Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim

ePiotrkow Wtorek, 01 sierpnia 20176 3358
Do końca sierpnia można oglądać wystawę „Piotrkowianie w powstaniu warszawskim”. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową ekspozycją prezentowaną na parkanie muzealnym.

Ładuję galerię...

Prezentacja poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim. Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.


Powstanie Warszawskie w sposób bezpośredni dotyczyło wielu rodzin, które po II wojnie światowej osiadły na ziemi piotrkowskiej. - Jako przykład można podać rodzinę Teofila Budzanowskiego. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Śródmieściu. Razem z nim w powstaniu brała udział trójka jego dzieci - synowie Andrzej i Tadeusz oraz córka Maria. Po zakończeniu wojny Budzanowski pracował w oświacie. Najpierw  w Tomaszowie Mazowiecki, a następnie przeniósł się do Piotrkowa, gdzie został dyrektorem  I Liceum Ogólnokształcącego - informują pracownicy muzeum.

 

Piotrkowian biorących udział w Powstaniu Warszawskim odnaleźć można też w Grupie Kampinos. Do Piotrkowa, po klęsce tych oddziałów w bitwie pod Jaktorowem, przybył ówczesny porucznik Adolf Pilch – cichociemny, który wraz ze swoimi 80 żołnierzami dołączył do 25. pp AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej Podokręgu Piotrków.


Wśród rdzennych warszawiaków, którzy osiedlili się w Piotrkowie nie brakowało nauczycieli, aktorów czy muzyków, którzy w pierwszych latach po wyzwoleniu współtworzyli życie kulturalne naszego miasta.


Warto zwrócić uwagę, że miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe, bowiem zamek królewski w Piotrkowie był tymczasową siedzibą ZG PCK od października 1944 do stycznia 1945 r. Na elewacji znajdującej się obok piotrkowskiego zamku kamienicy użytkowanej dziś przez Muzeum, znajduje się pamiątkowa tablica, która ufundowana została w 2004 r. przez Miasto Piotrków Trybunalski.


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Abc... ~Abc... (Gość)01.08.2017 20:31

Gościu - pracowniku Muzeum! Jestem czynnym uczestnikiem życia Piotrkowa. Obserwuję również pracę muzeum i tu niestety się z Twoim stwierdzeniem nie zgodzę!!! Co do nieróbstwa,to raczej spójrzcie na swoje poczynania,w szczególności co do niektórych pracowników!!! Pozdrawiam!!!

21


Pan_kolega ~Pan_kolega (Gość)01.08.2017 19:18

Czy jest także tablica poświęcona "dynamicznej" działalności Zygmunta Zaremby w PW ?

10


Abc... ~Abc... (Gość)01.08.2017 09:53

Co roku ta sama wystawa. Moi drodzy,weźcie się do pracy!!!

55


aktualizacja ~aktualizacja (Gość)01.08.2017 13:26

http://www.1944.pl/powstancze-biogramy/jerzy-zaleski,51202.html zdaje się że tej postaci brakuje,

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat