Pierwsza operacja endoprotezy kolana w piotrkowskim szpitalu

ePiotrkow Poniedziałek, 15 kwietnia 201917 10768
Najpierw operacja wszczepienia endoprotezy kolana, a później pierwszy zabieg wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego. To wszystko w ciągu ostatnich kilkunastu dni w Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie.
fot.pixabay.com

64-letni pacjent, czterech specjalistów i ponad godzina pracy. W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim specjaliści z zakresu ortopedii przeprowadzili  operację wszczepienia endoprotezy kolana, która jest pierwszym zabiegiem przeprowadzonym w ramach nowego zakresu świadczeń w piotrkowskiej placówce.

 

Endoproteza kolana to sztuczny staw, który ma zastąpić ten prawdziwy. Jego wszczepienie bardzo często jest ostatnią szansą dla pacjentów na powrót do  pełnej lub częściowej sprawności sprzed choroby.  Najczęstszym wskazaniem do takiego zabiegu jest rozległy uraz, nawracające stany zapalne w kolanie, zbyt mała ilość mazi stawowej, kolano szpotawe (kolana nie łączą się ze sobą podczas stania ze złączonymi kostkami) lub koślawe oraz zwyrodnienie, spowodowane np. chorobą reumatyczną.

 

- Jest to dość skomplikowany zabieg polegający na wymianie stawu kolanowego. Dotyczy pacjentów z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi kolan cierpiącymi z tego powodu – podkreśla Cezary Paszkowski, kierownik Oddziału Urazowo – Ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.

 

Niedawno w szpitalu przy Rakowskiej lekarze wykonali pierwszy zabieg wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego. - Endoproteza barku to zabieg chirurgiczny zalecany przede wszystkim tym pacjentom, których problemem jest zwyrodnienie stawu barkowego. Polega on na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu protezą, dzięki czemu poprawia się ruchomość stawu barkowego, pacjent może pozbyć się bólu i znacznie poprawia się jego komfort życia. W niektórych przypadkach jest to zabieg ostatniej szansy. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu endoprotezy barku są zwyrodnienia stawu barkowego spowodowane urazami lub stanami zapalnymi, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwór. Taki zabieg zazwyczaj trwa około 2 godzin a chory w szpitalu spędza nie dłużej niż 3 dni – czytamy na stronie szpitala.

 

 

 


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)16.04.2019 17:43

Jakby mnie mieli w Piotrkowie operowac to chybabym wolal to sam zrobic

21


gość ~gość (Gość)16.04.2019 16:28

Glejak stopy źle operowany na ortopedii?!!!! Zszokowany to ja jestem brakiem podstawowej wiedzy komentującego. Glejaki to grupa nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, które wywodzą się z komórek glejowych. Jeśli daje się je operować to na onkologii, nie ortopedii. Najczęściej dotyczą mózgu a nie stopy.

10


gość ~gość (Gość)15.04.2019 10:42

Wszystko ładnie tylko jakie są terminy

81


gość ~gość (Gość)15.04.2019 11:23

Nigdy w życiu nie poddała bym się takiemu zabiegowi w Piotrkowie!chyba że jest wymieniony cały personel.

204


gość ~gość (Gość)15.04.2019 22:43

Byłam pacjentka tego oddziału bardzo profesjonalna kadra pozdrawiam serdecznie Teresa z wypadku

41


gość ~gość (Gość)15.04.2019 21:22

Witam, cały personel ortopedii w szczególności oddziałowa i pielęgniarki, rehabilitant,p.Małgosia, p.salowe są cudowni na oddziale domowa atmosfera choć pacjenci różni. Lekarze nie mają tyle styczności z pacjentem bo operują. Nie czytajcie tych bredni wszystkim nie dogodzicie. Pozdrawiam Was serdecznie wdzięczny i zadowolony pacjent po endoprotezie biodra.

72


gość ~gość (Gość)15.04.2019 20:22

Szkoda chlopa

11


gość ~gość (Gość)15.04.2019 19:45

Miałam wstawiana endoproteze w Płocku. Jestem zadowolona. U nas w szpitalu jest dużo operacji na kolana i biodra.

00


szok ~szok (Gość)15.04.2019 11:27

Przybyło nowych specjalistów-lekarzy, czy tylko chęć zysku /dobrze dofinansowany zabieg z NFZ/. To tak jak zakładanie rozruszników serca nie chodzącym 90-letnim pacjentom z wagą 100 kg i więcej i demencją, też dobrze płatny zabieg. Wszystko w tym szpitalu. Pomyśleć, że jak ten sam odział ortopedii z tymi specjalistami - glejak śródstopia źle z operowany, konsekwencje ponosi pacjent od kilku lat.

61


Sawka ~Sawka (Gość)15.04.2019 09:58

Bardzo dobra informacja .Dotychczas trzeba było na takie operacje jechać do Łodzi lub Bełchatowa.

93


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat