Piotrków pozyskał dofinansowanie na autobusy elektryczne!

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 23 lipca 202153 5878
Długie starania władz miasta o pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych w końcu zakończyły się sukcesem! Wniosek w tej sprawie otrzymał pozytywną opinię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
fot. piotrkow.pl

- Piotrkowianie będą korzystać z nowych, bezemisyjnych autobusów – poinformował w piątkowy poranek na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent Krzysztof Chojniak.

 

Na początku roku Piotrków Trybunalski złożył wniosek do NFOŚiGW w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania, a dokładnie: 


- 10 autobusów elektrycznych,
- 3 ładowarek szybkich o mocy do 450kW, które zostaną zlokalizowane na pętlach przy ul. Słowackiego oraz Dmowskiego,
- 5 ładowarek „wolnych” dwustanowiskowych o mocy do 100kW służących do ładowania autobusów na zajezdni MZK,
- przeszkolenie kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego.

 

Wniosek przeszedł ocenę formalną już w marcu, ale dopiero teraz do Urzędu Miasta dotarło pismo informujące, że wniosek otrzymał także pozytywną ocenę merytoryczną i Piotrków otrzyma dotację.

 

W najbliższych dniach mają odbyć się negocjacje, podczas których między NFOŚiGW oraz Urzędem Miasta zostaną doprecyzowane szczegóły formalno-techniczne dotyczące m.in. ustalenia ostatecznej kwoty dofinansowania, harmonogramu rzeczowo-finansowego oraz efektu ekologicznego.

 

źródło: UM Piotrkowa Trybunalskiego

oprac. Kacper Czapczyk


Zainteresował temat?

13

3


Komentarze (53)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hmmmm ~Hmmmm (Gość)23.07.2021 12:58

Super wiadomość. Jeszcze mała sugestia. Panowie zarządzający MZK - przebudujcie przebiegi linii i godziny jazdy, bo szkoda żeby te 10 elektryków jeździło pustych. Patrząc na obecne wypełnienie autobusów to głównie emeryci. Ludzie pracujący w Piotrkowie lub okolicach z reguły używają aut do dojazdów. Wiadomo, że wszystkim nie dogodzi i każdy będzie miał jakieś "ale". Ps. brawa dla kierowców MZK, w końcu mamy normalną kadrę, która i poczeka na pasażera i przepuści pieszego na pasach i podziękuje za wpuszenie z z zatoczki autobusowej (mimo że mają pierwszeństwo). Starzy wyjadacze "pekaesiarze" poodchodzili wreszcie na emerytury.

111


A74 ~A74 (Gość)23.07.2021 13:09

Skąd wezmą takie długie przedłużacze?

82


Ten tamten ? ~Ten tamten ? (Gość)25.07.2021 11:59

Beke mam konkretną.
Pamiętam jak Stankowski mądrował się że miasta na to nie stać i takie tam. E piotrkow rozpisywał sie w reportarzach. W wyborach szczekaczki od Krzysia kpiły z ludzi chcących zmian a jak coś to odsyłali do Bełchatowa czy tam Tomaszowa. Czy to nie jest hipokryzja ?

51


Kazik ~Kazik (Gość)24.07.2021 09:17

To mi ekologia a prąd z węgla to może i prąd z Niemiec sobie podciągnijcie

52


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)23.07.2021 18:31

Czy też będą takie ogromniaste jak te stare MAN-y i nadal będą przewozić powietrze? Ja uważam że w Piotrkowie powinny jeździć o połowę mniejsze autobusy, bo nawet ulice są takie wąskie jakby.

42


Piotrkowianin Piotrkowianinranga24.07.2021 11:20

Te elektryczne autobusy będą może za rok.
A tymczasem w MZK:
https://www.mzk.piotrkow.pl/portal/
" Ogłoszenie - zakup 3 sztuk autobusów miejskich (używanych) dla MZK Sp. z o.o.
W związku z planowanym zakupem 3 szt. autobusów miejskich (używanych) dla potrzeb Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Piotrkowie Tryb., prosimy zainteresowanych o przesyłanie ofert, dotyczących sprzedaży w/w pojazdów.
Każda oferta powinna uwzględniać oczekiwania zamawiającego zgodnie z załączonym szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia."
https://www.mzk.piotrkow.pl/ogloszenia/specyfikacja_autobusu.pdf
"Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia
Parametry autobusu
STAN autobusy z rynku wtórnego,nieuszkodzone, sprawne technicznie,przystosowane do ruchu w komunikacji miejskiej
ROK PRODUKCJI od 2012 do 2015 roku
DŁUGOŚĆ AUTOBUSU ok. 12 m.
MOC SILNIKA co najmniej 200 KM
POJEMNOŚĆ SILNIKA od 10 000 cm3
NORMA EMISJI SPALINEURO 5 lub EURO 6
USYTUOWANIE SILNIK z tyłu pojazdu
SKRZYNIA BIEGÓW automatyczna
LICZBA MIEJSC co najmniej 90 wszystkich miejsc ogółem przy czym co najmniej 31 miejsc siedzących
CHARAKTERYSTYKA DRZWI drzwi dwuskrzydłowe uruchamiane mechanicznie, sterowane przez kierowcę z poziomu kokpitu, otwierane do wewnątrz
PODŁOGA autobus niskopodłogowy bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach
WYPOSAŻENIE ogrzewanie Webasto, klimatyzacja całej przestrzeni autobusu, tablice kierunkowe z przodu, z tyłu i z boku pojazdu, przyklęk oraz rampa dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, miejsce dla wózków wewnątrz autobusu, zabudowana kabina kierowcy, ergonomiczne siedzenia pasażerskie
Autobusy muszą spełniać wymagania polskich przepisów dot. dopuszczenia pojazdów do ruchu zawarte w Dziale III Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, muszą posiadać homologację oraz być dopuszczone do ruchu na terenie RP."
BRAWO!!!

50


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)23.07.2021 18:42

...Wniosek przeszedł ocenę formalną już w marcu, ale dopiero teraz do Urzędu Miasta dotarło pismo informujące, że wniosek otrzymał także pozytywną ocenę merytoryczną i Piotrków otrzyma dotację..
To pewnie ten wniosek utknął gdzieś po drodze na Antarktydzie, albo jakimś innym zadupiu, bo innego logicznego wytłumaczenia tutaj nie widzę. Przecież Poczta Polska tylko w maju była zajęta wyborami kopertowymi, a przed i po wykonywała tylko swoje statutowe zadania. Zaorać taką Instytucję, która na pokonanie 120 km potrzebuje aż prawie pięciu miesięcy. Może nasi pocztowcy powinni pojechać do Burkin Faso na szkolenie z doręczania ważnych przesyłek pocztowych.

60


Cyz ~Cyz (Gość)23.07.2021 22:06

Super

20


karol ~karol (Gość)23.07.2021 21:10

Elektryczny autobus ? Strach w to wejść ! https://www.videoman.gr/pl/178169

12


Cc ~Cc (Gość)23.07.2021 20:43

A z czyich pieniędzy zostaną sfinasowane darmowe przejazdy? Może znowu podatki od nieruchomości mają iść w górę bo innym mieszjancom nie chce się płacić za bilety?

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat