Pieśni Kaczmarskiego można było posłuchać w Piotrkowie

ePiotrkow Poniedziałek, 03 czerwca 20192 1512
W niedzielę w salach piotrkowskiego Muzeum odbył się recital pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Jakuba Blokesza. Program koncert pt.: "Wolność jest w nas" odwoływał się do głębokiego przekazu historycznego zawartego w utworach barda solidarności.

Ładuję galerię...

Zebrani wysłuchali utworów: „Lot Ikara”, „Z XVI wiecznym portretem trumiennym rozmowa”, „Według Gombrowicza narodu obrażanie”, „Obława”,” Nasza klasa”, „Marsz intelektualistów”, „Elekcja”, „Szulerzy”, „Postmodernizm”, „Konfesjonał”, „ Encore, jeszcze raz”, „Pięć głosów z kraju: Modlitwa”, „Romans historiozoficzno-erotyczny o princessie Doni i parobku Ditku ze wstawką etnograficzną”. Na koniec wybrzmiał też utwór „Mury”, który mimo, że nie został napisany przez Kaczmarskiego, to jednoznacznie kojarzony jest z bardem Solidarności i zaliczany do jego twórczości.

 

Słuchacze koncertu mogli zapoznać się też z okolicznościową prezentacja prasy konspiracyjnej gromadzonej i przekazanej przez członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” działającego w latach 80-tych przy Muzeum Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. Archiwalna „bibuła” i zawarte w niej treści ukazują sposoby dążenia do swobody dostępu do informacji. Uzupełnieniem jest piotrkowskie kalendarium wydarzeń z 1989 r. przypominające wydarzenia z przed 30 lat. Przemiany ustrojowe w Polsce zapoczątkowane przez obrady okrągłego stołu, a następnie tzw. pierwsze wolne wybory z 4 czerwca 1989 r. oceniane są dziś z zupełnie innej perspektywy, a u wielu uczestników i świadków tamtych wydarzeń pozostawiły żal, rozczarowanie i rozgoryczenie. Mimo upływu czasu nadal niezmiennie aktualne pozostają jednak słowa kapelana „Solidarności”, ks. Jerzego Popiełuszki, które wypowiedziane zostały w jednej z homilii: „Wolność jest w nas”. Są one swoistym memento zarówno dla pokolenia ludzi Solidarności, jak też osób młodych, urodzonych już w „Wolnej Polsce”.

 

P. Kendra/Muzeum w Piotrkowie


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)04.06.2019 05:59

Jak by było info wcześniej na e Piotrków to myślę że byłby full

00


serekj ~serekj (Gość)03.06.2019 12:34

I ten tłum ludzi

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat