Piotrków: Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

Tydzień Trybunalski Wtorek, 13 października 20093 2296
30 września zainaugurowany został rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim. Kolejny rok seniorzy z ziemi piotrkowskiej będą się spotykać, aby wspólnie dbać o swój rozwój intelektualny, psychiczny oraz fizyczny. Stowarzyszenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i może pochwalić się wieloma inicjatywami.

- Zasadą UTW jest to, że my się spotykamy, aby rozwijać swój umysł, żeby nie tkwić w stagnacji. To nie jest taka typowa uczelnia, która daje wykształcenie czy jakiś stopień naukowy. My jesteśmy po prostu osobami ciekawskimi, nas różne rzeczy interesują - tłumaczy Róża Lesińska, prezes Zarządu UTW w Piotrkowie Tryb.
W biuletynie Stowarzyszenia czytamy: „W szybko rozwijającym się świecie wykształcony i świadomy swoich możliwości senior zajmuje ważne miejsce w hierarchii życia społecznego. Po przejściu na emeryturę seniorom coraz częściej nie wystarczają zwykłe domowe obowiązki, chcą nadal aktywnie i twórczo spędzać wolny czas. Umożliwiają im to Uniwersytety Trzeciego Wieku" (Biuletyn Nr 1/2007).


Początki UTW w Piotrkowie sięgają roku 2005, kiedy to ówczesny rektor Wyższej Szkoły Handlowej prof. dr hab. Mariusz Plich podjął starania o jego utworzenie. Już wtedy odbywały się wykłady, jednak placówka pełnoprawnie zaczęła istnieć 20 stycznia 2006 r. W pierwszym roku działalności wykłady odbywały się w budynku WSH, lecz w wyniku problemów z lokalem zostały przeniesione na UJK.
Wykłady obywają się co 2 tygodnie i cieszą się wysoką frekwencją rzędu 130 - 150 osób. Co przyciąga tak wielu słuchaczy? - Wykłady mamy naprawdę z szerokiego zakresu tematycznego. Staramy się korzystać z wykładowców z jednej i z drugiej uczelni. Pani dr Szymańska robi bardzo ciekawe społeczno-socjologiczne wykłady, cieszą się one bardzo dużą popularnością. Mamy także pana, który pracuje w sanepidzie i prowadzi wykłady na temat żywności, np. o chlebie, czy też był referat o wodzie mineralnej, którym było duże zainteresowanie. Czasami mamy także wykłady pozamiejscowe. Byliśmy już w Muzeum Kinematografii oraz w Muzeum Włókiennictwa - mówi prezes Lesińska. Na poparcie słów pani prezes możemy przywołać kilka ciekawych tematów wykładów z biuletynów Stowarzyszenia, np.: „Asertywność i jej zastosowanie", „Kultura i literatura Piotrkowa Tryb.", „tE strasznE E, czyli o dodatkach do żywności". Znajdują się tam ponadto tematy z zakresu medycyny, ekonomii, historii, filozofii, religii, stosunków międzynarodowych, czy chociażby językoznawstwa. A na ten rok przewidziane są m.in.: „Historia pieniądza na ziemiach polskich do XVIII wieku", „Czy żywność może być lekarstwem?", „Geneza i istota Bożego Narodzenia".


Jednak UTW to nie tylko wykłady. - Zajęcia są różnego rodzaju. Są wykłady, lektoraty z języka angielskiego (poziom podstawowy i zaawansowany), nauka komputera, aerobic w basenie, pilates, sekcja nordic walking - wylicza prezes Lesińska. - Mamy prężnie działające koło literackie, które urządza spotkania z autorami. Z inicjatywy pani Marii Stolarskiej powstała także biblioteczka podręczna. Prosimy wszystkich, aby przynosili książki do czytania, te nasze ulubione, które znamy i chcemy się podzielić z innymi. Nie chodziło nam o kopiowanie pracy biblioteki. Duża biblioteka sprawia pewne kłopoty, bo tych książek jest za dużo. Nam zależy na tym, aby były tu książki, które my znamy i sobie nawzajem polecamy. Na razie jest ona jeszcze nieduża, ale powoli się rozrasta. Jest jeden dzień w tygodniu, kiedy można przyjść wymienić książkę i tutaj też przy okazji panie spotykają się we własnym gronie.


Jak wiadomo, podróże kształcą. Na UTW nie brakuje także tzw. działu turystycznego. - Na wiosnę urządzamy spacery po mieście, gdzie zwiedzamy cmentarze w Piotrkowie, ważniejsze kościoły i przy okazji dowiadujemy się o ich przeszłości. Wysłuchaliśmy historii związanej z Trybunałem Koronnym i z Matką Boską Piotrkowską. Byliśmy w cerkwi i poznaliśmy historię prawosławia w Piotrkowie. Oczywiście organizowane są także wycieczki jedno- czy kilkudniowe. Raz w roku zawsze organizujemy jedną dłuższą wycieczkę. W tym roku byliśmy w Kotlinie Kłodzkiej, z małym przekroczeniem granicy do Skalnego Miasta w Czechach. Pod koniec ubiegłego roku nawiązaliśmy współpracę z PFRON-em i zostały zorganizowane wycieczki dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - mówi prezes Lesińska UTW. - Dwa lata temu zdobyliśmy grant Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jednym z działań były „Spotkania z książką, babcią i wyobraźnią". Polegało to na tym, że kilka osób od nas, także panie słuchaczki ze swoimi wnuczkami, chodziło do biblioteki dla dzieci i tam organizowane były dla nich zabawy, zajęcia plastyczne, a także rozmowy na różne tematy. Trwało to przez rok, jednak dyrektor Barbara Pol poprosiła nas, abyśmy to kontynuowali i teraz już poza grantem się spotykamy. W tym roku również będziemy się tym zajmować. Spotkania odbywają się w czytelni Biblioteki dla dzieci w piątki o godz. 16.00. Wszystkich chętnych zapraszamy - mówi prezes Lesińska.


Cezary Krawiec


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

katarzyna 4444@interia.pl ~katarzyna 4444@interia.pl (Gość)06.01.2011 10:51

czy szkolenia sa płatne

00


zet ~zet (Gość)14.10.2009 16:10

niedługo w piotrkowie zostana tylko studenci 3 wieku...

00


ja ~ja (Gość)14.10.2009 12:55

pochwalam takie działania !!!

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat