Piotrków wyprzedził ministerstwo

Tydzień Trybunalski Sobota, 07 grudnia 201319 5009
Od 10 lat w Piotrkowie realizowany jest program nauki i doskonalenia pływania wśród najmłodszych dzieci. Trzecioklasista po kilku latach nauki ma możliwość wyrobienia karty młodego pływaka - dokumentu, który uprawnia do korzystania z miejskich pływalni za jedyne 2 zł.

Kwestie nauki pływania Rada Miasta uregulowała uchwałą z 2003 roku. Minęło więc 10 lat, czas na podsumowanie. - Początki nie były zbyt łatwe, kwestie logistyczne miały pierwszorzędne znaczenie. Poukładanie tego wszystkiego nie było sprawą prostą – mówi kierownik zespołu krytych pływalni Marcin Masiarek. - Z biegiem czasu udało nam się stworzyć model, który się sprawdza. Każda klasa I, II i III z każdej szkoły z terenu miasta ma zajęcia raz na 2 tygodnie. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów, w swoich szeregach mamy ich czterech. Każda grupa maksymalnie liczyć może 15 osób. Jeśli chodzi o oddziały przedszkolne, to grupa może liczyć maksymalnie 15 przedszkolaków.

„OSiR jest zobowiązany do nauki i doskonalenia pływania poprzez realizację programu powszechnej nauki pływania dzieci 5- i 6-letnich uczęszczających do szkół publicznych i niepublicznych oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych publicznych i niepublicznych” - wynika z uchwały Rady Miasta z 2003 roku

Problemem zwłaszcza na początku była frekwencja na zajęciach. Z czasem i na to znalazł się sposób. Każdy 3-letni cykl nauki pływania dziecko może zakończyć uzyskaniem karty pływackiej. - By taką kartę dostać, trzeba spełnić określone wymagania – przepłynąć 100 metrów stylem dowolnym (w tym 50 metrów na plecach) lub 400 metrów w nurcie (w tym 100 metrów na plecach), do tego skok do wody z wysokości 70 centymetrów i przepłynięcie pod wodą 10 metrów bądź 20 w wodzie płynącej. Od momentu wprowadzenia karty pływackiej, frekwencja na zajęciach zdecydowanie się zwiększyła. Podziałało to na dzieci mobilizująco. Najważniejszą rzeczą jest fakt, że ta karta umożliwia dziecku (w IV klasie szkoły podstawowej) wstęp na obie piotrkowskie pływalnie za symboliczne 2 zł, niezależnie od dnia tygodnia i pory dnia – mówi kierownik Masiarek.

- Zanim wprowadziliśmy kartę młodego pływaka, frekwencja na zajęciach nie sięgała 50%. Dzieci można jednak zmobilizować – dodaje z kolei Leszek Heinzel, dyrektor OSiR-u w Piotrkowie. - Teraz frekwencja wynosi ponad 60%. tendencja jest wzrostowa. Na koniec roku szkolnego, prócz samego egzaminu, organizujemy w hali Relax podsumowanie – w obecności nauczycieli, dyrektorów, dzieciaków i instruktorów, wręczamy dokument, który uprawnia do rocznej bonifikaty przy korzystaniu z naszych pływalni.

W ubiegłym roku szkolnym aż 312 dzieciaków otrzymało karty młodego pływaka. Rok wcześniej – 239. W pierwszym  inauguracyjnym roku (2010/2011) wydano 211 kart. - Nauka i doskonalenie pływania odbywają się w godzinach pracy naszych pływalni, więc jeśli chodzi o koszty funkcjonowania tego programu, to są to koszty osobowe, zarządu i bezpośrednie koszty funkcjonowania pływalni, czyli takie, które i tak ponosimy – mówi dyrektor Ośrodka Sportu. - Pomysł wprowadzenia powszechnej nauki pływania w ocenie nie tylko naszej, ale i użytkowników jest czymś naprawdę godnym naśladowania. Ministerstwo dopiero zamierza wprowadzić taki projekt, czyli coś, co w Piotrkowie funkcjonuje już od 10 lat. Możemy sobie wszyscy pogratulować tego pomysłu. Wyprzedziliśmy rozwiązania Ministerstwa o całą dekadę.


Zainteresował temat?

10

3


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga09.12.2013 21:00

"o." napisał(a):
to musi teraz p. LH uważać, bo jak się rozpędzi to minie nie tylko ministerstwo, Warszawę ale Gdańsk i utopi się w Bałtyku :-))))

Nie bój, nie bój. Stare przysłowie pszczół mówi: "Co ma wisieć, nie utonie". ;)

00


o. ~o. (Gość)09.12.2013 20:15

"Piotrków wyprzedził ministerstwo" to musi teraz p. LH uważać, bo jak się rozpędzi to minie nie tylko ministerstwo, Warszawę ale Gdańsk i utopi się w Bałtyku :-))))

00


Irbis ~Irbis (Gość)09.12.2013 08:37

"3-letni cykl nauki pływania"
To żart???
Takim "sukcesem" chwalić się nie należy!

10


pływak ~pływak (Gość)08.12.2013 10:57

"babka" napisał(a):


babka nie osmieszaj sie ,dzieci szybko sie uczą -wystarczy ze chodza na basen-

00


Imię Imięranga08.12.2013 00:06

Dlaczego dodawanie komentarzy na temat spotkania z dziennikarzem TVN-u zostało zablokowane?

00


trybunalczyk ~trybunalczyk (Gość)07.12.2013 21:48

Gratulacje za pomysł i bardzo dobrą realizację, bo dzieciaki są najważniejsze!
Grabula dla dyr. Heinzla, tak trzymać!

00


psina lesina ~psina lesina (Gość)07.12.2013 21:11

Panie Heinzel,niech pan nie kryje mocodawcy przekrętu z halą balonową,prosze powiedzieć przed Sądem jak to było,kto kazał zrobić przewałke,kim jest osoba,która to to zleciła,oczyśćmy to miasto z zarazy,niech Ci ,którzy są w to zamieszani nie sądzą ,że są ponad prawem.

00


Pozytywny ~Pozytywny (Gość)07.12.2013 18:44

Jak jest coś robione dla dzieci to też źle zawsze znajdą się krytycy którzy lubią się czepiać...

00


andy ~andy (Gość)07.12.2013 18:39

ciekawe ile wałków jest na basenie
na basenie fajnie jest ale drogawo ...

10


gosc ~gosc (Gość)07.12.2013 16:26

Ten szelmowski uśmiech....chyba żartują sobie z prokuratury....i czują się nadal bezkarni. To że ktoś nauczył się plywac to nie znaczy że jest niezatapialny

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat