Piotrków gotowy do akcji Zima

Tydzień Trybunalski Niedziela, 02 grudnia 201840 7104
Tony soli i piasku, pługi, piaskarki, koparki, ładowarki… Sprzęt czeka, by ruszyć do akcji, kiedy zima naprawdę nas zaatakuje. Gotowe na mrozy jest też nasze schronisko dla zwierząt.

Ładuję galerię...

Prowadzeniem akcji zimowej na terenie miasta (nawierzchnia jezdni) zajmuje się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych PEUK. - Mamy z tą firmą podpisaną umowę, która obejmuje trzy sezony zimowe, w tym m.in. okres 2018/2019. Wykonawca ma do dyspozycji 600 ton soli, 2000 ton piasku i 650 ton mieszanki soli z piaskiem. Poza tym posiadają oni m.in. dwie pługopiaskarki z GPS, dwie pługosolarki z GPS, dwie piaskarki ciągnikowe, dziesięć pługów, trzy spycharki, równiarkę, ładowarki, koparki, koparkoładowarki wyposażone w pługi czy wywrotki do wywożenia śniegu - powiedział Ryszard Żak, kierownik Działu Utrzymania Obiektów Drogowych i Inżynierii Ruchu przy piotrkowskim Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta.


Zimowym utrzymaniem dróg na terenie Piotrkowa objętych jest 106 ulic i placów o łącznej długości 91,5 km, z podziałem na poszczególne standardy. II standard obejmuje 60,5 km (10 ulic stanowiących drogi krajowe – Armii Krajowej, Kopernika, Rakowska, Śląska, Wolborska, Wojska Polskiego), III standard - 16 km - to główne ulice miasta, zaś IV standard to 15 km, mniejsze uliczki. Pozostałe ulice odśnieżane są interwencyjnie. - W tym roku kupiliśmy również nową posypywarkę, pług oraz pług odśnieżny do ciągnika rolniczego. Nasz sprzęt jest gotowy do akcji, ale na razie wykorzystujemy go do robót drogowych na terenie miasta, ponieważ warunki atmosferyczne nam na to pozwalają – dodaje Magdalena Woźniak, kierownik bazy sprzętu i transportu z PEUK-u.


Aby usprawnić komunikację z mieszkańcami uruchomiony został specjalny numer telefonu "Akcja Zima" (607 111 265), pod którym można zgłaszać uwagi dotyczące stanu zimowego dróg.
Mrozów nie boją się tez w noclegowni dla bezdomnych. W placówce jest 100 miejsc, ale noclegownia pomieści nawet 120 osób. - Mamy materace, pościel, ale okres zimowy rządzi się jednak innymi prawami - mówi Piotr Kindilchi, kierownik placówki. - Przyjmujemy teraz dosłownie wszystkich, nawet osoby pod wpływem alkoholu. Musimy pomagać ludziom i chronić ich przed zamarznięciem. W tej chwili mamy 72 osoby w ośrodku. Ten stan na pewno będzie się zwiększał z tygodnia na tydzień, bo służby porządkowe regularnie przywożą osoby ze szpitali, znalezione w pustostanach czy po prostu na ulicy - dodaje Kindilchi.


Zima to ciężki czas nie tylko dla osób bezdomnych. Cierpią również zwierzęta. Piotrkowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt również jest przygotowane na nadejście mrozów. - Mamy stałych dostawców, którzy regularnie przywożą nam słomę do ocieplenia wszystkich bud - mówi Grażyna Fałek, prezes Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, oddział Piotrków Trybunalskim. - Od wielu lat prowadzimy również akcję „Wigilia dla zwierząt”, kiedy osoby prywatne, firmy czy szkoły wspomagają naszą placówkę, przywożą słomę, karmę. - Poza tym dla wszystkich szczeniaków, ale też tych starszych, schorowanych piesków mamy przygotowane miejsca w pomieszczeniu - dodaje Maria Mrozińska z piotrkowskiego schroniska. - One nie mogą zimą przebywać w boksach, bo to byłby dla nich po prostu wyrok śmierci. W listopadzie trafiło do nas już 60 zwierząt, jestem zaskoczona takim wynikiem, ponieważ zawsze najwięcej zwierzaków trafiało do nas latem. Tym razem jest odwrotnie. Schronisko oczywiście nie jest przepełnione, więc dla wszystkich porzuconych zwierząt miejsce na pewno się znajdzie.


Służby miejskie w Piotrkowie zapewniają, że nie mamy się czym martwić, bo zima w tym roku na pewno nikogo nie zaskoczy.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)05.12.2018 11:10

Bo jeździć to trzeba umić
zdziwiony że ślisko do stosuj jazdę do warunków i włącz myślenie kierowco

22


gość ~gość (Gość)05.12.2018 15:43

Proponuję jechać do Zduńskiej Woli. Tam od lat się nic nie robi ze śniegiem i lodem na ulicy.

02


gość ~gość (Gość)05.12.2018 12:09

Od lat te same problemy...wystarczy wyjechac poza granice miasta i wszystko staje sie jasne, że piotrkowscy drogowcy jak zwykle czekaja aż wszystko sie roztopi samo...

30


gość ~gość (Gość)05.12.2018 11:27

Śmiać się chcę,troszkę przymrozilo a tu taka panika,ludzie aż strach pomyśleć jak zima przyjedzie taka prawdziwa
Się chyba pozabijacie

21


gość ~gość (Gość)05.12.2018 10:18

Ktoś za to do jasnej ciasnej odpowiada? Główne arterie dziś rano szyba za co bierzecie pieniądze? 20 km/h i auto toczy się z górki. Co roku to samo to nawet nie jest żenada to jest plucie w twarz na zasadzie i co nam zrobicie . Tak to jest jak się wybiera w koło to samo to jest tak samo...

20


Marcin Marcinranga05.12.2018 09:32

Piotrków przygotowany ale jakoś nie chętny do pracy. Rano po Piotrkowie jechało się tragicznie

10


Darek_38 ~Darek_38 (Gość)05.12.2018 08:55

Najlepiej widać dzisiaj 5.12 - jak Piotrków jest przygotowany. Na wlocie od strony Bełchatowa samochody wywijają piruety - taka ślizgawka. W centrum to samo.
Czyli - jak zwykle

60


Winter_Driver ~Winter_Driver (Gość)05.12.2018 09:02

Kierowcy pozdrawiają Pana Ryszarda.
Jeśli już się Pan obudził to chętnie podwieziemy do pracy :)

30


GRAZKA ~GRAZKA (Gość)05.12.2018 08:34

Ta dyspozytorke to przeciagnac po Piotrkowie a nie siedzi w Lodzi i mowi ze w Piotrkowie nie ma sliszgawicy jak samochody jada 20 km/h to jest slisko.

60


gość ~gość (Gość)05.12.2018 08:23

Haha dzisiaj pokazali klasę

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat