Piotrków upamiętnił rocznicę powstania Armii Krajowej

ePiotrkow Piątek, 14 lutego 202018 2947
W piątek (14 lutego) przypada 78. rocznica powstania Armii Krajowej. W Piotrkowie z tej okazji przedstawiciele miasta na czele z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta Ludomirem Penciną złożyli kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, tablicą poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu oraz przed jego popiersiem w alei 3 Maja.

Ładuję galerię...

Armia Krajowa była największą konspiracyjną siłą zbrojną w Europie podczas II wojny światowej. Powstała 14 lutego 1942 roku w wyniku przemianowania Związku Walki Zbrojnej. Jej liczebność do dziś trudno oszacować, ale różne źródła podają, że było to od 125 tys. osób do nawet 380 tys. Od początku jej istnienia, aż do swojego aresztowania w czerwcu 1943 roku, kierował nią piotrkowianin Stefan "Grot" Rowecki. Największą akcją militarną AK była Akcja "Burza", której częścią było Powstanie Warszawskie.


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

oczywiscie ~oczywiscie (Gość)14.02.2020 12:59

https://sjp.pwn.pl/doroszewski/farski;5427162.html

30


została... ~została... (Gość)14.02.2020 11:48

została jeszcze zapomniana tablica na murze okalającym kościół farski ... szkoda że zlikwidowano sale pamięci mjr. Gaja, bo powstać mógłby nowy szlak turystyczny...

94


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat