Pieszy nie ma bezwzględnego pierwszeństwa na „pasach”?

Strefa FMKraj Piątek, 17 stycznia 202051 5439
Wracamy do tematu bezpieczeństwa pieszych. Na pasach mają pierwszeństwo, jednak NIE bezwzględne - podkreśla Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według niej ważne jest, by pamiętać o tym przy tworzeniu nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drodze.
fot. pixabay

Jak tłumaczy Radosław Kobryś – podinspektor z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, pieszy ma i prawa, i obowiązki, nie może nagle wtargnąć na jezdnię, bo to zagrożenie nie tylko dla niego, ale i dla kierowców. - Dobrze byłoby, gdyby pieszy był zobligowany do zatrzymania się przed jezdnią, a to wymusi obowiązek rozejrzenia się – dodaje R. Kobryś.

 
Taką zmianę przepisów, która bardziej chroniłaby pieszych i poprawiała bezpieczeństwo na drogach, zapowiedział jeszcze w listopadzie premier Morawiecki w swoim expose.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)21.01.2020 21:20

Ja kupiłem auto w gazie

11


gość ~gość (Gość)21.01.2020 18:48

Gdy piesi przechodzą w miejscu nieoznakowanym są ostrożni. Na przejściach chodzą jsk święte krowy, wierząc, że magiczne paski ich chronią.

31


Majka ~Majka (Gość)21.01.2020 10:38

Grzechy główne peszych:
1.Zawsze mam pierwszeństwo
2.Samochód musi sie zatrzymac ,pomimo że wtargnąłem na jezdnięy bez rozglądania się bo jestem na pasach
3.Wolno mi używac telefonu nie rozglądając sie czy cos jedzie
4.Wolno mi używac łuchawek na uszach nie rozglądając sie czy cis jedzie
5.Zawsze mam pierwszeństwo bo jestem pieszym
6.Nie obchodzi mie czy zdąży zahamowac ja jestem na pasach
7.Pieszy jest najważniejszy na ulicy.

101


gość ~gość (Gość)19.01.2020 12:43

Według praw fizyki auto zawsze wygra z pieszym. Można ustalać sobie prawa jakie się chce ale praw fizyki nie oszukasz. To daje złudne przekonanie, że auto się zatrzyma...a cierpieć będzie później pieszy.

143


gość ~gość (Gość)21.01.2020 06:34

Zastanawiam się co tu zmieniać w przepisach skoro już w przedszkolu tłumaczy się dzieciom jak należy przechodzić przez ulice. Słusznie pan podinspektor ują pieszy ma swoje prawa i obowiązki. Tylko ciekawi mnie dlaczego piesi za nie dopełnienie swoich obowiązków nie dostają mamdatów a kierowcy dostają. Owszem widziałem że piesi byli karani mandatami ale za przejście w niedozwolonym miejscu ale nie na pasach za nie zachowanie ostrożności.

61


ja ~ja (Gość)20.01.2020 09:30

potrzebne światełka przy każdych pasach - wtedy pierwszeństwo jest jasno określone i nie ma nieporozumień... a przynajmniej jest ich znacznie mniej

37


gość ~gość (Gość)20.01.2020 13:01

Jeśli murarz bedzie sie szedł do pracy i zostanie potrącony przez sędziego sądu to wina będzie murarza, bo wtargnąl ale jeśli sędzia będzie szedł do pracy i zostanie potrącony przez murarza to wina będzie murarza, bo nie ustąpił pierwszeństwa. To tylko przykład ale polskie prawo celowo jest skonstruowane w sposób niejednoznaczny aby osoby z pewnych środowisk pozostawały bezkarne.

101


kto miał pierwszeństwo, to się okaże w sądzie ~kto miał pierwszeństwo, to się okaże w sądzie (Gość)20.01.2020 10:25

wszystko zależy od umiejętności prawników. Nawet, jeśli tylko przestraszymy pieszego na przejściu przez jezdnię, to sprawny pełnomocnik może uzyskać od nas kilkadziesiąt tysięcy odszkodowania za straty moralne, zwrot kosztów procesu i leczenia nerwicy natręctw w najdroższej, prywatnej klinice oraz w najlepszym przypadku kilkuletnią rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zastanówcie się, co będzie korzystniejsze, czy rozgonienie pieszych na przejściu, czy ręczne przepchnięcie samochodu przez to przejście

80


gość ~gość (Gość)19.01.2020 22:04

Ja się rozglądać ,tak po nogach jadą i to elki.
Nawet się nie zatrzymał.
Czy inni kierowcy,piesi też powinni uważać.

41


gość ~gość (Gość)19.01.2020 21:26

Pieszy ma pierwszeństwo ale tylko troche.

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat