Piotrków: Nowa biblioteka? Potrzebne wykopaliska

Tydzień Trybunalski Czwartek, 11 sierpnia 201113 7557
Co kryje się w podziemiach placu pofranciszkańskiego? Tego nikt nie wie. Wiadomo, że setki lat temu stały tam klasztor i kościół Franciszkanów. Jedno jest też pewne - jeśli miasto chce tam postawić nowy gmach biblioteki, musi sprawdzić, co ukryte jest pod ziemią, czyli przeprowadzić badania archeologiczne. - Bo to, co jest pod ziemią, jest zabytkiem - mówi kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W obrębie placu pofranciszkańskiego (przez piotrkowian zwanego również placem pokoszarowym) stał kiedyś klasztor i kościół Franciszkanów. Kościół został rozebrany w XIX wieku. Klasztor miał 3 skrzydła. Czworobok zabudowy zamykał kościół. Historię tego miejsca przybliżył nam Zygmunt Błaszczyk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Franciszkanie pojawiają się w Polsce w średniowieczu. Klasztor był wzniesiony poza murami obronnymi miasta. Jest wcześniejszy od klasztoru Bernardynów wznoszącego się po przeciwnej, zachodniej stronie miasta. Kościół został rozebrany w XIX wieku po kasacie zgromadzenia franciszkanów. Sporo elementów wyposażenia znalazło się w innych kościołach, np. ołtarze, ale nie tylko. Np. w kościele św. Jacka znajdują się tablice epitafijne osób, które były pochowane w obrębie kościoła Franciszkanów. Ołtarze z tego kościoła znajdują się w różnych miejscach w okolicach Piotrkowa, czasem w kościółkach wiejskich - opowiada konserwator.

 

W XIX wieku w budynkach klasztoru zostały ulokowane koszary, dlatego właśnie plac pofranciszkański bywa również nazywany placem pokoszarowym. Dziś na placu nie ma już żadnych śladów tej zabudowy. – Nie wiadomo, ile zostało pod ziemią, czy rozebrano to całkowicie do gruntu, czy też pod ziemią właśnie pozostały jakieś fragmenty piwnic, murów fundamentowych. To mogłyby wykazać badania archeologiczne. Takich badań na większą skalę nikt tam jeszcze nie prowadził, dlatego trudno powiedzieć, co się zachowało. Piwnice te mogły zachować się częściowo, ale też jest możliwe, że kiedy rozbierano budynki, wykorzystano cały materiał budowlany i rozebrano je całkowicie - wyjaśnia Z. Błaszczyk.

To, co jest pod ziemią, jest oczywiście zabytkiem świadczącym o historii architektury, historii Piotrkowa, historii tego miejsca. Czy jest szansa na przeprowadzenie badań archeologicznych? Na razie nie ma takiego planu badawczego, ale szansą mogłaby być realizacja koncepcji budowy nowej biblioteki miejskiej (do której miasto - jak dotąd bezskutecznie - przymierza się od lat).

 

- Jest projekt, że w najbliższym sąsiedztwie nieistniejącego już dziś klasztoru powstanie biblioteka miejska. Gdyby miały być tam prowadzone prace budowlane, ziemne, wówczas inwestor będzie zobowiązany do wykonania takich badań. Zabudowania poklasztorne znajdowały się w zachodniej części tego placu, bliżej ulicy Jerozolimskiej (tam jest takie obniżenie terenu). Natomiast biblioteka została zaprojektowana po wschodniej stronie placu pofranciszkańskiego. Koncepcja przewiduje badania i ewentualne wykorzystanie śladów i pozostałości klasztoru. Jest możliwość, że przy budowie nowego obiektu wykorzystuje się dawne mury i na nich coś się buduje. Przedwcześnie jest rozstrzygać zakres i metody badań bo przecież biblioteka jest dotąd w fazie projektów. Badania archeologiczne przeprowadza się różnymi metodami. Technika daje coraz większe możliwości, także bezinwazyjnych badań, tzn. bez rozkopywania, a co za tym idzie, nieuchronnego uszkadzania pozostałości historycznej zabudowy - mówi Błaszczyk.

 

W Piotrkowie po raz ostatni takie badania na większą skalę przeprowadzano kilka lat temu w miejscu, gdzie obecnie wznosi się nowy klasztor Jezuitów. Wtedy miały one bardzo szeroki zakres. Badano warstwę po warstwie, od średniowiecza po XX wiek. - Myślę, że w przypadku placu pofranciszkańskiego wykopy nie byłyby tak głębokie jak przy kościele Jezuitów, natomiast można się liczyć z innymi problemami, bo może tam znajdować się cmentarz grzebalny. To również wymaga badań, ale wymagałoby innych metod. To wszystko są na razie przypuszczenia - dodaje Zygmunt Błaszczyk.

 

Co prawda na razie większych szans na budowę nowego gmachu biblioteki nie widać, jednak dobrze wiedzieć, czego należy się spodziewać, jeśli władzom miasta wreszcie uda się pozyskać środki na budowę obiektu.

 

Aleksandra Stańczyk


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anty ~anty (Gość)12.08.2011 09:30

Przecież ta biblioteka nie powstanie. W najbliższym czasie tracą ważność wydane pozwolenia. Wszystkie projekty na które zostało wydane bardzo dużo pieniędzy (może ktoś zna dokładną kwotę), będą musiały zostać odnowione i za to będzie trzeba znowu zapłacić bardzo dużo pieniędzy. Ot taka inwestycja po piotrkowsku.
Gdzie jest ABE, CBŚ czy jak to się tam nazywa.

10


Bleki Blekiranga12.08.2011 08:39

można byłoby odbudować ten klasztor i tam umieścić bibliotekę, a tak szuka się jakichś poronionych pomysłów na nowy projekt, który nawet "niewygląda"...

01


marek oczywiście ~marek oczywiście (Gość)11.08.2011 23:29

budynek Hawany stanowczo nie nadaje się na bibliotekę.
tam powinna powstać sala koncertowa Szkoły Muzycznej bądź Filharmonia..

10


Jarek K. ~Jarek K. (Gość)11.08.2011 22:33

Dlaczego zaraz budować? Czy nie można wykorzystać istniejące budynki? Ostatnio głośna była sprawa budynku po kinie Hawana. Adaptacja nie byłaby tak kosztowna jak budowa nowego budynku a Helios myślę że z chęcią rozwiąże umowę najmu. Zwróćcie też uwagę na lokalizację - taaaka promocja czytelnictwa że lepszej nie potrzeba !!!!

01


Matheus ~Matheus (Gość)11.08.2011 21:50

Cytuję:
~mieszkaniec Piotrkowa Tryb.
Uważam , że na placu pofranciszkańskim należy postawić klasztor franciszkański a nie kościół za placem handlowym.


Uważam, że na placu pokoszarowym należy postawić koszary :D

10


Piotrkowianin Piotrkowianinranga11.08.2011 20:06

"zet" napisał(a):
a czemu nie przystosowac budynku po drugiej stronie placu tam gdzie bylo pogotowie i tego postawionego obok w ktorym mial byc szpital??

Jak to czemu. Bo już dawno go sprzedali, a dieńgi propili.

20


zet ~zet (Gość)11.08.2011 13:12

a czemu nie przystosowac budynku po drugiej stronie placu tam gdzie bylo pogotowie i tego postawionego obok w ktorym mial byc szpital??

00


wkurzony ~wkurzony (Gość)11.08.2011 11:58

Też nowina.Od samego początku kiedy prezydent chwalił się o tym iż wybuduje tam biblioteke/i co gorsza poszło na to prawie milion zł/pisałem,że to nie jest możliwe bez wcześniejszych wykopalisk i sprawdzenia co jest pod ziemią.Czasami trzeba pomyśleć zanim wyda się taką kase i to naszą wspólną.Nic dziwnego ,że teraz bierze się pożyczki po 15 i 20 milionów na bieżące wydatki,a do tego kupuje się samochody i to jakie.

10


mieszkaniec Piotrkowa Tryb. ~mieszkaniec Piotrkowa Tryb. (Gość)11.08.2011 11:55

Uważam , że na placu pofranciszkańskim należy postawić klasztor franciszkański a nie kościół za placem handlowym.

10


Doker ~Doker (Gość)11.08.2011 11:55

Wiem, że narażę się fanom czytelnictwa (choć sam też lubię przeczytać coś od czasu do czasu) ale spójrzmy wpierw na statystyki czytelnicze w Piotrkowie i dopiero zastanówmy się nad okazałym gmachem nowej biblioteki. Bo budowanie dla samego budowania to ma znikomy sens...

01


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat