Piotrków stara się o pieniądze na „elektryki”

Strefa FM Niedziela, 10 stycznia 202155 3007
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił program „Zielony transport publiczny”. Pieniądze z niego na zakup elektrycznych autobusów chce pozyskać piotrkowski magistrat.
Na zdjęciu testowany w lipcu autobus hybrydowy | Fot. UM Piotrków

W ciągu najbliższych lat Miejski Zakład Komunikacyjny w Piotrkowie ma zmieć tabor na nowoczesny. Na ulicach miasta mają pojawić się niskoemisyjne autobusy. Do 2024 roku miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej szacunkową kwotę 30 mln złotych na zakup ekologicznych „emzetek”.


- Prezydent nałożył na nas obowiązek pracy nad tym, aby w ramach projektu ogłoszonego przez NFOŚiGW, wystąpić o pieniądze na zakup autobusów elektrycznych. Współpracujemy w tej sprawie z Biurem Partnerstwa i Funduszy oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym. Przygotowujemy taki wniosek, trwa analiza wykonalności. Liczymy na pozyskanie tych środków, bo w tym roku dofinansowanie wynosi aż do 80% kosztów kwalifikowanych - mówił na antenie Strefy FM Piotrków Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie.

Jak wyjaśnia wiceprezydent Piotrkowa Adam Karzewnik, pod uwagę brane są nie tylko autobusy elektryczne, ale też hybrydy lub proekologiczne pojazdy z silnikiem diesla, który spełnia normy emisji spalin EURO 6. Jakie pojazdy pojawią się więc na piotrkowskich ulicach? Wszystko zależy od tego, ile pieniądze uda się pozyskać. - Szukamy źródeł finansowania w różnych programach. Jednym z nich jest ten z NFOŚiGW. Złożony wniosek do projektu „Zielony transport publiczny” nie wyklucza także starań o dofinansowania z innych programów - tłumaczy Adam Karzewnik.


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hmmm ~Hmmm (Gość)11.01.2021 15:36

Zanim elektryki, trzeba zrobić porządek w rozkładzie jazdy i przeplanowaniu linii.Druga sprawa to konkurencyjna cena biletów (obecnie jadąc np. ze Świerczowa do ECHO, trzeba się przesiadać. 2,60x4=10,40. Prywatne auto spali ok. 2 litry paliwa = 9 zł, a dodatkowo jaka wygoda i niezależność).

63


gość_gość... ~gość_gość... (Gość)11.01.2021 10:49

Czy.Karol Szokalski dyr.ZDiUM zostanie ukarany za beznadziejnie przygotowany wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie do nowych autobusów .To on przecież chyba pełni nadzór nad komórką Urzędu Miasta Piotrkowa Tryb.która opracowała odrzucony ze względu na błędy formalne wniosek do Urzędu Marszałkowskiego.Przez takiego specjalistę jak pan Karol Szokalski miasto straciło pewnie kilka milionów złotych.Wychwala się w mediach a fakty mówią zupełnie coś innego.Panie prezydencie Chojniak dlaczego otacza się pan tak miernymi specjalistami. Przecież tracimy przez takich ludzi my wszyscy mieszkańcy Piotrkowa.

100


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)11.01.2021 00:11

Mamy nadzieję, że będzie osobny prezes do elektryków, akurat prezydentowi się skończy kadencja i szkoda by było takiego fachowca oddać obcym prawda ??
Dlaczego przez tyle lat byliśmy zatruwani niesprawnymi autobusami ?? Kontrola przed wyborami chyba jednoznacznie potwierdziła , że stan jest kiepski
Jest wiele metod udoskonalenia starszych silników diesla wtryskiem gazu lpg i wiele firm transportowych to stosuje, a w naszych MZK nie mogli z jednym przypadkiem dojść do ładu to już czuje co będzie z elektrykami ...

80


gość_unej ~gość_unej (Gość)11.01.2021 23:23

O nowe efektywne władze dla tego miasta niech się postarają bo obecna władza to już nie ma pomysłu na to miasto

20


Paulo ~Paulo (Gość)11.01.2021 18:29

Po co kupowac 12 metrowe jak można kupic 8 metrowe Isuzu takie jak w Lodzi jeżdzą bo iatk w T autobusy jeżdza przeważnie puste a te małe były najlepsze wszedzie wjedzie .Ale nie trzeba sie pokazac pierw żeby kupic elektryka trzeba by na pętlach zbudować stacje ładowania typu pantograf

12


gość_gość ~gość_gość (Gość)10.01.2021 20:35

Z takim poziomem zarządzania to mogą się starać o kosiarki elektryczne co najwyżej- szt. 2

120


aaaa ~aaaa (Gość)11.01.2021 20:13

"Prezydent nałożył na nas obowiązek pracy nad tym"
Wszystko jasne inaczej mieli by w *****
Tak właśnie działa Piotrków czyli wszystko jakoś się "krynci"
Chore...

50


gość_ lotrbbb ~gość_ lotrbbb (Gość)10.01.2021 17:30

Jeśli chodzi o czyste powietrze itd to najlepsze rozwiązanie by było, jak by były darmowe linie MZK każdy by wolał jechać MZK jak swoim samochodem oczywiście jak by się udało do celu dojechac ale to trzeba chcesz zrobić bo jako miasto nic się nie robi dla mieszkańców jak jedynie podnosi rachunki za media itd.

120


wiesiek ~wiesiek (Gość)11.01.2021 15:20

Po co nam nowe autobusy jak możemy kupić 20 letniego szrota z milionowym przebiegiem ?

81


dfasfds ~dfasfds (Gość)11.01.2021 13:11

Tak realnie to autobusy jeżdżą całkowicie puste - bo kierowców nie liczymy. Ewentualni pasażerowie to jacyś zmuszeni przez życie ludzie czekający po 40-50 min. na autobus widmo. Gdybym miał 65 lat to może rozmawiałbym sobie z innymi starszymi ludźmi czekając na autobus i umilając sobie życie towarzyskie. Straszne - prawda? Osobiście nie korzystam. Dodatkowo będą nas straszyć covidem następne parę lat to strach przed zamknięciem w przestrzeni z potencjalnie innym chorym wywoła kolejne negatywne odczucia dotyczące chęci korzystania z autobusów. Myślę, że bardziej opłacałoby się miastu zawrzeć kontrakt z TAXI na przewóz pasażerów niż utrzymywać całe MPK.

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat