Piotrków: Ocalić te zapomniane

Dziennik Łódzki Piątek, 17 października 20081 1358
Już po raz 21. harcerze, uczniowie i ich nauczyciele, piotrkowscy parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnego samorządu będą kwestować na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków.
- Dochód z tegorocznej kwesty chcemy przeznaczyć na nagrobki z przełomu XIX i XX, a takich, naprawdę wartościowych architektonicznie, jest dużo - mówi Waldemar Domarańczyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piotrkowa, które organizuje doroczną kwestę. - Dość wymienić pomniki Rozalii Jabłkowskiej, Klary Dambrowskiej, Józefa Kozłowskiego, Rudolfa Hesele, czy Romana Szamańskiego.

Kwesta będzie prowadzona 1 listopada od godz. 8 do godz. 17 i 2 listopada od godz. 8 do godz. 16. Kwestujących będzie można spotkać przy czterech głównych bramach prowadzących na cmentarz rzymskokatolicki. Jeśli włączy się młodzież gimnazjalna, Domarańczyk liczy, że uda się też utworzyć ruchome punkty zbiórki datków do puszek, które pojawią się na innych ulicach.

W pierwszych dniach listopada, pod patronatem "Polski Dziennika Łódzkiego" otwarta zostanie także wystawa fotografii naszego fotoreportera Dariusza Śmigielskiego, przedstawiająca najpiękniejsze detale architektoniczne nagrobków znajdujących się na starym cmentarzu. Na tę swoistą wycieczkę po zabytkowych nagrobkach będzie można się wybrać najpierw do Miejskiego Ośrodka Kultury, potem zdjęcia będą wystawione w innych obiektach użyteczności publicznej. Domarańczyk planuje, by wystawie też towarzyszyła zbiórka datków.

Lista zabytkowych nagrobków znajdujących się na piotrkowskim starym cmentarzu, które wymagają odnowienia, jest długa. Liczy sobie ponad sto pozycji. - Bierzemy pod uwagę te, o które po prostu ktoś musi się zatroszczyć, którymi nie zajmują się już rodziny zmarłych, najczęściej postaci zasłużonych dla tego miasta - dodaje Waldemar Domarańczyk.

Dzięki datkom udało się m.in. zakończyć w trzech etapach renowację jednego z najpiękniejszych obiektów znajdujących się w starej części cmentarza, Kaplicy Juttnerów, która zyskała m.in. wentylację krypty i nowe posadzki marmurowe. Odnowiony też został ołtarz z białego marmuru. Odnowienie polichromii okazało się być jednak ponad możliwości finansowe Towarzystwa. Dochód z ubiegłorocznej kwesty, ponad 8,5 tys. zł, przeznaczony będzie wraz z pieniędzmi przekazanymi w darze (w sumie 26 tys. zł) przez zmarłego w Wielkiej Brytanii Witolda Gillera na odrestaurowanie dwóch pomników znajdujących się po lewej stronie głównej alei. Obydwa wykonane są w piaskowcu. Pierwszy z nich to nagrobek Ignasia Jankowskiego w formie stelii z rzeźbą dziecka z 1888 roku. Drugi to obelisk na grobie Jozefa Falkowskiego z 1908 roku.

Towarzystwo stara się także o dofinansowanie z funduszu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, renowacji i opieki konserwatorskiej co najmniej 10 nagrobków, które wymagają dużych nakładów finansowych. Najpierw jednak potrzebna jest zgoda administracji kościelnej na wpisanie tych obiektów do rejestru zabytków. Towarzystwo nie ogranicza się do listopadowej zbiórki. - Przy okazji Trybunałów Koronnych będziemy też prowadzić sprzedaż naszego przewodnika po wszystkich zabytkowych nagrobkach, które znajdują się na starym cmentarzu- dodaje Domarańczyk.

Aleksandra Tyczyńska POLSKA Dziennik Łódzki

Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aman ~Aman (Gość)17.10.2008 11:56

Część z tej kasy i tak pójdzie na spłatę murka.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat