Piotrków Trybunalski na 53 miejscu w rankingu „Miasta dla młodych”

Strefa FM Sobota, 09 listopada 201942 5685
Ranking „Miasta dla młodych” to zestawienie 66 polskich aglomeracji na prawach powiatu, które są najbardziej przyjazne młodym ludziom. Równocześnie ukazuje on które z nich mają szansę na rozwój w takim kierunku, by młodych przyciągnąć. Piotrków Trybunalski znalazł się w dolnej części klasyfikacji, zajmując 53 miejsce.

Na kształt rankingu wpływ ma siedem części składowych. Są to: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Podczas oceny każda z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników, wyliczanych na podstawie danych pochodzących m.in. z Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Komisji Wyborczej czy biuletynów informacji publicznej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Autorami klasyfikacji są przedstawiciele Fundacji Schumana. Jako młodych, wskazują oni ludzi w wieku od 16 do 30 lat. 


Według założeń zestawienia miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Takie cechy wskazało w specjalnym badaniu 30 tys. respondentów. Ważne są dla młodych bogactwo lokalnej oferty kulturalnej i sportowej, możliwość rozwoju przez edukację lub łatwość zmiany miejsca pobytu. Zwracają oni też dużą uwagę na dostępność opieki okołoporodowej, niedrogich mieszkań i odpowiednich usług publicznych. 


Najlepszymi „Miastami dla młodych” okazały się Warszawa, Rzeszów oraz Katowice. Łódź uplasowała się na 10. pozycji. Na drugim biegunie mamy z kolei Bytom, Mysłowice i Elbląg, które zajęły ostatnie miejsca w rankingu. Piotrków Trybunalski jest 53. Jest nieznacznie słabiej oceniony niż Rybnik oraz nieco lepiej niż Piekary Śląskie. 


Autorzy całego raportu zawarli w nim także osobne rankingi, uwzględniające różne kategorie. Piotrków pod względem gospodarki lokalnej jest 56. Jeśli brać pod uwagę edukację zajmuje 38. miejsce. Lepiej oceniono infrastrukturę, co odzwierciedla 23. pozycja. Oceniając mobilność miasto znalazło się na 37. miejscu. Pod względem kultury i rozrywki jest 25. Gorzej z otwartością, pod tym względem Piotrków jest 55. Najniżej twórcy rankingu ocenili jednak zdrowie i opiekę, co pokazuje 65., przedostatnia pozycja.


Pełne zestawienie wraz ze szczegółowym opisem znajdziecie tutaj.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.11.2019 11:11

Czy to mozliwe ze gdzies jest jeszcze gorzej niz u nas?panie prezydencie,moze byc pan dumny ze nie jest ostatnim patalachem,jest paru gorszych

142


cynik ~cynik (Gość)09.11.2019 08:48

Nie martwcie się Piotrkowianie przed nami 101 rocznica ,a później 102-a....Ile z nas doczeka kolejnych? Co tam służba zdrowia. Ważne żeby zawsze było ...uroczyście. Wszak nasz prezydent kilka minut w lokalnym radiu namawiał do świętowania...

211


Anastazja ~Anastazja (Gość)09.11.2019 08:01

A co na to Krzysztof? Która spółka stoi otwarta dla dzieci Rządzących?

161


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)09.11.2019 07:46

Kolejny ranking i kolejny szary koniec ........ wstyd dla Włodarzy za ich nieudolność z wielkimi aspiracjami - my potrafimy ! ! nawet zrujnować Miasto.
Bo liczy się tylko stołek i profity.
I tu ukłon do Rady Miasta - może Wy staniecie na wysokości ? ? oj będzie ciężko "bo jak kumotrowi wytykać nieudolność" ......

181


gość ~gość (Gość)09.11.2019 07:37

MZK runęła.

91


olo ~olo (Gość)09.11.2019 07:30

Tylko dzięki mediatece jesteśmy tak wysoko w rankingu. Teraz wszystko jest jasne...Gdyby nie mediateka byłoby dno.

113


Kik ~Kik (Gość)09.11.2019 07:28

Ludzie o czym mowa,to miasto emerytow.

161


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat