Piotrkowska firma konkurencją dla Poczty Polskiej

Tydzień Trybunalski Sobota, 08 września 20128 6531
Pracuje dla nich 500 listonoszy. Mają 80 punktów dystrybucyjnych. Dostarczają listy i przesyłki na terenie całej Polski. Chcą być największym alternatywnym operatorem pocztowym na krajowym rynku. Mowa o firmie Speedmail, która powstała przed rokiem przy udziale największego w Europie Środkowo-Wschodniej producenta korespondencji masowej, czyli Emersona.

O planach rozwoju piotrkowskiej firmy, która obchodzi właśnie pierwsze urodziny, rozmawiamy z Januszem Konopką, prezesem Zarządu Speedmail.

- TT: Czym jest Speedmail?
- Janusz Konopka: Jesteśmy młodą firmą, zostaliśmy utworzeni we wrześniu 2011 roku. Teraz posiadamy 80 placówek na terenie całego kraju. Natomiast w przyszłym roku planujemy uruchomić kolejnych 60 punktów dystrybucyjnych, aby naszym zasięgiem objąć ponad 70% kraju.
- Czy to oznacza, że już teraz można spotkać listonosza Speedmail na ulicach Piotrkowa?
- W tych 80 punktach dystrybucyjnych pracują listonosze Speedmail, którzy roznoszą korespondencję. W Piotrkowie również mamy listonoszy, dostarczają korespondencję na terenie całego miasta.
- Czy dostarczają Państwo również zwykłe listy, tzn. o wadze do 50 gramów?
- Jako operator alternatywny nie możemy doręczać takiej korespondencji, ponieważ ten obszar jest zastrzeżony dla operatora narodowego. Prawo - ustawa pocztowa co prawda dopuszcza taką możliwość, tzn. możemy doręczać taką korespondencję, ale musielibyśmy pobierać za nią 2,5-krotność opłaty za przesyłkę pocztową Poczty Polskiej. W efekcie żaden klient nie byłby zainteresowany taką usługą.
- Sporo mówi się ostatnio o likwidacji monopolu Poczty Polskiej. Co to tak naprawdę oznacza?
- Przede wszystkim zmiana dotyczy zniesienia przedziału wagowego do 50 gramów. Od 1 stycznia 2013 roku wszyscy operatorzy, również alternatywni, będą mogli doręczać korespondencję bez żadnych ograniczeń wagowych. Unijna dyrektywa pocztowa z 2008 roku zakłada jako ostateczny termin uwolnienia rynku właśnie 2013 rok.
- Jak to wygląda teraz? Czy klient może przyjść do któregoś z punktów Speedmail i nadać list czy paczkę?
- Obecnie obsługujemy tylko klientów biznesowych. Nie mamy punktów obsługi klienta indywidualnego. W przyszłości się to jednak zmieni.
- Jaka przyszłość czeka Speedmail?
- Już w przyszłym roku planujemy inwestycje w sortery automatyczne i zwiększenie powierzchni sortowniczej. Oznacza to pełną automatyzację procesów sortowniczych.

Aleksandra Stańczyk

***

Firma Speedmail została wpisana do Rejestru Operatorów Pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej we wrześniu 2011 roku. Należy do Grupy Emerson, największego, niezależnego producenta korespondencji masowej w Europie Środkowo-Wschodniej, której roczny wolumen produkcji przesyłek wynosi 250 mln sztuk.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostrołęka ~Ostrołęka (Gość)08.02.2015 22:30

Przepraszam powiem tak firm jest ok ale psie piniadze żeby zarabiać na miesiąc 600zł lub 700 zł śmiech na sali ....Ciekawi mnie ilę w innych miastach mają płacone od sztuki za listy.

00


Jai ~Jai (Gość)16.04.2013 21:57

Pracowałem w Speedmailu. Wolałbym to przemilczeć jakie odniosłem wrażenia........tyle w temacie.

00


Maciekk ~Maciekk (Gość)08.09.2012 16:19

A kiedyś Emerson tak bardzo współpracował z Pocztą Polską. Nawet z okazji coraz większych dostaw listów wybudowano na terenie Emersona placówkę oddawczą PP. I co już się współpraca zakończyła???

00


Beata ~Beata (Gość)08.09.2012 15:20

"Majka" napisał(a):
Pracowałam tam i super miejsce do pracy:) ja jestem zdowolona bardzo chwale ta firme

Jeśli było tak super jak piszesz to dlaczego już tam nie pracujesz?

00


piotrkowianka ~piotrkowianka (Gość)08.09.2012 14:52

"Majka" napisał(a):


skoro było tak super to czemu tam nadal nie pracujesz...?

00


ewa27 ~ewa27 (Gość)08.09.2012 13:08

Ja dostaje korenspodencje od Firmy Inpost i jestem zadowolona nawet z notesików.Każdy rozwija swoją firme na rózne sposoby wic nie wiem z czym ludzie macie problem co do firmy Inpost...

00


Majka ~Majka (Gość)08.09.2012 09:31

Powiazanie z Emersonem to swietny pomysł. Pracowałam tam i super miejsce do pracy:) ja jestem zdowolona bardzo chwale ta firme, ciekawe jak w Speedmail:D

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga08.09.2012 08:08

Cytuję:
Od 1 stycznia 2013 roku wszyscy operatorzy, również alternatywni, będą mogli doręczać korespondencję bez żadnych ograniczeń wagowych.

I już nie będzie notesików od Inpostu.

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat