieków trafiają na pola w gminie Rozprza? O to pytają mieszkańcy wsi Cekanów.

- Firma z Radomska wywozi ścieki z piotrkowskiej oczyszczalni na dwie działki. Nikt ich nie kontroluje. Odbywa się to według mnie „na dziko”. Przyjeżdża ciężarówka, otwiera kipę i zrzuca 18 ton szlamu. Usypują warstwę grubości pół metra. To bardzo cuchnie, nie można wytrzymać. Działki oddalone są od zabudowań ok. 400 - 500 metrów. Te grunty leżą ugorem już ponad 20 lat. Wczoraj na przykład przyjechało ok. 24 wywrotek 18-tonowych. To był tylko jeden dzień, a przecież cały czas jeszcze wożą te odpady - twierdzi jeden z mieszkańców wsi w gminie Rozprza.

Czy rzeczywiście - jak twierdza mieszkańcy - wszystko odbywa się „na dziko”? Informacji postanowiliśmy zasięgnąć w piotrkowskiej Delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Okazuje się, że osady ściekowe, zgodnie z ustawą o odpadach, mogą być rolniczo wykorzystywane i nie wymaga to zezwolenia w trybie przepisów o ochronie środowiska. - Przepisy nakładają jednak pewne obowiązki dotyczące przeprowadzenia badań osadów przed ich zastosowaniem oraz gleby, na której mają zostać zastosowane. Rolniczy sposób wykorzystania odpadów nie jest tożsamy z ich składowaniem. Osady ściekowe nie mogą być na polu magazynowane, muszą zostać rozprowadzone - informuje nas Marcin Wężyk, kierownik Delegatury w Piotrkowie.

Inspektorzy WIOŚ przeprowadzili wizję w terenie. Magazynowania osadów w postaci pryzm nie stwierdzili. Osady były rozprowadzone na polu i przeorane z glebą. Nie stwierdzono też składowania odpadów. WIOŚ informuje, że zamierza przeprowadzić dodatkowo działania wyjaśniające oraz w razie konieczności kontrolę podmiotu, który wykorzystuje osady na tym terenie.

Okazuje się, że proces rozprowadzania osadów na działkach w gminie Rozprza związany jest z trwająca właśnie modernizacją oczyszczalni w Piotrkowie. - Podobna sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu w Sulejowie. Wówczas sprawdzane były wszystkie dokumenty, które dotyczą wywozu osadów – mówi Janusz Kapuściński, dyrektor kontraktu. - Osady te wywożone są zgodne z zapisami ustawowymi i zapisami naszego kontraktu. W celu ich wywiezienia postępujemy zgodne z procedurą, czyli następuje zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, następnie osady wywożone z terenu oczyszczalni aplikowane są do gruntów. Na początku koledzy wykonują badania gruntu, później aplikują osad, potem wykonują badania po aplikacji.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mat ~Mat (Gość)07.08.2013 18:31

To proponuję temu panu, aby swoją działkę nawoził zawartością szamba. To też będzie osad pochodzenia ludzkiego i wzbogaci mu glebę. Przez przynajmniej dwa pokolenia gleba nie będzie się nadawała do uprawy roślin konsumpcyjnych. Nie wspominam o smrodzie.
Osad, zanim trafi na pola i ugory, powinien być przetworzony, ponieważ jeśli trafia on na nieużytki nieprzetworzony, to wraz z deszczem spływa do wód gruntowych zanieczyszczając je. Co dalej? Każdy logicznie myślący już wie.

10


woda ~woda (Gość)03.08.2013 06:54

Aby nie było złudzeń
Różnica między odchodani zwierzęcymi a ludzkimi to =
jak Olej SŁONECZNIKOWY a Olej Silnikowy

10


Pietrek Pietrekranga01.08.2013 22:44

"prawda" napisał(a):
jak rolnik wyrzuca rozrzutnik gnoju na pole czy wywozi fekalia to jest dobrze,

no jest dobrze bo to uzyznia glebe jak bys nie wiedzial a z oczyszczalni wywożą na nieuzytki rolne na ktorych przez dlugi czas nic nie mozna uprawiac i jak rolnik wywozi gnoj to nie wywozi tego ze 40 ton tylko male ilosci

"bolek" napisał(a):
Mam działkę w pobliżu Cekanowa i czy ja mogę korzystać z swojej studni ?

do podlewania trawnika mozesz brac wode ale do picia to watpie jesli to studnia z woda gruntowa

10


bla bla bla ~bla bla bla (Gość)01.08.2013 18:03

W czym problem skoro rolnik ma chyba 4 czy 7 tys. zł dopłaty tylko za to, że mu ten szlam na pole wywiozą, a on przez 5 lat nie może nic uprawiać na tym pole.
Dziwi Was to ?

10


martens ~martens (Gość)01.08.2013 15:30

"prawda" napisał(a):
jak rolnik wyrzuca rozrzutnik gnoju na pole czy wywozi fekalia to jest dobrze


mnie tam wsio ryba,ale kolega ma racje.

01


bolek ~bolek (Gość)01.08.2013 13:00

Mam działkę w pobliżu Cekanowa i czy ja mogę korzystać z swojej studni ?

10


Woda ~Woda (Gość)01.08.2013 12:18

A ja pytam jaki wpływ na wodę gruntową mają odpady (odchody)ludzkie ? przecież wiadomo że takie choroby jak np. CHOLERA są wynikem skarzenia wody ludzkimi odchodami

10


pryt ~pryt (Gość)01.08.2013 11:33

Pozbycie osadu z oczyszczalni zawsze był problemem nie do końca rozwiązanym.Mimo,że jest modernizowana w/w oczyszczalnia
to w jej projekcie jak i kosztach nie ujęto pozbycia się tego
problemu.A więc nadal on zostanie.!!!

10


bolek ~bolek (Gość)01.08.2013 11:05

Wygrała firma która dała najlepszą ceną.

10


prawda ~prawda (Gość)01.08.2013 10:38

ale wy ludzie jestescie ograniczeni, jak rolnik wyrzuca rozrzutnik gnoju na pole czy wywozi fekalia to jest dobrze, ale gdy oczyszczalnia sie pozbywa tych osadów by użyźnić w ten sam sposob glebe na potrzeby rolnicze to już jest źle, żyjemy na wsi, troche smrodku wam nie zaszkodzi.

03


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat