Piotrków: Sprawa asystenta na Komisji Rewizyjnej

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 21 lutego 2011178 28507
Za zbyt rozrzutnego w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi uznał prezydenta miasta jeden z mieszkańców Piotrkowa, który złożył (do Rady Miasta) wniosek o zlikwidowanie stanowiska asystenta prezydenta.

Przypomnijmy, że w styczniu 2011 roku Krzysztof Chojniak powołał na to stanowisko Dorotę Jankowską (byłą szefową sztabu wyborczego obecnego prezydenta). - Wnoszę o ustalenie wysokości przyznanego pani asystent wynagrodzenia i zobowiązanie prezydenta miasta przez RM do likwidacji tegoż stanowiska, które w mojej ocenie zasługuje na aprobatę wyłącznie w przypadku posłów i senatorów. Prezydent miasta takiego jak Piotrków nie potrzebuje asystenta. Jest to niegospodarność - napisał w piśmie do RM piotrkowski społecznik.

 

Według wnioskodawcy prezydent nie zważa na bardzo trudną sytuację finansową miasta, spłacając jednocześnie długi wyborcze pieniędzmi piotrkowskich podatników. - Prezydent odmówił racji mojemu wnioskowi o zniesienie opłaty za posiadanie psów, z której wpływy do budżetu miasta za 2010 rok wyniosły zaledwie 17 tys. zł. Uczynił wszystko, żeby nie została obniżona stawka za parkowanie w płatnych strefach z 3 zł na 2 zł za godzinę. Uzasadnił to trudną sytuacją finansową miasta i budżetem. Nie zważając na powyższe, wciąż zaciąga nowe kredyty, coraz bardziej zadłużając miasto. Nic to dla prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka, bowiem nie zważając na powyższe, utworzył w UM stanowisko asystenta. Oczekuję zlikwidowania stanowiska asystenta prezydenta miasta ze względu na trudna sytuację finansową miasta i skąpy budżet na 2011 rok - czytamy we wniosku.
Sprawę rozpatrzyła podczas wtorkowego posiedzenia Komisja Rewizyjna Rady Miasta. W imieniu magistratu głos zabrał wiceprezydent Andrzej Kacperek, który powołując się na przepisy ustawy o samorządzie, stwierdził, że prezydent miał pełne prawo do zatrudnienia asystenta. - Chciałbym prosić o uznanie tej skargi za bezzasadną. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym to wójt, burmistrz, prezydent jest kierownikiem urzędu. Do wyłącznej kompetencji prezydenta należy kwestia decydowania o zatrudnieniu pracowników w jego aparacie pomocniczym, co skutkuje także tym, że prezydent, wójt, burmistrz ponosi wyłączną odpowiedzialność za pracę świadczoną przez tychże pracowników. Nowa ustawa o pracownikach samorządowych z listopada 2008 roku dała możliwość zatrudnienia przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta nowej kategorii pracowników (nieznanej poprzedniej ustawie) - asystentów oraz doradców. W zależności od liczby mieszkańców w gminie bądź w powiecie, w mieście do 100 tys. wójt, burmistrz, prezydent może zatrudnić w sumie do 5 doradców i asystentów. Pan prezydent skorzystał z ustawowego przywileju i zatrudnił asystenta - argumentował A. Kacperek.

 

Według wnioskodawcy zatrudnienie asystenta przez prezydenta obciąży budżet miasta (w ciągu 4 lat kadencji samorządu) kwotą ok. 336 tys. zł. Niestety podczas posiedzenia Komisji nie dowiedzieliśmy się, jakie jest wynagrodzenie Doroty Jankowskiej. - Informacji o wysokości swojego wynagrodzenia może udzielić wyłącznie pracownik, ponieważ są to informacje chronione prawem - informował wiceprezydent.

 

- Nikt z nas się tym nie chwali i nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że w sposób przyzwoity zachowujemy się wobec naszych pracodawców - mówi z kolei sama pani asystent.
Decyzją członków Komisji Rewizyjnej skargę piotrkowskiego społecznika uznano za bezzasadną.
Okazuje się jednak, że stanowisko asystenta nie jest w piotrkowskim urzędzie zbędne. - 80-tysięczne miasto, które chce się rozwijać, potrzebuje nowych pracowników - twierdzi Dorota Jankowska.

 

- Pracę rozpoczęłam w drugiej połowie stycznia. Mam dość szeroki zakres zadań. Jest to organizacja pracy pana prezydenta polegająca na kompatybilnym połączeniu ilości spotkań z ich ważnością. Do tego dochodzi też przygotowanie materiałów na te spotkania, merytoryczne przygotowanie ich tematyki. Dodatkowo w zakresie obowiązków mam zapisane funkcje doradcze. One są ściśle związane z moją funkcją w UM, związaną z rozwojem miasta. Piotrków jest dużym, 80-tysięcznym miastem, które ciągle się rozwija, w którym rodzą się nowe projekty. Moja funkcja doradcza polega na tym, aby wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie i merytorycznie podpowiedzieć rozwiązania, które być może do tej pory nie były w żaden sposób wykorzystane. Nazwałabym to nowym, świeżym spojrzeniem. Nie mnie oceniać, czy to stanowisko było w urzędzie potrzebne. Ja oczywiście poddaję się pełnej ocenie. Uważam, że skoro miasto ma 80 tys. mieszkańców, skoro chce się rozwijać, to nowi ludzie są potrzebni. W ciągu 4 miesięcy kampanii wyborczej prezydent miał okazję zapoznać się z systemem mojej pracy, ze sposobem zarządzania zespołem, miał więc okazję zweryfikować moje doświadczenie i umiejętności - mówi asystent prezydenta.

 

AS


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (178)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MARKPIO ~MARKPIO (Gość)04.03.2011 00:17

"MARKPIO" napisał(a):
MARKPIOranga
wczoraj, 00:06
Pani Asystent! Nowy dzionek się zaczął! Co Pani dziś w pracy będzie robić?
edycja cytat
Sorki że się powtarzam!Ale odpowiedzi piotrkowianie nie dostali.Może tym razem dojdzie?
klet

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)03.03.2011 00:06

Pani Asystent! Nowy dzionek się zaczął! Co Pani dziś w pracy będzie robić?

00


klet ~klet (Gość)02.03.2011 17:59

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)02.03.2011 12:11

Kiedy się skończy miesiąc miodowy Pana Prezydenta z Panią asystent?
Ano wtedy, kiedy Pan Prezydent przestanie pomagać rządzić Pani Asystent i zacznie robić to sam!!!

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)02.03.2011 11:28

"Nadia" napisał(a):
Kobiecie? Lubisz zielony kolor i czarny? Ubierasz się w te kolory? Może w czarno-zielone paski? To raczej takie męskie...


Kobiety to tylko o kolorach na okrągło!
Zapytasz kobietę jakie najbardziej lubi samochody to odpowie -czerwone!

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga02.03.2011 09:41

"Nadia" napisał(a):
Lubisz zielony kolor i czarny? Ubierasz się w te kolory? Może w czarno-zielone paski? To raczej takie męskie...

A może to górniczka z KWB "Bełchatów"? ;)

00


klet ~klet (Gość)02.03.2011 08:02

"agaa" napisał(a):
W przeciwieństwie do Ciebie jestem wolną kobitą i nie muszę się uzależniać od, w Twoim mniemaniu, jakiegoś góru. Masz niepokój wewnętrrzny i to Ci nie pozwala normalnie funkcjonować. chyba potrzebna Ci jest terapia - psycho-logos.


Funkcjonuję poprawnie nic mnie nie dolega. Natomiast, jeśli powiedziałaś A to dokończ i powiedz B, C .... Z.
Nie też dlaczego kolejna osoba wysyła mnie na badania ?
Jeżeli macie problem ze zdrowiem to chyba Wy musicie się udać na badanie głowy.
Przeważnie w 99,99% przypadków osób, które należą do jakiejkolwiek sekty ich umysły mają konsystencję kisielu, toteż nie należy tego lekceważyć i wnet pobiec do lekarza.

00


Nadia ~Nadia (Gość)02.03.2011 00:30

Delbana, ciebie nie ma w ekipie, bo w roztargnieniu zapomniałaś o sobie albo udajesz - podpuszczasz publikę;)
Co też zaproponują ludziska? Już ten pomysł podobny gdzieś się pojawiał, przeróbki uczyniono. Ale z ciebie kokietka! I wierzyć tu kobiecie. Kobiecie? Lubisz zielony kolor i czarny? Ubierasz się w te kolory? Może w czarno-zielone paski? To raczej takie męskie...

00


agaa ~agaa (Gość)01.03.2011 22:06

Do KLETA
W przeciwieństwie do Ciebie jestem wolną kobitą i nie muszę się uzależniać od, w Twoim mniemaniu, jakiegoś góru. Masz niepokój wewnętrrzny i to Ci nie pozwala normalnie funkcjonować. chyba potrzebna Ci jest terapia - psycho-logos.

00


Delbana ~Delbana (Gość)01.03.2011 21:57

"blackgreen" napisał(a):
Internauci o nickach: Lola, Aman, Klet i Piotrkowianin powinni po najbliższym jesiennym przegranym referendum w sprawie odwołania prezydenta i rady miejskiej zostać ekipą rządzącą miastem.
Mniejsza z tym, kto prezydentem (ale właśnie dlaczego nie kobieta wreszcie?), kto wice. Na pewni Piotrkowianin d/s technicznych. Klet d/s oświaty, kultury, sportu. Aman najlepiej sekretarzem miasta.
Tacy internauci jak: Lukch, Markpio, Motyl, Maddox, Józek z Koziej Wólki, Sklave, Piotr, Arti, Tartu powinni otrzymać mandaty radnych rady miejskiej i wspomagać ścisłe kierownictwo w decyzjach zgodnie z ustawą o samorządzie lokalnym. Nie potrzeba do rządzenia 80-tysięcznym miastem 23 radnych jak teraz. Nowy Jork ma... kilku radnych, chyba sześciu.
Myślę, że po pierwszej 4-letniej kadencji Piotrków by się zaczął zmieniać wyraźnie na lepsze.
Gdyby ta cała ekipa w kształcie mniej więcej przeze mnie wymienionym zyskała zaufanie społeczne i aprobatę mieszkańców i by objęła władzę na drugą 4-letnią kadencję, kontynuując rozpoczęty proces przywracania miastu normalności, to za 8 lat Piotrków Trybunalski mógłby być zupełnie innym miastem, lepszym.
Zapyta ktoś, dobrze a ten 97-300? Narobił się tyle. Tak, narobił, ale nie zarobił. Lecz posadę odźwiernego na czas próby mógłby ewentualnie objąć.


A ja się nawet na sprzątaczkę nie nadaję? Co jest?

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat