Piotrkowski cmentarz żydowski niszczeje

ePiotrkow Wtorek, 17 września 201956 6715
Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników sygnał, że mur okalający cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim regularnie... znika. Najprawdopodobniej jest rozkradany. Postanowiliśmy zająć się tą sprawą, co okazało się nie lada wyzwaniem.

Ładuję galerię...

Ogrodzenie kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego jest najbardziej zniszczone od strony ul. Krętej. Postanowiliśmy zapytać o tę kwestię u źródła. W tym celu skontaktowaliśmy się w marcu z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Po kilkunastu próbach w końcu się to wtedy udało. Poproszeni zostaliśmy o zadanie pytania drogą elektroniczną, co też uczyniliśmy, załączając do wiadomości zdjęcia zniszczonego muru. W odpowiedzi otrzymaliśmy jedynie krótkie zdanie: "Dziękujemy za informacje, zajmiemy się tą sprawą".


W chwili obecnej mur nadal stoi częściowo rozebrany, a nam mimo następnych prób nawiązania kontaktu nie udało się już dodzwonić do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. W najlepszym przypadku (co zdarzało się niezwykle rzadko) pracownice sekretariatu prosiły nas o kontakt w innym terminie. W zdecydowanej większości "odbijaliśmy się" jednak od automatycznej sekretarki.


Ostatnią szansą na uzyskanie jakiegokolwiek komentarza w sprawie niszczejącego muru był organizowany w Piotrkowie Trybunalskim "Szabaton". Spotkaliśmy na nim między innymi Michaela Schudricha naczelnego rabina Polski. Zapytaliśmy go czy istnieje szansa by w najbliższym czasie mur okalający kirkut wrócił do czasów swojej świetności. - Na pewno dzięki współpracy można zrobić wiele rzeczy. Również odbudować mur - ponownie otrzymaliśmy bardzo zdawkową odpowiedź.

 

 


Wygląda więc na to, że cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim długo będzie musiał czekać na właściwą opiekę. Jeśli nie interesuje się nim sama społeczność żydowska, kto inny miałby się zainteresować?


Zainteresował temat?

8

10


Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga03.10.2019 19:36

https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/cmentarz-zydowski-w-piotrkowie-niszczeje-gmina-wyznaniowa/ar/c1-7365221

Cytuję:
Gmina chce też rozmawiać z władzami Piotrkowa, żeby nekropolię uznać za cmentarz wojenny, co pozwoli na uzyskanie dotacji - koszt remontu cmentarza to ok. 1,5 - 2 mln zł.

00


okok ~okok (Gość)23.09.2019 23:06

Przecież można tam wybudować blok mieszkalny lub dwa. Skoro tren nikomu już niepotrzebny, niech służy ludziom żyjącym.
Ronda przy Krakowskim Przedmieściu też są na dawnym cmentarzu.

31


an ~an (Gość)18.09.2019 09:16

To tylko wstyd dla żydów.

133


gość ~gość (Gość)17.09.2019 23:58

Mieszkam w okolicy cmentarza od ponad 30 lat i mu nie niszczeje od roku czy dwóch lat tylko prawie od 20 lat. Najpierw zaczął się rozpadać. Teraz może faktycznie ktoś kradnie cegły ale... Prawda jest taka, że Żydzi o to nie dbają. "Uda się coś zrobić przy wspólpracy" czyli najlepiej, żebyśmy to zrobili na kosz samorządu albo państwa. Spójrzcie na cmentarz w środku: pozarastany i zaniedbany. Warto się zastanowić nad tym czy jeżeli ktoś faktycznie kradnie cegły to dlaczego jeszcze cmentarza nie okradli albo zdewastowali bo muru przecież praktycznie nie ma......

212


marpiob ~marpiob (Gość)17.09.2019 12:58

Ale to nie Żydzi kradną cegły z ogrodzenia cmentarnego tylko Polacy. A gdyby ktoś zaczął kraść cegły z muru cmentarza katolickiego?

1330


gość ~gość (Gość)18.09.2019 12:09

A ja myślę że ktoś rozebrał mur by nie spadł na jakiś samochód, miejscami był bardzo pochylony. Cegły są bardzo tanie i nikt o zdrowych zmysłach nie kradł by cegieł , jak uważam że jak coś zagraża zawaleniem to powinno się to rozbierać i to na koszt właściciela.

80


polakożerca ~polakożerca (Gość)18.09.2019 08:19

Jak Żydzi zezwali Radwańską to był wielki ktrzyk
Takiego hejtu w internecie, na murach, na stadionach nie ma na pewno w Izraelu w stosunku do Polaków .
Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki
Powiedziała to premier Szamir którego Polacy zatłukli łopatami

414


ja2 ~ja2 (Gość)17.09.2019 23:31

To nie od dziś tak wygląda więc po co to larum ... tyle ,że bardziej zniszczało od 1-2 lat

141


2e2 ~2e2 (Gość)17.09.2019 17:45

Proponuje obciążyć Polaków którzy wsadzili zady do kamienic pożydowskich
a wywodzą się z czworaków lub melin

618


Proponuję... ~Proponuję... (Gość)18.09.2019 10:24

... podwyższyć podatki i przeznaczyć na rewitalizację!

13


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat