Piknik z okazji 500-lecia piotrkowskiego zamku królewskiego to była wspaniała lekcja historii

Strefa FM Sobota, 21 września 201917 5232
Z okazji 500-lecia zakończenia budowy zamku królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim i oddania go we władanie ostatnim Jagiellonom w sobotę zorganizowano okolicznościowy piknik. Można było obejrzeć historyczny spektakl, pokazy walk rycerskich, obrazy tak wybitnych malarzy jak Wojciech Kossak, Jerzy Kossak, czy Jan Matejko oraz posłuchać muzyki dawnej.

Ładuję galerię...

Obchody rozpoczęto od wciągnięcia na maszt zamku królewskiego chorągwi jagiellońskiej, następnie na Placu Zamkowym można było obejrzeć inscenizacje legend piotrkowskich w wykonaniu artystów z Piotrkowskiej Fundacji Talentów oraz Etiudę Trybunalską, zaprezentowaną przez aktorów Grupy Teatralnej TOR . W tym czasie wokół zamku odbywały się pokazy fechtunku oraz walk rycerskich w wykonaniu członków grupy rekonstrukcyjnej Strefa Historii oraz szermierzy ze Szkoły Fechtunku Aramis.

 
- Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu chcieliśmy pokazać zamek od każdej możliwej strony, a także rolę, jaką odegrał w naszych dziejach. Każdy piotrkowianin utożsamia się z tym budynkiem, a to buduję naszą tożsamość lokalną, z której wyrasta tożsamość narodowa – powiedziała Marta Walak, dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

 
Po zakończeniu spektaklu w zamku otwarto wystawę pt. „Polskie Malarstwo Historyczne na przestrzeni wieków”, do końca października będzie można podziwiać dzieła tak znakomitych malarzy jak Jan Matejko, Jerzy Kossak, Wojciech Kossak, Wojciech Gerson, Jan Czesław Moniuszko a także nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego- Marcello Bacciarellego.

 
- To wyjątkowy obiekt nie tylko ze względu na wartość historyczną i architektoniczną, ale i wydarzenia, które są w nim organizowane, dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc w zorganizowaniu tej wspaniałej wystawy. Dzieła pochodzą z Muzeum Sztuki w Łodzi, i jak powiedziała mi pani dyrektor, w Piotrkowie Trybunalskim od kilkunastu lat nie było wystawy, której wartość byłaby porównywalna z tą, którą możemy podziwiać – powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 
Obchody zakończono koncertem okolicznościowym pt. „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu”, podczas którego wystąpili muzycy wawelskiego zespołu Floripari oraz prezentacją iluminacji zamku królewskiego.

 

 

 


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Yeti ~Yeti (Gość)24.09.2019 07:27

A to co? Ziemba zaprosił Kossaka i Matejkę do Piotrkowa?

20


gość ~gość (Gość)22.09.2019 13:01

Znakomicie! Brawo Panie Marszałku dziękujemy, że możemy zapanować się z sztuka.
Pozdrowienia serdeczne dla Pana Marszałka????

512


DariuszMoń811 ~DariuszMoń811 (Gość)22.09.2019 06:45

O kurcze, znowu działacz PiSu Zbigniew Z., nawet zamek się nie uchował przed nawiedzeniem. Może przeniesie piotrkowski Zamek do Łodzi jak WORD :-)

182


azm ~azm (Gość)22.09.2019 21:35

Super,to dla Piotrkowa piękna , niecodzienna wystawa,trzeba to zobaczyć! Dobra inicjatywa! Dziękujemy Panie Marszałku Ziemba!!!

310


gość ~gość (Gość)22.09.2019 09:11

Wspaniale! Działania Pana Marszałka Ziemby stwarzają niecodzienną możliwość zapoznania się ze sztuką Kossaka czy Matejki. Brawo!

512


zzz ~zzz (Gość)23.09.2019 08:58

A ja myślałam, że to Pan Marszałek sam namalował te dzieła ..., a to tylko Matejko czy inny Kossak ...

71


Bolesław 234 ~Bolesław 234 (Gość)23.09.2019 08:06

A te komórki i kamienice to na czyj rozkaz zostały postawione i w jakim celu ?

30


oko ~oko (Gość)23.09.2019 07:29

Teraz czekamy na Van Goga czy Picasso.

40


gościuu124 ~gościuu124 (Gość)21.09.2019 22:42

A za czyjego panowania postawiono sąsiadujące z zamkiem komórki i kamienice ? Mogło być pięknie, ale ktoś chciał chyba przyćmić ten obiekt i doskonale mu się to udało.
Co tam robił ten nie doszły prezydent miasta ? Pozował na arystokratę co się ogrodzić nie potrafi ?

72


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat