Piotrków Trybunalski na 53 miejscu w rankingu „Miasta dla młodych”

Strefa FM Sobota, 09 listopada 201942 5378
Ranking „Miasta dla młodych” to zestawienie 66 polskich aglomeracji na prawach powiatu, które są najbardziej przyjazne młodym ludziom. Równocześnie ukazuje on które z nich mają szansę na rozwój w takim kierunku, by młodych przyciągnąć. Piotrków Trybunalski znalazł się w dolnej części klasyfikacji, zajmując 53 miejsce.

Na kształt rankingu wpływ ma siedem części składowych. Są to: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Podczas oceny każda z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników, wyliczanych na podstawie danych pochodzących m.in. z Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Komisji Wyborczej czy biuletynów informacji publicznej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Autorami klasyfikacji są przedstawiciele Fundacji Schumana. Jako młodych, wskazują oni ludzi w wieku od 16 do 30 lat. 


Według założeń zestawienia miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Takie cechy wskazało w specjalnym badaniu 30 tys. respondentów. Ważne są dla młodych bogactwo lokalnej oferty kulturalnej i sportowej, możliwość rozwoju przez edukację lub łatwość zmiany miejsca pobytu. Zwracają oni też dużą uwagę na dostępność opieki okołoporodowej, niedrogich mieszkań i odpowiednich usług publicznych. 


Najlepszymi „Miastami dla młodych” okazały się Warszawa, Rzeszów oraz Katowice. Łódź uplasowała się na 10. pozycji. Na drugim biegunie mamy z kolei Bytom, Mysłowice i Elbląg, które zajęły ostatnie miejsca w rankingu. Piotrków Trybunalski jest 53. Jest nieznacznie słabiej oceniony niż Rybnik oraz nieco lepiej niż Piekary Śląskie. 


Autorzy całego raportu zawarli w nim także osobne rankingi, uwzględniające różne kategorie. Piotrków pod względem gospodarki lokalnej jest 56. Jeśli brać pod uwagę edukację zajmuje 38. miejsce. Lepiej oceniono infrastrukturę, co odzwierciedla 23. pozycja. Oceniając mobilność miasto znalazło się na 37. miejscu. Pod względem kultury i rozrywki jest 25. Gorzej z otwartością, pod tym względem Piotrków jest 55. Najniżej twórcy rankingu ocenili jednak zdrowie i opiekę, co pokazuje 65., przedostatnia pozycja.


Pełne zestawienie wraz ze szczegółowym opisem znajdziecie tutaj.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.11.2019 20:08

Prawda jest taka,że po reformie administracyjnej kraju kiedy Piotrków utracił status miasta wojewódzkiego to wszystko zaczęło upadac! Prowincja coraz wieksza! Zyskały tylko miasta wojewódzkie gdzie kieruje się większość inwestycji i finansów!!!

133


Travis ~Travis (Gość)10.11.2019 14:31

ja codziennie dojeżdżam do Łodzi do pracy, bo tutaj jest kiła i mogiła jeśli chodzi o zarobki, a widząc te korki w godzinach szczytu, które dopiero tak naprawdę się zaczną gdy zniknie węzeł Bełchatów, coraz częściej myślę nad ucieczką z tego chojniodołka

101


gość ~gość (Gość)09.11.2019 18:54

Moja siostra ukończyła niedawno studia w Poznaniu jako dietetyczka. W Piotrkowskim Urzędzie "Pracy" zaoferowali jej pracę... na magazynie. Więcej pisać nie trzeba. Piotrków to upadające, wyludniające się miasto i tyle. W każdych rankingach zajmujemy ostatnie miejsca.

142


gość ~gość (Gość)10.11.2019 12:08

XD smiechłem XD

40


gość ~gość (Gość)10.11.2019 02:02

Komu źle to wypad z miasta,nikt Was na siłę nie trzyma

216


gość ~gość (Gość)10.11.2019 08:54

Ludzie, tzw. wyborcy wybrali miałkiego prezydenta Chojniaka. Facet bez wizji miasta. Tyle kadencji to powinniśmy mieć tu eldorado. Może bez złota w Strawie ale zakłady z każdej strony miasta z obwodnicą wokół. A mamy degrengoladę. Upadamy i żadne głupie rankingi tego nie zatuszują.

83


ThankYouKriss ~ThankYouKriss (Gość)09.11.2019 20:59

Za to Piotrków jest w pierwszej 10-tce miast jeśli chodzi o rosnącą depresje mieszkańców oraz umieralność w średnim wieku...można się tym jak na ironie pocieszać

140


gość ~gość (Gość)09.11.2019 20:00

Bo tu albo siedzisz na kasie w markecie,albo jeździsz wózkiem w magazynach.

180


gość ~gość (Gość)09.11.2019 15:37

Ktoś tego niemotę wybrał. Teraz płaczecie. To wybraliście to nacie. Ja już dawno to miasto opuściłem choć jestem w eieku średnim. To samo proponuję młodym aż zostanie sam z swoją świtą i zgasi światło. Miasto z taką loklizacją, dodtępem do dróg i kolei powinno być w pierwszej piątce a nie na ko?cu. WSTYD.

164


lulu ~lulu (Gość)09.11.2019 11:14

Za kilkanaście lat w Piotrkowie będzie niewiele mieszkańców. Mieszkań w blokach będzie do wyboru do koloru. Tylko kto zechce tu żyć. Młodzi emigrują za przysłowiowym chlebem bo w Piotrkowie nie ma przyszłości. Smutne, że władzy miasta na tym nie zależy. Oj nie ma tu gospodarza, nie ma!

153


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat