Pierwsze komunie święte dopiero po ustaniu zagrożenia

ePiotrkowKraj Środa, 01 kwietnia 202093 12534
Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś podjął decyzję dotyczącą pierwszych komunii świętych i sakramentu bierzmowania. Terminy komunii świętej w parafiach mają być przeniesione na inne terminy, po ustaniu zagrożenia.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Wcześniej możliwe jest organizowanie komunii dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny, uwzględniając limit 5 uczestników liturgii. Z kolei zaległe terminy bierzmowania mają zostać ustalone z biskupami po ustaniu epidemii.

 


Z zasadami organizacji uroczystości pierwszej komunii świętej zapoznała już wiernych Archidiecezja Częstochowska:

 

Do czasu odwołania przez odpowiednie władze państwowe stanu epidemii nie jest możliwe prowadzenie grupowych katechez parafialnych, celebracji liturgicznych związanych z przekazywaniem znaków religijnych, prób przygotowujących do uroczystości pierwszej Komunii świętej itp. Tym samym pierwsza Komunia święta nie może przybrać dotychczasowej formy ogólnej uroczystości dla wszystkich dzieci.

 

Uroczystość pierwszej Komunii świętej można przenieść na inny termin. Decyzję w tej sprawie podejmuje proboszcz w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do pierwszej Komunii świętej.

 

Dopuszcza się udzielenie pierwszej Komunii świętej indywidualnie, z zachowaniem przepisów państwowych określających dopuszczalną liczbę uczestników zgromadzeń o charakterze religijnym. Proboszcz może uzgodnić z rodzicami termin, w którym indywidualnie udzieli dziecku pierwszej Komunii świętej podczas Mszy świętej. Liturgia nie musi odbywać się wyłącznie w niedzielę, można ją zorganizować w innym dniu tygodnia.

 

Przystąpienie do pierwszej Komunii świętej powinno być poprzedzone spowiedzią. Zgodnie z notą Penitencjarii Apostolskiej odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii (20.03.2020), podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję. Spowiedź należy poprowadzić z wielką cierpliwością i delikatnością, tym bardziej, iż w aktualnych okolicznościach nie może być ona poprzedzona pewnymi próbami, jak to wcześniej praktykowano.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (93)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Giuseppe ~Giuseppe (Gość)02.04.2020 13:55

Pan Bóg nie chce żadnych komunii, dlatego powołał do życia tego wirusa.

11


gość ~gość (Gość)02.04.2020 08:01

Ja robię normalnie.Myślę żeby zamówić komunie tylko dla rodziny bez zbędnych osób postronnych.W końcu będzie można normalnie sie rozsiąść a nie sie kisić obok jakiejś babki kichającej.

21


gość ~gość (Gość)01.04.2020 19:48

To teraz wiadomo do czego sprowadza się komunia święta. A jeszcze parenaście lat temu ludzie nie mieli tak narąbane w głowach, nie było tylu lokali a komunie jakoś się odbywały, ciekawe dlaczego ???

20


gość ~gość (Gość)02.04.2020 15:07

Komunia razem z wyborami,jak szalec to na calego.Jak wladza moze to kosciol nie?Zaraz wam pokaze,potrzymaj mi wino mszalne...

00


gość ~gość (Gość)01.04.2020 13:35

Impreza nie jest najważniejsza ważne przyjęcie sakramentu niektórzy ludzie chyba zapomnieli.

71


gość ~gość (Gość)01.04.2020 09:53

Widzicie same problemy a czy alkohol już kupiliście?

71


gość ~gość (Gość)01.04.2020 20:55

Ja się zastanawiam po co ta komunia w ogóle jest potrzebna ja swoją miałem w połowie lat 90-tych i do tej pory na nic mi się nie przydała

42


Olala ~Olala (Gość)01.04.2020 15:48

..nie chodzi o komunię, bo każdy rozumie zagrożenie. Chodzi o zaliczki które niestety są nie do odzyskania w momencie jak sala nie będzie wolna w innym terminie. W imię czego mam.komus oddać prawie 1000 zł z.nie.mojej winy? Każdy kto tu się wypowiada, że kasa nie ważna, nie jest w tej sytuacji.

12


gość ~gość (Gość)02.04.2020 08:31

Bo?

01


gość ~gość (Gość)01.04.2020 13:00

Ja tam robię kumunie w tym roku.Za rok mi nie pasuje.

24


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat