Pieniądze na walkę z COVID i ryczałty dla szpitali w Łódzkiem

ePiotrkowŁódzkie Niedziela, 19 kwietnia 20205 1914
Dodatkowe pieniądze dla szpitali zaangażowanych w leczenie chorych na COVID-19, szybsze i częstsze wypłaty pieniędzy dla wszystkich placówek, także tych, które z powodu pandemii musiały zmienić zakres opieki nad pacjentami. Wyższe ryczałty dla szpitali w sieci i poradni specjalistycznych. Te i inne instrumenty finansowe, pozwolą na to, by zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu pandemii, pacjenci w Łódzkiem mogli korzystać z leczenia na dotychczasowym poziomie dostępności i jakości, a dyrektorzy placówek medycznych utrzymali stabilność finansową.
fot.: pixabay

Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał dodatkowe pieniądze na sfinansowanie opieki zdrowotnej dla pacjentów w naszym regionie. Plan finansowy wzrósł o 128 mln złotych i aktualnie budżet łódzkiego NFZ wynosi 6,3 miliarda zł. Pozwoliło to na podniesienie wysokości ryczałtów na 2020 rok dla 34 szpitali, które są w tzw. sieci szpitali. Zwiększenie kwoty wynika głównie z podwyższenia od 1 stycznia ceny punktu w ryczałcie o 5%  oraz następnie zmiany zakresu udzielnych świadczeń, poziomu wykonania w 2019 roku i osiągniętych wskaźników jakościowych. Ryczałty szpitali zwiększyły się w sumie o 116 mln zł  w porównaniu z rokiem 2019.  5 największych szpitali w regionie (z kontraktami powyżej 100 mln zł) w sumie zwiększyło swój budżet o 57 mln zł: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki o 14 mln zł; Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM w Łodzi o 13,8 mln zł; Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika o 11,3 mln zł. Wśród szpitali o znaczeniu powiatowym najwyższy wzrost ryczałtu odnotował Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim – o 7,2 mln zł i Szpital Wojewódzki w Bełchatowie – o 4,6 mln. zł.

 

Większe pieniądze otrzymają także poradnie specjalistyczne, łódzki NFZ uwzględnił zmianę sposobu finansowania 4 poradni specjalistycznych (kardiologicznej, endokrynologicznej, urazowo-ortopedycznej i neurologicznej). Od marca Fundusz nie limituje wizyt pacjentów, którzy przychodzą do tych poradni po raz pierwszy oraz przyjęć nagłych i zabiegowych w poradni urazowo-ortopedycznej. Ma to poprawić dostępność do leczenia, tak jak udało się to osiągnąć w zeszłym roku w przypadku tomografii, rezonansu magnetycznego czy zabiegów usunięcia zaćmy. Na sfinansowanie tej zmiany łódzki  NFZ przeznaczył blisko 33 mln zł.

 

Poradnie i szpitale, które w trosce o bezpieczeństwo swoich pacjentów i by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa musiały dostosować swoją pracę do nowej rzeczywistości, nie powinny martwić się o płynność finansową. Mogą otrzymać comiesięczną wypłatę także w kwocie,  którą otrzymałyby, opiekując się pacjentami tak jak dotąd. W pierwszych 2 tygodniach kwietnia ŁOW NFZ otrzymał niemal 500 takich faktur. Wszyscy świadczeniodawcy i apteki otrzymują szybszą zapłatę - w praktyce łódzki Fundusz płaci placówkom medycznym w ciągu 2-3 dni od otrzymania faktury.

 

W Łódzkiem w opiekę nad pacjentami zakażonymi koronawirusem zaangażowane są nie tylko szpitale z oddziałami zakaźnymi w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku i Bełchatowie, czy szpital jednoprofilowy, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu, ale także Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, stacja dializ, specjalne gabinety stomatologiczne czy dentobus. W sumie niemal kilkadziesiąt placówek medycznych i 4 izolatoria. Placówki bezpośrednio zaangażowane w walkę z epidemią koronawirusa są dodatkowo wynagradzane. Fundusz płaci i za opiekę, i za gotowość do jej świadczenia. Łódzki NFZ otrzymał na ten cel już 14, 6 mln z budżetu państwa.

 

W ramach walki z epidemią łódzki Fundusz opłaca m.in. transport pacjentów, testy w kierunku koronawirusa wykonywane chorym i personelowi medycznemu w laboratoriach w Łódzkiem, pobyt pacjentów w izolatoriach oraz doraźną pomoc stomatologiczną dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem choroby.

 

Pierwsze faktury, na kwotę 10,4 mln zł,  złożone przez placówki, w których leczeni są chorzy na COVID-19 zostały już opłacone. Ponad 5 mln zł zapłacono Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Zgierzu, szpitalowi jednoprofilowemu, gdzie dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano 450 łóżek i miejsca respiratorowe. 2,1 mln zł otrzymał  Szpital Biegańskiego w Łodzi , w którym wyleczono pierwszego w naszym województwie pacjenta z COVID 19.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ramzes ~ramzes (Gość)19.04.2020 12:18

Jak zgłaszały pielegniarki problem ze jest ich mało i brakuje rąk do pracy to bagatelizowano problem, srednia wieku pielegniarki w polsce 50+, zarobki smieszne 2 tys miesięcznie wiec nie ma sie co dziwić ze mlodzi nie chca za takie grosze brac problemu na glowe. Mysle ze narzucanie teraz mobilizacji i dokladnie pare groszy do pensji to smiech,
Teraz za d... powinno się wziac tych wszystkich ministrow co madrosci glosili.
Lekarze placza ze przez weekend nie zarobia 20 tys za dyzury

20


gość ~gość (Gość)19.04.2020 10:36

Pracownicy NFZ wypłatę oddają zato że zabierali 60% pieniędzy albo wywalić na brug

21


gość ~gość (Gość)19.04.2020 11:46

Nfz zlikwidować i dać pieniądze wszystkie na szpitale

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat