Piotrków: Sprawa asystenta na Komisji Rewizyjnej

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 21 lutego 2011178 28508
Za zbyt rozrzutnego w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi uznał prezydenta miasta jeden z mieszkańców Piotrkowa, który złożył (do Rady Miasta) wniosek o zlikwidowanie stanowiska asystenta prezydenta.

Przypomnijmy, że w styczniu 2011 roku Krzysztof Chojniak powołał na to stanowisko Dorotę Jankowską (byłą szefową sztabu wyborczego obecnego prezydenta). - Wnoszę o ustalenie wysokości przyznanego pani asystent wynagrodzenia i zobowiązanie prezydenta miasta przez RM do likwidacji tegoż stanowiska, które w mojej ocenie zasługuje na aprobatę wyłącznie w przypadku posłów i senatorów. Prezydent miasta takiego jak Piotrków nie potrzebuje asystenta. Jest to niegospodarność - napisał w piśmie do RM piotrkowski społecznik.

 

Według wnioskodawcy prezydent nie zważa na bardzo trudną sytuację finansową miasta, spłacając jednocześnie długi wyborcze pieniędzmi piotrkowskich podatników. - Prezydent odmówił racji mojemu wnioskowi o zniesienie opłaty za posiadanie psów, z której wpływy do budżetu miasta za 2010 rok wyniosły zaledwie 17 tys. zł. Uczynił wszystko, żeby nie została obniżona stawka za parkowanie w płatnych strefach z 3 zł na 2 zł za godzinę. Uzasadnił to trudną sytuacją finansową miasta i budżetem. Nie zważając na powyższe, wciąż zaciąga nowe kredyty, coraz bardziej zadłużając miasto. Nic to dla prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka, bowiem nie zważając na powyższe, utworzył w UM stanowisko asystenta. Oczekuję zlikwidowania stanowiska asystenta prezydenta miasta ze względu na trudna sytuację finansową miasta i skąpy budżet na 2011 rok - czytamy we wniosku.
Sprawę rozpatrzyła podczas wtorkowego posiedzenia Komisja Rewizyjna Rady Miasta. W imieniu magistratu głos zabrał wiceprezydent Andrzej Kacperek, który powołując się na przepisy ustawy o samorządzie, stwierdził, że prezydent miał pełne prawo do zatrudnienia asystenta. - Chciałbym prosić o uznanie tej skargi za bezzasadną. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym to wójt, burmistrz, prezydent jest kierownikiem urzędu. Do wyłącznej kompetencji prezydenta należy kwestia decydowania o zatrudnieniu pracowników w jego aparacie pomocniczym, co skutkuje także tym, że prezydent, wójt, burmistrz ponosi wyłączną odpowiedzialność za pracę świadczoną przez tychże pracowników. Nowa ustawa o pracownikach samorządowych z listopada 2008 roku dała możliwość zatrudnienia przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta nowej kategorii pracowników (nieznanej poprzedniej ustawie) - asystentów oraz doradców. W zależności od liczby mieszkańców w gminie bądź w powiecie, w mieście do 100 tys. wójt, burmistrz, prezydent może zatrudnić w sumie do 5 doradców i asystentów. Pan prezydent skorzystał z ustawowego przywileju i zatrudnił asystenta - argumentował A. Kacperek.

 

Według wnioskodawcy zatrudnienie asystenta przez prezydenta obciąży budżet miasta (w ciągu 4 lat kadencji samorządu) kwotą ok. 336 tys. zł. Niestety podczas posiedzenia Komisji nie dowiedzieliśmy się, jakie jest wynagrodzenie Doroty Jankowskiej. - Informacji o wysokości swojego wynagrodzenia może udzielić wyłącznie pracownik, ponieważ są to informacje chronione prawem - informował wiceprezydent.

 

- Nikt z nas się tym nie chwali i nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że w sposób przyzwoity zachowujemy się wobec naszych pracodawców - mówi z kolei sama pani asystent.
Decyzją członków Komisji Rewizyjnej skargę piotrkowskiego społecznika uznano za bezzasadną.
Okazuje się jednak, że stanowisko asystenta nie jest w piotrkowskim urzędzie zbędne. - 80-tysięczne miasto, które chce się rozwijać, potrzebuje nowych pracowników - twierdzi Dorota Jankowska.

 

- Pracę rozpoczęłam w drugiej połowie stycznia. Mam dość szeroki zakres zadań. Jest to organizacja pracy pana prezydenta polegająca na kompatybilnym połączeniu ilości spotkań z ich ważnością. Do tego dochodzi też przygotowanie materiałów na te spotkania, merytoryczne przygotowanie ich tematyki. Dodatkowo w zakresie obowiązków mam zapisane funkcje doradcze. One są ściśle związane z moją funkcją w UM, związaną z rozwojem miasta. Piotrków jest dużym, 80-tysięcznym miastem, które ciągle się rozwija, w którym rodzą się nowe projekty. Moja funkcja doradcza polega na tym, aby wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie i merytorycznie podpowiedzieć rozwiązania, które być może do tej pory nie były w żaden sposób wykorzystane. Nazwałabym to nowym, świeżym spojrzeniem. Nie mnie oceniać, czy to stanowisko było w urzędzie potrzebne. Ja oczywiście poddaję się pełnej ocenie. Uważam, że skoro miasto ma 80 tys. mieszkańców, skoro chce się rozwijać, to nowi ludzie są potrzebni. W ciągu 4 miesięcy kampanii wyborczej prezydent miał okazję zapoznać się z systemem mojej pracy, ze sposobem zarządzania zespołem, miał więc okazję zweryfikować moje doświadczenie i umiejętności - mówi asystent prezydenta.

 

AS


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (178)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

klet ~klet (Gość)01.03.2011 20:16

"agaa" napisał(a):
Siła waszego napędzania wynosi w ostatniej dobie 11111111 przyciśnięć na klawiaturze, 222222222222 uderzeń w monitor. Coś wam opada podjarka.


agaa ja nadal czekam jak mi te 10 punktów wymienisz jakie Twój Guru za ostatnie 4 latka osiągnął, dokonał.

00


blackgreen ~blackgreen (Gość)01.03.2011 19:59

Internauci o nickach: Lola, Aman, Klet i Piotrkowianin powinni po najbliższym jesiennym przegranym referendum w sprawie odwołania prezydenta i rady miejskiej zostać ekipą rządzącą miastem.
Mniejsza z tym, kto prezydentem (ale właśnie dlaczego nie kobieta wreszcie?), kto wice. Na pewni Piotrkowianin d/s technicznych. Klet d/s oświaty, kultury, sportu. Aman najlepiej sekretarzem miasta.
Tacy internauci jak: Lukch, Markpio, Motyl, Maddox, Józek z Koziej Wólki, Sklave, Piotr, Arti, Tartu powinni otrzymać mandaty radnych rady miejskiej i wspomagać ścisłe kierownictwo w decyzjach zgodnie z ustawą o samorządzie lokalnym. Nie potrzeba do rządzenia 80-tysięcznym miastem 23 radnych jak teraz. Nowy Jork ma... kilku radnych, chyba sześciu.
Myślę, że po pierwszej 4-letniej kadencji Piotrków by się zaczął zmieniać wyraźnie na lepsze.
Gdyby ta cała ekipa w kształcie mniej więcej przeze mnie wymienionym zyskała zaufanie społeczne i aprobatę mieszkańców i by objęła władzę na drugą 4-letnią kadencję, kontynuując rozpoczęty proces przywracania miastu normalności, to za 8 lat Piotrków Trybunalski mógłby być zupełnie innym miastem, lepszym.
Zapyta ktoś, dobrze a ten 97-300? Narobił się tyle. Tak, narobił, ale nie zarobił. Lecz posadę odźwiernego na czas próby mógłby ewentualnie objąć.

00


qwarc ~qwarc (Gość)01.03.2011 19:39

"Aman" napisał(a):
"qwarc" napisał(a):
LOLA i WŁOSTOWIC to przecież jedna i ta sama osoba! Od dawna to wiadomo!


"qwarc" napisał(a):
LOLA i WŁOSTOWIC to przecież jedna i ta sama osoba! Od dawna to wiadomo!


LOLA na PW podesłała mi info że nie jest PIOTREM WŁOSTOWICEM . Może i tak

00


agaa ~agaa (Gość)01.03.2011 19:17

Siła waszego napędzania wynosi w ostatniej dobie 11111111 przyciśnięć na klawiaturze, 222222222222 uderzeń w monitor. Coś wam opada podjarka.

00


Maciek ~Maciek (Gość)01.03.2011 19:08

"qwarc" napisał(a):
LOLA i WŁOSTOWIC to przecież jedna


Chyba Cię główka boli.

00


EPI ~EPI (Gość)01.03.2011 18:05

U nas na wsi radnych nie ma.Musimy radzić sobie sami

00


Aman Amanranga01.03.2011 18:03

"qwarc" napisał(a):
LOLA i WŁOSTOWIC to przecież jedna i ta sama osoba! Od dawna to wiadomo!

Dobrze, dobrze. Myśl sobie tak dalej.

00


qwarc ~qwarc (Gość)01.03.2011 17:57

"Aman" napisał(a):
Lola co Ci wszyscy ludzie od Ciebie chcą?:-)


LOLA i WŁOSTOWIC to przecież jedna i ta sama osoba! Od dawna to wiadomo!

00


Aman Amanranga01.03.2011 17:48

"Lola" napisał(a):
Absolutnie żenująca bzdura. Radzę cofnąć się w czasie o jakieś 3-4 miesiące i prześledzić moje posty. Rozwijać tematu nie będę, bo nie widzę sensu.

Lola co Ci wszyscy ludzie od Ciebie chcą?:-) Najważniejsze to miej jak dotychczas oczy szeroko otwarte. Tak naprawdę to nieważne jakie mamy nicki i jakie, mamy czy nie mamy, zasługi. Najważniejsze, że widocznie myślimy podobnie i to powinno być najważniejsze.

00


Joanna ~Joanna (Gość)01.03.2011 17:36

Tak trzymaj. Nie będą Ci chłopy wciskać bzdur.Zupełnie odrwócili Twoje słowa. I masz rację nie tylko włostowic się tu liczy

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat