Piotrków: Policja i sanepid sprawdzali, czy klienci i pracownicy sklepów noszą maseczki

Policja KMP Piotrków Czwartek, 13 sierpnia 202088 24388
Piotrkowscy policjanci i pracownicy sanepidu przeprowadzali kontrole sklepów na terenie miasta. Sprawdzali czy mieszkańcy stosują się do obostrzeń związanych z epidemią.
fot. policja

13 sierpnia piotrkowscy funkcjonariusze wraz z pracownikami sanepidu przeprowadzili kontrole w dokładnie siedmiu sklepach. Sprawdzali czy pracownicy i klienci stosują się do obowiązujących obostrzeń. - Z pracownikami placówek przeprowadzono rozmowy na temat przestrzegania regulacji prawnych w tym zakresie – informuje oficer prasowy komendy policji w Piotrkowie. - Funkcjonariusze wielokrotnie pouczali klientów sklepów o obowiązku zasłaniania nosa i ust. Należy pamiętać, że maseczka noszona na brodzie czy przy odkrytym nosie w żaden sposób nas nie chroni. Jeżeli osoba ma problemy z oddychaniem w maseczce, rozwiązaniem może okazać się przyłbica.

 

Policjanci przypominają, aby stosować się do panujących obostrzeń, dla bezpieczeństwa swojego i innych. Wynik przeprowadzonych kontroli był pozytywnym zaskoczeniem. Policjanci nie wystawili żadnego mandatu. Kontrole sklepów będą co jakiś czas przeprowadzane na terenie miasta. - Funkcjonariusze również kontrolują komunikację miejską i reagują na wszystkie naruszenia przepisów – dodaje rzecznik piotrkowskiej jednostki policji.

 


Pamiętajcie!

Obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metra odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.: w autobusie, tramwaju i pociągu, w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

 

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

- w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,

- w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),

- podczas przebywania w lesie,

- podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Obowiązuje do odwołania!!!

Ważne! Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:

- całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,

- trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nos.


Ograniczenia w przemieszczaniu się - 1,5 metry to minimalna odległość między pieszymi

Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Obowiązuje od 25 lipca.


Zainteresował temat?

2

10


Komentarze (88)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jdr ~jdr (Gość)14.08.2020 22:39

Proponuję udać się na halę targową we wtorki i piątki, Hulaj dusza, piekła nie ma. Ludzie wpychają się na człowieka, na chama, Gdyby mogli to jeszcze na plecy by weszli. Nikt nie trzyma dystansu, nikt nie ma maseczek czy czegokolwiek na twarzy, jedynie makijaż i to rozmazany. W dużych sklepach nie lepiej. Ani sprzedawcy, ani kupujący maseczek nie noszą. Nie wiem co ci ludzie mają w głowach. W koszykach tylko węgiel na grilla,kiełbasa, piwo i jakieś przyprawy. Rozum im odebrało.

37


gość ~gość (Gość)15.08.2020 12:50

A mnie odwiedził policjant i był bez maseczki. To już nie rozumiem nic z tego. Zarazamy się tylko w miejscach gdzie rząd nasz sobie wymyślił tylko tak to sobie można wyjaśnić

40


gość ~gość (Gość)13.08.2020 17:30

No wreszcie tylko jakie pouczenie pandemia trwa od paru miesięcy trudno o niej nie wiedzieć więc powinny się mandaty posypać jak ktoś nie potrafi się dostosowa

109


Pikor ~Pikor (Gość)13.08.2020 19:50

I bardzo dobrze! Kontrole! W sklepach, emzetkach, busach...

811


gość ~gość (Gość)14.08.2020 15:50

Na słowackiego w biedroce brak płynu do dezynfekcji rąk

12


Jasiek ~Jasiek (Gość)13.08.2020 19:48

Kary, kary i jeszcze raz kary. I to porządne. Niech ludzie wreszcie zmądrzeją.

1320


gość ~gość (Gość)13.08.2020 22:27

A skąd mam wiedzieć że trzeba nosić maseczkę jak np nie mam internetu ani tv?

56


gość ~gość (Gość)14.08.2020 09:31

Wystarczy nie przyjść mandatu i każdy sąd nas uniewinni gdyx to tylko rozporządzenie a nie ustawa i sad nie ma narzędzi do ukarania

41


enedue123 ~enedue123 (Gość)14.08.2020 09:11

Skontrolować sklepy monopolowe i małe markety , które sprzedają alkohol klientom będącym w stanei wskazującym na spożycie ...
.... UM wydaje koncesje, więc również powinien coś działać w tym temacie, a nie , że wymyślili jakąś głupią prohibicje i myślą , że to coś zmianiło

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat