Pierwsza od miesięcy przysięga łódzkich Terytorialsów

ePiotrkowŁódzkie Poniedziałek, 13 lipca 202011 1883
W Kutnie i Zgierzu odbyły się uroczyste przysięgi żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

Ładuję galerię...

Żołnierze wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej na terenie 3 Regionalnej Bazy Logistycznej i 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

- Ze względu na zaostrzony reżim sanitarny uroczystości odbyły się bez udziału gości i rodzin żołnierzy w związku z tym przeprowadziliśmy transmisje na żywo w mediach społecznościowych. – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy Brygady.

 

Dowódca 9ŁBOT, płk Paweł Wiktorowicz w słowach skierowanych do żołnierzy powiedział m.in. - Dzisiejsza przysięga odbywa się w szczególnej sytuacji. Ze względu na ograniczenia sanitarne nie ma z nami waszych rodzin i bliskich.

 

Przysięgi takie jak ta, odbywały się w czasie wojny, składali je żołnierze Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, do tradycji których się odwołujemy. Chciałbym, abyście w każdej chwili swojej służby czy to na szkoleniu, czy w trakcie realizacji zadań pamiętali właśnie o nich. Ich życie, a przede wszystkim poświęcenie dla Ojczyzny to dla nas wszystkich wzór patriotyzmu.

 

Żołnierze zasili szeregi 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu i 92blp w Kutnie. Wśród ochotników w wieku od 18 do 50 lat jest 12 kobiet. Na co dzień są uczniami, studentami m.in. pedagogiki i wychowania fizycznego, są również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, prawnicy, nauczyciele, instruktorzy walki wręcz a także położna. Wykonują różne profesje, mają obowiązki służbowe i rodzinne, ale bez względu na wszystko łączy ich marzenie o założeniu munduru żołnierza wojska polskiego, które udało im się zrealizować.

 

-Kiedyś chciałem wstąpić do wojska, ale rozpoczęcie studiów to wykluczało. Teraz jestem nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem sportów walki. Cieszę się, że mogę jednocześnie pracować zawodowo i realizować marzenie o służbie w wojsku – mówi szer. Piotr Nasulewicz z 92blp.

Terytorialsi co miesiąc powoływani są na dwudniowe szkolenia rotacyjne, a raz w roku odbywają dwutygodniowe przeszkolenia na poligonie. Zadaniem żołnierzy Obrony Terytorialnej jest przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych, prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych. W ostatnim czasie potwierdzili swoją przydatność niosąc pomoc w ramach działań przeciwkryzysowych związanych z pandemią.

 

W szeregach żołnierzy 9ŁBOT służą małżeństwa, rodzice i dzieci, nauczyciele i ich uczniowie. Jest ich już blisko 1200. Kolejna przysięga łódzkich Terytorialsów zaplanowana jest na 1 sierpnia.

 

Sekcja Komunikacji Społecznej 9ŁBOT


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)14.07.2020 19:43

Normalnie Rambo 17

00


Mikro ~Mikro (Gość)13.07.2020 18:30

Przynajmniej strzelać będzie umiał, a ty co, tylko bębnisz w klawiaturę.

51


gość ~gość (Gość)13.07.2020 11:50

Takiego żołnierza to strach się bać

33


A.B. ~A.B. (Gość)13.07.2020 11:35

Zamiast rozbudować siły specjalne -komandosów i zainwestowac w nowoczesny sprzet "dobra" zmiana organizuje "alaharcerskie" druzyny lesne .Jak mozna wyszkolić w kilkudniowych szkoleniach zołnierza mogacego walczyc z zolnierzami wojsk specjalnych ?No jak?Niech mi ktoś to wytłumaczy.

37


gość ~gość (Gość)13.07.2020 11:43

Ci terytorjalsi to jakas kpina

26


gość ~gość (Gość)13.07.2020 11:39

Ciekawe ilee wyciśnie na ławeczce? 60 kg max

07


gość ~gość (Gość)13.07.2020 11:24

Takie szczypiorki fajnie

05


gość ~gość (Gość)13.07.2020 10:41

Do czego oni się nadają????

16


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat