Piotrków: Kary finansowe tylko dla wybranych

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 01 kwietnia 201337 7291
150 tysięcy złotych kary za niesprzątanie miasta – tyle w sumie (według urzędników za niedopełnienie warunków umowy) musiała zapłacić miastu firma Roka. Śniegu i śmieci w mieście nie brakuje, tymczasem następca Roki – ZiOM – otrzymał dotąd tylko 5 tysięcy złotych kary. By zmotywować firmę, urzędnicy mogą na nią nakładać finansowe kary. Okazuje się, że z takiej formy korzystano wyjątkowo często tylko wtedy, kiedy miasto sprzątała Roka. Czy to wynik niekompetencji firmy, czy urzędniczej złośliwości?

Co jakiś czas na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymujemy wiadomości o zalegających śmieciach, brudzie, a w okresie zimowym – nieusuniętym śniegu. Można przypuszczać, że piotrkowianie nie są zadowoleni z czystości i porządku w mieście.

Na początku 2012 roku firmę sprzątającą – ZiOM zastąpiła firma Roka. Mieszkańcy chwalili ją za skuteczne usuwanie śniegu. Ponieważ nie da się go jednak usunąć ze wszystkich miejsc jednocześnie (co paradoksalnie często powtarzają urzędnicy), na firmę można było nałożyć finansowe kary. Z nadejściem wiosny sytuacja się nie zmieniła, a czarę goryczy przelało niewypłacenie wynagrodzenia za lipiec 2012 roku. Firma Roka straciła cierpliwość i mimo groźby kolejnej kary, wypowiedziała umowę miastu. Sytuację wykorzystała i do przetargu z wolnej ręki przystąpiła firma ZiOM. Sprzątała do końca roku, a z końcem listopada 2012 jako jedyna firma startująca w przetargu wygrała kontrakt na kolejne miesiące sprzątania w mieście. W sumie przez 19 miesięcy na firmę ZiOM nałożono jedną karę – niespełna 5 tysięcy złotych. Firma Roka (za osiem miesięcy kontraktu) otrzymała łączne wezwanie do zapłaty w wysokości około 150 tysięcy złotych. Urzędnicy konieczność nałożenia kar tłumaczą niewywiązywaniem się z umowy. Z kolei firma  ZiOM (zdaniem urzędników) z zapisów w kontrakcie wywiązuje się aż tak dobrze, że karać jej po prostu nie wypada.

JK

***

Sprzątaniem miasta od kilku lat (z 8-miesięczną przerwą) zajmuje się piotrkowska firma Zieleń i Oczyszczanie Miasta (ZiOM). Z kar nakładanych przez miasto (o których informuje biuro prasowe prezydenta) można przypuszczać, że w Piotrkowie tylko ZiOM potrafi usuwać brud i śnieg.

2011 – ZiOM – Zieleń i Oczyszczanie Miasta

W 2011 r. MZDiK nie był zmuszony nakładać kar za utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

2012 - ROKA - Roka Zakład Pracy Chronionej z Piotrkowa

W 2012 r. w trakcie wykonywania obowiązków przez wykonawcę w miesiącach styczeń – sierpień, po licznych uwagach i pouczeniach, nałożono kary o łącznej wysokości 47 953,92 zł, w związku z wielokrotnym niedotrzymywaniem terminów zleceń oraz za rażące zaniedbania i nienależyte wykonywanie usługi w strefie “0” i “I”. Ponadto nie wypłacono części wynagrodzenia za miesiąc lipiec wobec niewykonywania usługi w strefie “I”.
Dodatkowo - w związku z wypowiedzeniem umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, nałożono karę umowną w wysokości 3% wartości umowy brutto.

***

sierpień 2012 - ZiOM

W okresie od sierpnia do grudnia 2012 r., na wykonawcę nałożono kary o łącznej wysokości 4962,68 zł, w związku z przekroczeniem terminu zlecenia oraz opóźnieniem w wykonywaniu prac w strefie “I”.

2013 - ZiOM

Od stycznia do 28 lutego 2013 r. nie było konieczności, aby ZDiUM musiał naliczać kary.

***

Czy firma ROKA nie potrafi sprzątać? O to zapytaliśmy Witolda Maćkowiaka, dyrektora generalnego firmy ROKA.

- Odpowiem wprost i z pełną odpowiedzialnością. Sprzątaliśmy dużo lepiej niż firma, która dbała o porządek w mieście przed nami i po nas. Roka potrafi sprzątać. Problem jest tylko w nastawieniu. Umowa o utrzymanie porządku w mieście jest tak skonstruowana, że ewentualne kary zależą od “widzi mi się” urzędników. Ci zdecydowali się być przeciwko Roce. Jeżeli tylko władza w mieście się zmieni, udowodnimy, że potrafimy tę robotę dobrze wykonać. Do czasu, kiedy człowiek powiązany rodzinnie z firmą ZiOM nadzoruje prace, nie będzie to możliwe. Nakładano na nas absurdalne kary. Za kosz, który jest pełny w trakcie dnia, za piasek, który zostanie przypadkowo rozsypany przez samochód. Nam nawet nie zapłacono za cały miesiąc sprzątania – chodzi o lipiec 2012 roku. Byliśmy zmuszeni rozwiązać umowę. Generalnie chodzi tutaj o to, że w Piotrkowie miała i ma sprzątać firma Zieleń i Oczyszczanie Miasta. Inne firmy bały się stanąć do przetargu (po naszym odejściu), wiedząc, jak nas potraktowano. O 3% wartości umowy (kara, którą również musieliśmy zapłacić) będziemy się procesować, bo teraz mamy dowody na to, że na innych kar się po prostu nie nakłada. Nas można było ukarać za wszystko – mówi Maćkowiak. - Fachowcy wypowiadają się, że to, co w tej chwili dzieje się w mieście, to nie jest sprzątanie, tylko udawanie, że się sprząta, a na to idzie kilka milionów złotych rocznie – dodaje.


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (37)

Przypominamy o ciszy wyborczej. Wszystkie komentarze są moderowane.

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gostek ~Gostek (Gość)17.04.2013 23:53

A ja powiem jeszcze jedną rzecz. Roka, Ziom czy inne takiet tam mają przerąbane, bo gdy miasto organizuje, czy współorganizuje imprezę w mieście, to nagle się okazuje, że żaden, powtarzam żaden z urzędników nie poinformuje firmy, że tam może być kupa śmieci, a za imprezkę urzędnicy medale sobie przypinają. Chyba, że imprezka jest robiona z tej planowanej kary finansowej - czort wie! Pozdrawiam i czuwać!

00


97-3OO ~97-3OO (Gość)03.04.2013 12:28

"97300" napisał(a):
W czyjej chorej głowie wykiełkowały takie bzdury?


Precz z komuną!

00


97-300 Bis ~97-300 Bis (Gość)03.04.2013 09:21

"97300" napisał(a):
Może już czas na spotkanie z okulistą "niezależny" człowieku.


A Ty jeszcze nie pod UM Prezydentowi Chojniakowi placyk odsnieżać?

00


97-300 97-300ranga03.04.2013 09:09

"bodek" napisał(a):
A przeciwnicy firmy ROKA sami napełniali kosze na ulicy smieciami ktore sami znosili, potem robili zdjecia ze kosz pełny, zabierali te same smieci do kolejnego kosza itd.

W czyjej chorej głowie wykiełkowały takie bzdury?

00


97-300 97-300ranga03.04.2013 09:03

"Jacko" napisał(a):
Gołym okiem było widać że Roka i lepiej odśniezała i lepiej sprzątała! Tego mi nikt nie wmówi że było inaczej i każdy normalny niezależny człowiek to widział

Może już czas na spotkanie z okulistą "niezależny" człowieku.

00


Jacko ~Jacko (Gość)03.04.2013 08:43

Gołym okiem było widać że Roka i lepiej odśniezała i lepiej sprzątała! Tego mi nikt nie wmówi że było inaczej i każdy normalny niezależny człowiek to widział

00


śmiechu warte ~śmiechu warte (Gość)03.04.2013 07:55

Prawda jest tylko jedna! Witold M. to największy w mieście manipulant. Siedzi na necie i tylko co 5 min. podpisy zmienia... i do tego perfidnie mija się z prawdą. Nie boi się sprawiedliwości...

00


Ktoś ~Ktoś (Gość)02.04.2013 19:42

Zobaczcie jak nędznie ZiOM odśnieża chodnik przy Wyzwolenie od ronda WWW

00


sklave sklaveranga02.04.2013 13:05

Tak, tak WRONA to piękny ptak.
Chojniak wszystkiemu winny
tylko nie ci co mu na to pozwalają!!!
W domu, na forum pomarudzić, pobiadolić....
Tylko na to jest nas stać!?
O take Polske walczyli.
Socjalizm był zły kapitalizm też nie dobry.
A obrońcom biednych i udręczonych żyje się wyśmienicie.
W PRL jak kotlet na stołówce zdrożał o złotówkę (Radom 76)
to pół Polski strajkowało i nie bało się reżimu
A dzisiaj łby spuszczone i wszystko bierze się na klatę.
To zasługa między innymi Solidarności.
http://sklave.manifo.com/aktualnosci

00


Władzio ~Władzio (Gość)02.04.2013 12:00

Tak Chojniak niszczy dobre firmy! Robią z Piotrkowa swój prywatny folwark!

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat