Piotrków-Lublin – z Trybunału do Trybunału

ePiotrkow Wtorek, 26 września 20170 4080
Słuchacze z Uniwersytetu III Wieku minione lato spędzili na wspólnych podróżach. W ramach projektu pod nazwą „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu”, sfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wzięli między innymi udział w wycieczkach do Lublina.

Ładuję galerię...

  W okresie wakacyjnym seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim, biorący udział w projekcie finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” brali udział w wycieczkach do Lublina. Miały one przybliżyć dzieje obradującego również tam Trybunału Głównego Koronnego, najważniejszego sądu I Rzeczypospolitej.
  Seniorzy rozpoczęli zwiedzanie od Muzeum Lubelskiego, gdzie zapoznali się z historią miasta, poznali legendy dotyczące tamtejszego Trybunału i mogli zobaczyć stół z odciskiem czarciej łapy („diabli” sprawiedliwiej nie tylko w Piotrkowie, ale i w Lublinie sądzili). Następnie słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku udali się do Lubelskiej Trasy Podziemnej, w której zobaczyli makiety miasta z różnych okresów historycznych. Punktem kulminacyjnym była ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Oczywiście nie obyło się bez smacznych obiadów w miejscu nawiązującym do Trybunału (i do Piotrkowa, rzecz jasna), czyli w restauracji Trybunalskiej. Ostatnim punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem, który na zasadzie porównawczej (Lublin-Piotrków) przedstawił kolejne wydarzenia i miejsca związane z lubelskim Trybunałem Koronnym.

 

materiały: UJK


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat