Piotrków: w rozwój turystyki nie warto inwestować?

Strefa FM Sobota, 13 stycznia 201845 5167
Czy Piotrków na pewno chce być miastem turystycznym, o czym tak często mówią urzędnicy? Gmina Uniejów dostanie 32 miliony złotych, a tomaszowskie samorządy wywalczyły kilkanaście milionów złotych - to tylko niektóre z samorządów, które otrzymają pieniądze na realizację inwestycji w ramach projektu Rozwój gospodarki turystycznej, na który Urząd Marszałkowski przeznaczy ponad 147 milionów złotych. Dzięki tym funduszom powstaną nowe baseny, hotele, obiekty sportowo-rekreacyjne i parki rozrywki, ale nie w Piotrkowie, który do programu w ogóle nie aplikował. Dlaczego?
Turystyczną wizytówką Piotrkowa ma być starówka. Fot.: archiwum epiotrkow.pl

Niedawno konkurs został rozstrzygnięty, najwięcej pieniędzy otrzyma Uniejów, w którym rozbudowane zostaną przede wszystkim baseny termalne, dzięki tym pieniądzom zmieni się też m.in. dolina rzeki Pilicy, powstaną tam przystanie wodne dla kajaków, ścieżki rowerowe, plaże czy boiska. W Radomsku i Borysewie powstaną nowe hotele i ośrodki konferencyjne, z kolei w Pabianicach za 2,5 mln złotych zagospodarowany zostanie teren rekreacyjny Lewityn. Powstaną tam nowoczesny wodny plac zabaw dla dzieci z tarasami widokowymi, pumptrack, czyli tor do wyczynowej jazdy rowerem, a wokół stawów - ścieżki piesze i rowerowe, ławki i stoliki. W Piotrkowie też jest podobne miejsce – zbiornik Bugaj, ale dzięki pieniędzom z tej puli nic się tam nie zmieni, ani tam, ani w żadnym innym miejscu, ponieważ żaden piotrkowski podmiot dotacji nie dostał, a Piotrków w ogóle do projektu nie aplikował.


- Jestem troszeczkę rozczarowana brakiem aktywności naszych przedsiębiorców, działających w branżach turystycznych, bo z tego przeglądu, który zrobiłam wynika, że bardzo wiele firm pozyskało pieniądze na rozwój turystyki. Miasto nie musi być jedynym beneficjentem środków unijnych i zresztą nie może być, bo nie ma takich zasobów finansowych, chociażby na udział własny. Nie startowaliśmy w tym konkretnym konkursie, ale od ośmiu lat rozbudowujemy i pozyskujemy pieniądze na ogromne projekty turystyczne Trakt Wielu Kultury i Młode Stare Miasta i zaangażowaliśmy tam tyle środków, że nie rozgrzebujemy póki co nowych rzeczy, tylko koncentrujemy się na tym działaniu. Te projekty niewątpliwie poprawiają wizerunek centrum miasta i tam chcemy koncentrować nasze działania związane z turystyką - powiedziała nam Jolanta Kopeć, kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy Urzędu Miasta.


Na projekt Młode Stare Miasto w ubiegłym roku pozyskano 21 milionów złotych - przypomina urzędniczka.


Zainteresował temat?

5

3


Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gtryuioi ~gtryuioi (Gość)13.01.2018 21:19

Co tutaj zwiedzać ?

87


gość ~gość (Gość)16.01.2018 21:54

Tylko Antoni Macierewicz może rozchulać to miasto

01


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)16.01.2018 10:28

Wjeżdżając od strony Sulejowa widzi się miasto ,,za płotem'. Sulejowska ,,ciasny koszmar'.
Ul. W. Polskiego bez możliwości postoju. Przy większości głównych ulic również nie ma gdzie się zatrzymać, ale to na szczęście mały problem, bo i tak nic przy nich nie ma. Trakt Wielu Kultur, to spacer po granicie pomiędzy pustymi ruderami z zamurowanymi oknami. Funkcjonuje jako tzw. ,,Pomnik władzy'. Za przejazdem koszmarnie zagęszczone blokowisko w chaosie.
Na 750 lecie miasto było przyjemniejsze jak pamiętam.Ostatnie 30 lat to przykład bezmyślnego budownictwa i zarządzania. Trudno oczekiwać, że ktoś wyłoży ciężko zarobione pieniądze
w tą infrastrukturę bez przyszłości. Co innego pieniądz publiczny, ten jest zawsze pod ręka (lekką) i można liczyć na prowizję.

11


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)15.01.2018 08:43

Władom nie zależ na Piotrkowie i widać to gołym okiem!!! Ci wszyscy fani turystycznego Piotrkowa chyba w różowych okularach chodzą!!! Za 5-10lat mieszkańcy miasta nie będą mieć w ogóle pracy w swoim mieście!!! Pozostaną nieliczne firmy i firemki oraz UM a większość będzie kierowała się do ościennych miejscowości za praca!!! Taki to będzie PT a Krzysiek Chojniak będzie kasował po 14tysi bo nas na to stać!!!

31


Ryszard ~Ryszard (Gość)15.01.2018 13:23

Nie ma z prawdziwego zdarzenia stadionu, amfiteatru, sali widowiskowej. Nie można zorganizować wydarzenia sportowego, festiwalu czy innej imprezy.
Piotrków to wielka dziura w środku Polski

31


Bogdan M ~Bogdan M (Gość)14.01.2018 13:14

jeśli komuś coś nie pasuje to droga wolna

213


pes ~pes (Gość)14.01.2018 20:47

W konkursie na najbrzydszy zamek królewski śmiało możemy predysponować do pierwszego miejsca w europie.

15


gustav ~gustav (Gość)14.01.2018 17:56

ja czekam na kandydata, który będzie się znał na architekturze, urbanistyce, estetyce, wtedy może się coś zmieni. bo to co teraz mamy to jest kompletna amatorszczyzna. zobaczcie sobie jak wyglądają małe miasta w Holandii, Niemczech czy Danii, to jest inna bajka.

70


Hilarious ~Hilarious (Gość)14.01.2018 17:09

Piotrków miastem turystycznym?Komedia.Brudne,małe miasteczko jakich setki.Że niby starówka?Niech się turysta przejdzie tam wieczorem to w najlepszym wypadku wróci lekko poobijany bez portfela.Miasto smutne,puste,szare,pełne patologii.

162


pieszy ~pieszy (Gość)14.01.2018 16:16

Ludzie tak krzyczycie teraz. Było referendum, były wybory i gdzie wtedy byliście???

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat